شناسهٔ خبر: 155850 - سرویس پارلمان شهری
نسخه قابل چاپ منبع: مهر

حمل و نقل عمومی اولویت اول شهر است

حمل و نقل عمومی رییس شورای شهر تهران گفت: از شهردار تهران درخواست می‌کنم حمل و نقل عمومی شهر تهران را در اولویت قرار دهد

به گزارش «نماینده»  ، محسن هاشمی درحاشیه جلسه امروز شورای شهر تهران با اشاره به وضعیت حمل و نقل عمومی در تهران گفت: گاهی اوقات اتوبوس ها در مناطق خراب میشوند و مسافران را پیاده می‌کنند و اتوبوس جایگزین نیز با تاخیر به مسافران می رسد.

وی ادامه داد: توقع از شهرداری تهران این است که به سمت نوسازی و اضافه کردن اتوبوس های نو در تهران برود.

هاشمی ادامه داد: از شهردار تهران درخواست می‌کنم حمل و نقل عمومی شهر تهران را در اولویت قرار دهد.

رییس شورای اسلامی شهر تهران با بیان اینکه دولت در خصوص حمل و نقل عمومی وظیفه خود را انجام داده و اتوبوس هایی را از محل صرفه‌جویی سوخت به تهران اختصاص داده است، گفت: در مصوبه دولت ۱۹۰۰۰ اتوبوس بین شهری و برون شهری که برخی از آنها گازسوز، برخی فسیلی و یا برقی هستند اختصاص داده است.

وی با بیان اینکه حداقل ۳ هزار اتوبوس برای شهر تهران می خواهیم افزود: با حضور رئیس جمهوری و وزیر صمت و وزیر راه و شهرسازی مصوبه ۱۹ هزار اتوبوس تصویب شده که شهرداری تهران باید با پیگیری حق تهران را ادا کند.

وی تاکید کرد: لازم است شهرداری قراردادی را با اتوبوس سازان داخلی منعقد و مناقصه برگزار کند.

هاشمی با بیان اینکه اگر نتوانیم این امکان را محقق کنیم بی عرضگی خودمان است، خاطرنشان کرد: در مورد واگن های مترو نیز دولت ۲ میلیارد یورو تخصیص داده است و مناقصه باید برگزار شود.

هاشمی در ادامه در خصوص زیست شبانه گفت: نکته‌ای که من در این خصوص عرض کردم این بود که زیست شبانه باید خانوادگی باشد اما گاهی افراد تنها هستند و به تنهایی در این طرح ها شرکت می کنند.

وی گفت: مردم هر کاری که دلشان بخواهد می تواند انجام دهند.

رییس شورای شهر تهران با اشاره به جزییات جلسه امروز شورای شهر تهران گفت: موضوع کلیات لایحه عوارض ساخت و ساز مورد بحث و گفت‌وگو قرار گرفت و جلسه امروز به نوعی فوق‌العاده بود چرا که موضوع عوارض ساخت و ساز مسئله بسیاری از مردم و ارباب‌رجوع‌ها است و این افراد منتظر قیمت نهایی عوارض بوده‌اند.

وی افزود: شهرداری لایحه‌ای در این زمینه به شورای شهر ارائه کرد که کلیات آن با رأی اکثریت اعضای شورای شهر به تصویب رسید و پیشنهاداتی نیز مورد بحث و گفت‌وگو قرار گرفت.

هاشمی بیان داشت :‌۹۹ درصد کار در زمینه عوارض انجام شده و برخی از مسائل به دلیل سوء تفاهم دو کمیسیون نهایی نشد که پیش‌بینی می‌کنیم تا ۱۵ روز آینده ان‌شاءالله عوارض جدید در سایت مربوطه بارگذاری شود.

رئیس شورای شهر تهران در پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی بر اینکه با توجه به تصویب کلیات لایحه مربوط به عوارض ساخت و ساز در جلسه امروز شورای شهر سقف و کف عوارض اکنون در پایتخت چقدر است گفت: الان نمی‌توانم رقم دقیقی در این زمینه ارائه دهم باید این مسئله را از طریق بررسی دفترچه معاملاتی بررسی و اعلام کرد.

وی گفت: بهتر است این سوال را مطرح کنیم که اکنون چند درصد هزینه ساخت و ساز و فروش ملک مربوط به عوارض است که خود در جواب می‌گویم در گذشته این میزان یک درصد بود که وزارت اقتصاد و شهرداری مصوبه‌ای داشتند بر اساس دفترچه ارزش معاملاتی دو تا ۲.۵ درصد است.

هاشمی خاطرنشان کرد: البته این میزان در حال حاضر کاهش یافت و در واقع رقم یک درصد قبل ۷۰ درصد افزایش یافته است. قیمت املاک در پایتخت ۱۱۲ درصد افزایش یافته بنابر این میزان ۷۰ درصد افزایشی هزینه ساخت و ساز و فروش ملک که مربوط به عوارض است چندان زیاد نیست.

رئیس شورای شهر تهران تصریح کرد: همه افرادی که درخواست پروانه‌های ساختمانی در سال ۹۸ دارند مشمول قانون جدید عوارض هستند و اگر شهروندانی قبلاً هزینه بیشتر پرداخت کردند می‌توانند مطالبات‌شان را دریافت کنند.

نظر شما