شناسهٔ خبر: 160696 - سرویس مجلس
نسخه قابل چاپ منبع: فارس

حضرتی: نخستین اقدام ناقص مجلس برای مبارزه با کرونا با تاخیر آغاز شد

حضرتی عضو فراکسیون امید مجلس گفت: در اداره مملکت باید هر کسی مسئولیت خود را انجام دهد؛ لذا گلایه از نخستین اقدام ناقص مجلس داریم که چرا جلسه با تاخیر برگزار شد؟

به گزارش «نماینده»،الیاس حضرتی نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی در نشست علنی امروز سه‌شنبه (19 فروردین ماه 98) پارلمان، در جریان ارائه گزارش درباره مبارزه با بیماری کرونا، اظهار داشت: گلایه از هیات رییسه مجلس را مطرح می‌کنم که چرا مجلس تاکنون تعطیل بوده و با تاخیر شروع به کار کرده است؟

وی افزود: درست است که ستاد مرکزی مبارزه با کرونا اجازه تشکیل جلسه را نداد، اما می‌شد با رعایت تمامی اصولی پروتکل بهداشتی جلسه را برگزار کرد.

وی همچنین از مسئولان وزارت بهداشت، پرستاران، پزشکان و کادر درمانی برای تلاش‌های شبانه‌روزی جهت مقابله با کرونا قدردانی کرد.

حضرتی بیان کرد: پزشکان و پرستاران در خط مقدم قرار دارند و ایثارگری‌ها خلق کردند. از فداکاری و از جان‌گذشتگی آنها تشکر می‌کنیم که فداکاری‌های دوران جنگ مقدس را تجدید کردند.

وی همچنین از ستاد مرکزی مقابله با کرونا، رییس جمهور، مسئولان وزارت بهداشت و وزارتخانه‌های مختلف قدردانی کرد و گفت: قبل از بحران کرونا کشور زیر بار شدیدترین تحریم‌ها بود و توانست در مقابل کشورهایی که ادعای ابرقدرتی و پیشرفته‌بودن را دارند دقیق و منسجم عمل کند.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی در ادامه بیان کرد: ضد انقلاب در روزهای اول تلاش می‌کند ناکارآمدی حکومت را به رخ جهانیان بکشد با این استدلال که مسئولان ایران مریض شدند اما امروز همه پای کار هستند و یک ذره دل مردم نگران نشد و نگذاشتند کمبود مایحتاج در فروشگاه‌ها باشد.

حضرتی ادامه داد: حاشیه‌نشین‌ها و کسانی که شغل ثابت نداشته و مشمول درآمدهای روزمزد بودند در حال نابودی هستند، اگر حکومت برای آنها به عنوان سطح اول در خطر بودن ماجرا فکری نکند نابود می‌شوند؛ باید ولو در حد یک وعده غذای کم به آنها کمک کرد، کارتن‌خواب‌ها و حاشیه‌نشین‌ها را با دقت شناسایی کرد و به یاری آنها رسید.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی خاطر نشان کرد: افرادی که روزانه درآمد داشتند همچون پیک موتوری، کارگران رستوران و ساختمان و حتی لبوفروش با مشکل مواجه شدند و حتی همان درآمد مختصر را ندارند. کسانی که کارگاه‌های کوچک داشتند تعطیل شده و کارگران‌شان بیکار شدند.

وی تصریح کرد: افراد شاغل در کارخانه‌های ۲۰۰ نفره هم با مشکل مواجه شدند باید برای همه اینها فکری کرد چون هدف اولیه ویروس منحوس کرونا، اشتغال جامعه و رکود اقتصادی است. امروز باید مجلس شورای اسلامی تدبیر کند و کمیسیون‌های تخصصی فعال شوند.

حضرتی خطاب به پزشکیان بیان کرد: اگر فکر می‌کنید لازم است زدن ماسک را به عنوان یک قانون اجباری اعلام کنید چون اکثر صاحب‌نظران می‌گویند با زدن ماسک می‌توان ۹۹ درصد انتقال بزاق دهان را کنترل کرد.

وی با اشاره به اختصاص تعطیلات دولت برای بهبود وضعیت معیشتی ناشی از ویروس کرونا، اظهار کرد: این‌که دولت تسهیلاتی برای تعدادی از خانواده‌ها در نظر گرفته خوب است، اما ما از دو سال قبل در کمیسیون اقتصادی تاکید کرده و نامه نوشته‌ایم که کوپن تهیه شود تا اقلام ضروری با قیمت و مقدار ثابت در اختیار مردم قرار گیرد که این اتفاق رخ نداده است؛ از طرف دیگر موضوع درآمدهای حاصل از فروش نفت و فرآورده‌های نفتی است که با مشکل مواجه شده است.

این نماینده مردم تهران در مجلس گفت: درآمد دولت به شدت افت کرده با تعطیلی صنوف و مراکز تولیدی هم حداقل تا خردادماه امکان گرفتن مالیات نیست. باید مجلس یک تصمیم اساسی بگیرد؛ ساده‌ترین راه آن است که به سیستم بانکی فشار آورده که اوراق منتشر کرده و بخشی از نقدینگی از مردم جذب شود تا دست دولت برای ایجاد خدمات و انجام وظیفه بازتر شود.

نماینده مردم تهران در مجلس شوری اسلامی در ادامه عنوان کرد: در اداره مملکت باید هر کسی مسئولیت خود را انجام دهد؛ لذا گلایه از نخستین اقدام ناقص مجلس داریم که چرا جلسه با تاخیر برگزار شد؟

نظر شما