شناسهٔ خبر: 166870 - سرویس اقتصاد
نسخه قابل چاپ منبع: تسنیم

زنگنه: اجماع در تصمیم‌گیری نیازمند حوصله و مذاکره است

زنگنه وزیر نفت گفت: تصمیم‌گیری اعضای اوپک درباره نحوه تمدید توافق کاهش تولید نفت به نشست امروز (سه‌شنبه، ۱۱ آذر) با اعضای غیراوپک موکول شد؛ سه شنبه روز مهمی است و اجماع در تصمیم‌گیری نیازمند حوصله و مذاکره است.به گزارش گروه اقتصادی خبرگزاری تسنیم، بیژن زنگنه، وزیر نفت پس از برگزاری یکصدوهشتادمین نشست اوپک، اظهار داشت: در این نشست، بحث تمدید توافق کاهش تولید روزانه هفت میلیون و 700 هزار بشکه‌ای مطرح بود که اگرچه بعضی از اعضای اوپک گلایه‌هایی مبنی بر مراعات نشدن تصمیم‌های پیشین ازسوی بعضی از اعضا داشتند، اما در اوپک اجماع نسبی وجود دارد و این گلایه‌ها آن‌طور نبود که بتواند مانع تصمیم برای تمدید توافق کنونی شود. نگرانی اصلی اعضای اوپک از نحوه همکاری اعضای غیراوپک است.

وی با بیان اینکه برای بیشتر اعضای اوپک مشکل خواهد بود بدون همراهی غیراوپک، چنین تصمیمی بگیرند، افزود: نشست اوپک برای تنفس تعطیل و ادامه آن به نشست سه شنبه اوپک پلاس موکول شد. آنچه مهم است اینکه مذاکره کنیم و حوصله داشته باشیم تا به نتیجه برسیم.

زنگنه گفت: مسئله روسیه و قزاقستان مطرح است. نظر قزاقستان این است که کاهش تولید 7 میلیون و 700 هزار بشکه‌ای ادامه نیابد و بر اساس همان توافق پیشین، سطح کاهش تولید به 5 میلیون و 700 هزار بشکه در روز برسد.

وزیر نفت درباره اینکه موضع ایران در این زمینه چه خواهد بود، عنوان کرد: ما با آنچه تصمیم بیشتر اعضا باشد، موافقیم.

زنگنه یادآور شد: اگرچه واکسن‌های کرونا امیدهایی ایجاد کرده و اگرچه پیش‌بینی‌ها حاکی از آن است که رشد اقتصادی بلوک‌های اقتصادی در سال آینده مثبت خواهد شد و از منهای 4 به مثبت 4 درصد می‌رسد، اما وضع بازار همچنان شکننده و عرضه نسبت به تقاضا زیاد است، بنابراین احتیاط اوپک در چنین شرایطی معقول است.

بیشتر بخوانید

آغاز یکصدوهشتادمین نشست عادی اوپک بعد از عدم اجماع روی تولید اوپک پلاس

وی درباره قیمت نفت در بودجه هم گفت: برآورد دولت 40 دلار برای هر بشکه است که این رقم از نظر ما هم قابل دفاع است.

زنگنه در پاسخ به پرسشی درباره نحوه بازگشت ایران به بازار نفت پس از تحریم، گفت: همان‌طور که پیش‌تر هم گفته‌ام، تا زمانی که تحریم‌ها برجاست، درباره مباحث مربوط به تولید و صادرات نفت ایران صحبت نمی‌کنم.

بر اساس این گزارش، یکصدوهشتادمین نشست اوپک روز گذشته (10 آذرماه) برگزار و تصمیم‌گیری درباره نحوه تمدید توافق کاهش تولید نفت به نشست امروز با کشورهای غیرعضو اوپک موکول شد.

نظر شما