شناسهٔ خبر: 161574 - سرویس مجلس
نسخه قابل چاپ منبع: تسنیم

مجلس دهم منفعل و تابع سیاستهای دولت بود

حجت الاسلام فلاحی منتخب مردم همدان در مجلس، گفت: انفعال مجلس دهم در مقابل دولت و زد و بند برخی از نمایندگان با دولت داشتند، باعث شد مجلس تابع سیاست های دولت شود و از جایگاه خود تنزل کند.

به گزارش «نماینده»، حجت الاسلام احمد حسین فلاحی موفق شد در یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی که در تاریخ (۲ اسفند ۱۳۹۸) برگزار شد، با کسب اکثریت آرا ، از حوزه انتخابیه همدان و فامنین از استان همدان انتخاب گردد و به مجلس راه یابد.

منتخب مردم همدان در مجلس یازدهم توضیحاتی  تحت عنوان (چه کنیم تا مجلس دهم تکرار نشود؟) و درباره موضوعاتی همچون جایگاه قوه مقننه، تقویت هیئت نظارت بر رفتار نمایندگان و همچنین اصلاح ساختار پارلمان ارائه کرد که در ادامه می خوانید.

 چرا جایگاه مجلس در سالهای اخیر بویژه در دوره دهم تا حد زیادی از راس امور بودن خارج شده و تنزل پیدا کرده است؟ چه اشکالاتی در نماینده‌ها و چه ایراداتی در ساختار  مجلس وجود دارد که آن را به حال و وضع امروزی می‌رساند؟

فلاحی: متاسفانه اختیاراتی که رئیس و هیئت رئیسه مجلس دارد یکی از عواملی بود که باعث شد محوریت به دست هیئت رئیسه و به ویژه رئیس مجلس بیفتد و هر جور که می خواهد تصمیم بگیرد و حتی اجرا کند که این یکی از عواملی بود که باعث شد مجلس از رأس امور بودن تنزل  کند.

نکته دوم انفعال این مجلس در مقابل دولت بود؛ زد و بند و ارتباطاتی که برخی از نمایندگان با دولت داشتند، باعث شد مجلس تابع سیاست های دولت باشد؛ زمانی که یک وزیری در یک وزارتخانه ناکارآمدیش ثابت می شود و از طرف مجلس استیضاح و یا استعفا می دهد و همین مجلس باز هم به این وزیر برای تصدی وزارتخانه دیگر رای مثبت می دهد، سوال برانگیز شده و چنین اقداماتی سبب افول جایگاه مجلس در نزد مردم می شود.اگر مجلس وظایف قانونی خود را درست انجام و ساختار مجلس اصلاح شود که اختیارات زیادی به ریاست مجلس و هیئت رئیسه داده نشود، قوه مقننه می تواند به رأس امور بازگردد.

تسنیم: آیا منتخبان محترم قبول دارند که مجلسی که می‌خواهد برای ۸۰ میلیون نفر قانونگذاری و برای یک دولت ریل‌گذاری کند، قبل از هر چیز باید اول از خود شروع و خودش را اصلاح  کند و بهبود بخشد؟ مجلس یازدهم آیا از اصلاح خود مجلس و نمایندگان شروع خواهد کرد یا خیر؟

فلاحی: بنده هم معتقد هستم که اگر مجموعه ای خودش را اصلاح نکرده باشد نمی تواند دیگران را اصلاح کند.  قطعا اگر مجلس بخواهد حرفش خریدار داشته باشد، بتواند مطالبه گر باشد، بتواند جلوی فساد را بگیرد و بتواند قانونگذار خوبی برای جامعه باشد، باید هوای نفسانی هم در فرد و هم در خرد جمعی کنار گذاشته شود.به نظر بنده اولین اقدام را مجلس باید از خود شروع کند و پیشنهاد دارم که افزایش کار مجلس و کاهش ۱۵ درصدی حقوق نمایندگان برای هم دردی با مردم و حل بسیاری از مشکلات اعمال شود.

همچنین در کنار این پیشنهاد کاهش ۵۰ درصدی حق مدیریت مدیران که حقوق های نجومی و نامتعارف را می گیرند را دارم و معتقدم بسیاری از پاداش هایی که برخی از مدیران دریافت می کنند تبعیض ناروایی است که باید جلوی آن گرفته شود.برخی از دستگاه ها در سال در حدود ۵۰ میلیون یا حتی بیشتر به مدیران خود پاداش می دهند که این مبالغ هیچ مبنایی ندارند و لازم است در این زمینه قانون بازنگری شود، ما نباید اجازه دهیم بیت المال و حق مردم به این صورت حیف و میل شود.

تسنیم: شما به  عنوان یک منتخب مجلس یازدهم چه کاری را شخصاً انجام خواهید داد و چه پیشنهادی برای اصلاح ساختار مجلس دارید تا عاقبت مجلس یازدهم به شبه‌رسوایی مجلس دهم مشابه نباشد؟ مجلسی که بخشی از آن را شورای نگهبان و بخش بزرگتری را مردم ردصلاحیت کردند و انگ مجلس سطحی، کارپرداز، فاسد و ... بر روی آن ماند؟

فلاحی: بنده در حدود ۸۰ روزی که از انتخابات می گذرد اولا تلاش کرده ام تا ارتباطات مردمی خود را حفظ کنم و ثانیا نیازها و ظرفیت های جامعه را رصد کرده و همچنین تلاش کرده ام تا مسیری را برای رونق کسب و کار در کشور که مشکل اصلی جامعه است را پیگیری کنم تا رونق اقتصادی شکل بگیرد.

بعد نظارتی مجلس و نمایندگی اقدام دیگری بود که بنده در این فرصت انجام داده و بعد از این نیز پیگیری خواهم کرد؛ در این مدت رصد کرده ام که فلان شرکت چرا واگذار شده و یا چرا فلان شرکت با این ظرفیت محدود کار می کند؟همچنین در این مدت با مدیران دستگاه ها و نهادهای مختلف دولتی جلسه برگزار کرده و و سعی کرده ایم که تعاملاتی در جهت حل مشکلات مردم داشته باشیم.

علاوه بر این با سایر نمایندگان استان تعاملاتی داشته ایم که نگاه جمعی در استان حاکم شود؛ به اعتقاد بنده اینها اقداماتی بوده که یک نماینده می توانسته در این مدت برای برگرداندن امید به مردم و اعتماد مجلس انجام دهد.

 برنامه منتخبان برای ارتقاء جایگاه مجلس و بازگرداندن آن به جایگاه اصلی‌اش چیست؟

فلاحی: بازگرداندن مجلس به جایگاه اصلی خودش در گرو این است که مجلس و نمایندگان در مرحله اول جایگاه خود را درک کنند که قوه مقننه چه جایگاهی دارد؟ پارلمان  حوزه قانونگذاری است که تمام دستگاه ها را ریل گذاری می کند یعنی قوانینی که بالاترین مسئولان مملکتی بر اساس آن عمل می کنند از فیلتر مجلس نشأت می گیرد که همه ملتزم به اجرای آن هستند لذا این مجلس باید جایگاه خودش را درک کند.

نکته دوم این است که باید قوه مجریه و حتی دستگاه قضا باور کنند و یا به آنها بباورانیم که مجلس در رأس امور است و آنها بدون مصوبه و قانون پارلمان نمی توانند کاری انجام دهند و اگر کاری خلاف قوانین مصوب مجلس از آنها سر بزند تحت پیگرد و محاکمه قرار می گیرند.ابزار نظارتی مجلس به نام دیوان محاسبات می تواند یقه هر مسئولی را بگیرد و می تواند از هر شخصی مطالبه کند این موضوع مهمی است و باید به آن توجه شود.

 نظارت بر نمایندگان باید چگونه باشد و برای تقویت هیئت نظارت بر رفتار نمایندگان باید چه کار کرد؟

فلاحی: هیئت نظارت بر رفتار نمایندگان سازوکاری در درون مجلس است که در این هیئت رفتار نمایندگان مدنظر قرار می گیرد و نظارت می شود. در مرحله اول باید هیئت نظارت بر رفتار نمایندگان تقویت شود و صرفا نظارت محور نباشد بلکه اختیاراتش افزایش یابد و در حد دیوان محاسبات صدور رأی کند که در واقع منجر به مجازات نماینده خاطی شود .

ضمن اینکه مجلس یک سری اختیاراتی تحت عنوان ابطال اعتبارنامه دارد، تا زمانی که یک نماینده ای تخطی در رفتارش باشد مجلس می تواند اعتبارنامه آن نماینده را رد کند. مجلس این قدرت را دارد که نماینده را در حین خدمت و در زمانی که در مجلس مستقر شده اعتبارش را باطل کند یعنی به صورت استصوابی از زمانی که یک نماینده وارد مجلس می شود اعتبارنامه اش باید توسط مجلس تایید شود تا زمانی که دوره نمایندگیش به اتمام برسد یعنی اگر نماینده ای مرتکب خطایی شد وکلای ملت می توانند رأی به ابطال اعتبارنامه وی دهند تا از مجلس اخراج شود و می توان به این ابزار توجه بیشتر شود.البته اگر نماینده ای جرمی مرتکب شود دستگاه قضا خارج از مجلس می تواند با وی برخورد کند و نماینده متخلف مجازات شود.

نظر شما