شناسهٔ خبر: 153042 - سرویس اقتصاد
نسخه قابل چاپ منبع: تسنیم

گودرزی: متخلفان پرونده‌های ارزی "جریمه ارزی" می‌شوند

عباس گودرزی43 عضو کمیسیون تلفیق بودجه گفت: کسانی که برای واردات ارز دولتی دریافت و کالایی وارد نکرده‌اند، ۲ درصد جریمه ارزی می‌شوند

به گزارش «نماینده» عباس گودرزی عضو کمیسیون تلفیق بودجه سال ۹۸، با اشاره به اظهارات اخیر رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس مبنی بر اینکه ۴ هزار و دویست پرونده ارزی تشکیل شده است، گفت: به گفته رئیس کمیسیون اقتصادی این افراد ۳ و نیم میلیارد ارز دولتی برای واردات کالا دریافت کرده‌اند، اما تا کنون کالایی به کشور وارد نکرده‌اند.

وی افزود: اگر این ۳ و نیم میلیارد دلار را ۱۰ هزار تومان حساب کنیم، ۳۵ هزار میلیارد تومان می‌شود که این میزان در حدود یک چهارم درآمد ناشی از فروش نفت می‌شود.

عضو کمیسیون تلفیق بودجه با بیان اینکه انتظار می‌رود که قوه‌قضائیه و دستگاه‌های نظارتی ورود و برخورد جدی با این موضوع داشته باشند، متذکر شد: اگر جلوی این منافذ را بگیریم تحریم نمی‌تواند هیچ فشاری به ملت بیاورد.

گودرزی با اشاره به مصوبه اخیر کمیسیون تلفیق بودجه ۹۸ اظهار داشت: در این کمیسیون مصوب شد، کسانی که برای واردات ارز دریافت کرده‌اند اما کالایی وارد نکرده‌اند ماهیانه ۲ درصد جریمه به صورت ارزی پرداخت کنند.

نماینده مردم بروجرد در مجلس با تاکید بر اینکه در این مصوبه ذکر شد که بر اساس تشخیص بانک مرکزی این افراد مشمول جریمه شوند، ادامه داد: همچنین در این جلسه مقرر شد تشخیص بانک مرکزی لازم الاجرا باشد یعنی دیگر نیاز به طی فرایندهای قضایی نباشد.

گودرزی درباره علت اینکه چرا این امر بر عهده بانک مرکزی باشد، گفت: برخی از این افراد ارز دریافت کرده‌اند اما تعمد و عمدی در واردات کالا نداشته‌اند؛ برای مثال کالای آنها در گمرک مانده و یا در فرایند واردات از کشور مبدا مشکل ایجاد شده لذا تشخیص این مسائل بر عهده بانک مرکزی گذاشته شده است.

نظر شما