شناسهٔ خبر: 153754 - سرویس سیاست
نسخه قابل چاپ منبع: فارس

مجتهد شبستری:پذیرش FATF‌ فروش نفت کشور را از امروز هم محدودتر می‌کند

مجتهد شبستری عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: در نتیجه الحاق به کنوانسیون‌های FAFT، همین میزان نفت امروز را هم نمی‌توانیم بفروشیم.

به گزارش «نماینده» حجت‌الاسلام محسن مجتهد شبستری عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام، با اشاره به تصمیم‌گیری مجمع تشخیص مصلحت نظام درباره لایحه الحاق جمهوری اسلامی ایران به کنوانسیون مبارزه با جرائم سازمان یافته فراملی (پالرمو) گفت: با توجه به مطالعات فراوانی که بنده و سایر اعضای مجمع درباره این لایحه انجام دادیم مصالح پیوستن به پالرمو را بسیار کم و مضار آن را زیاد می‌بینیم.

وی با اشاره به اینکه موافقان می‌گویند با تعیین حق شرط و حق تحفظ می‌توان به این کمیسیون ملحق شد، اظهار داشت: کنوانسیون پالرمو شروط ما را نمی‌پذیرد چرا که در مفاد اساسنامه کنوانسیون به صراحت آمده است صرفاً شروطی قابل پذیرش است که با هدف کنوانسیون منافات نداشته باشد.

مجتهد شبستری با تأکید براینکه الحاق به کنوانسیون‌های مرتبط با گروه ویژه اقدام مالی (FTAF) مانع جدی جهت دور زدن تحریم‌ها از سوی کشور می‌شود، گفت: FTAF و کنوانسیون‌های مرتبط آن، حزب‌الله، حشدالشعبی و سایر گروه‌های عضو محور مقاومت را مصداق تروریست تعریف می‌کند و ما را ملزم به پذیرش مصادیق می‌کند.  

وی خاطرنشان کرد: این به آن معنا است که ما در نتیجه پذیرش پالرمو ناچار می‌شویم کمک به گروه‌هایی را که وظیفه داریم به آنها کمک کنیم قطع کرده و سایر گردش مالی‌های داخلی و خارجی خود را هم به کنوانسیون اعلام کنیم که اسرار ما را برای دنیا افشا می‌کنند.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: در نتیجه الحاق به کنوانسیون‌های مرتبط با FAFT ما همین میزان نفتی را هم که به صورت غیررسمی می‌فروشیم نخواهیم توانست به فروش برسانیم و مرتکب خودتحریمی می‌شویم.

وی با یادآوری اینکه اروپایی از ۱۱ مورد تعهدات خود در برجام به هیچکدام عمل نکرده در حالی که جمهوری اسلامی ایران از ۲۷ مورد به همه آنها عمل کرده است، اظهار داشت: کانال مالی تعریف شده از سوی اروپا بسیار ضعیف و عواید آن برای ایران ناچیز است چرا که فقط غذا و دارو از طریق آن به ایران می‌دهند، در حالی که ما امروز در تولید گندم خودکفا هستیم و در حوزه دارو نیز نیازهای جزیی داریم.  

مجتهد شبستری گفت: اروپا با کانال مالی اینستکس می‌خواهد بر سر ایران منّت گذاشته و روغن ریخته را نذر امامزاده کند.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با تأکید بر وظیفه مجمع نسبت به جمیع جهات در تصمیم‌گیری در قبال کنوانسیون پالرمو اظهار داشت: امیدواریم مجمع در نشست آتی براساس سه اصل عزت، حکمت و مصلحت درباره الحاق به پالرمو تصمیم بگیرد.

نظر شما