شناسهٔ خبر: 155688 - سرویس مجلس
نسخه قابل چاپ منبع: فارس

شاعری: دولت اسناد تعهدات ایران در توافقنامه پاریس را به مجلس نمی‌دهد

شاعری/2 عضو هیات‌رئیسه کمیسیون کشاورزی مجلس گفت: وضعیت توافق‌نامه پاریس در مجلس به دلیل عدم شفافیت تعهداتی که در پیوست سند وجود دارد، بلاتکلیف مانده و باید مسئولان در این باره پاسخگوی پارلمان باشند.

به گزارش «نماینده»، علی‌محمد شاعری عضو هیات رئیسه کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست مجلس شورای اسلامی، درباره آخرین وضعیت توافق‌نامه پاریس و اطلاع نمایندگان از مفاد آن گفت: با این‌که نمایندگان مجلس بارها تقاضای دریافت مفاد توافق‌نامه پاریس را داشته‌اند و آن بخش‌هایی که جمهوری اسلامی به این توافق‌نامه متعهد شده است را داشته‌ایم، اما تاکنون جزئیاتی از آن به اطلاع نمایندگان نرسیده است.

وی افزود: نمایندگان مجلس و به‌ویژه کمیسیون کشاورزی باید از جزئیات توافق‌نامه پاریس مطلع شوند تا بتوانیم درباره آن تصمیم‌گیری کنیم، اما متأسفانه تاکنون مفاد و جزئیاتی از آن و پیوست‌های مرتبط با این توافق‌نامه به مجلس شورای اسلامی داده نشده است.

عضو هیات رئیسه کمیسیون کشاورزی مجلس تصریح‌ کرد:‌ جالب است که مسئولان امر به ما اعلام کرده‌اند که مفاد و پیوستی وجود ندارد و تعهداتی که جمهوری اسلامی بر اساس توافق‌نامه پاریس باید آن را اجرایی کند، وجود ندارد.

شاعری گفت: مسئولان مرتبط به نمایندگان مجلس درباره توافق‌نامه پاریس گفته‌اند که در سال‌های بعد و بر اساس پروسه‌ای خاص تعهدات جمهوری اسلامی به این توافق‌نامه مشخص خواهد شد، این در حالی است که مجلس شورای اسلامی تا زمانی که از جزئیات این توافق‌نامه، مفاد و پیوست‌های آن مطلع نباشد آن را تصویب نکرده و زیر بار اجرای آن تعهدات نخواهد رفت؛ چرا که ممکن است این تعهدات برای جمهوری اسلامی الزامات ویژه‌ای داشته باشد.

وی ادامه داد:‌ وضعیت توافق‌نامه پاریس در مجلس شورای اسلامی به دلیل عدم شفافیت تعهداتی که در پیوست سند پاریس وجود دارد، بلاتکلیف مانده است و باید مسئولان در این خصوص پاسخگوی پارلمان باشند.

نظر شما