شناسهٔ خبر: 151657 - سرویس جامعه
نسخه قابل چاپ منبع: تسنیم

نگاهی به حضور ۵ ساله مرحوم نوربخش در تأمین اجتماعی

نوربخش سید محمدتقی نوربخش رئیس سابق سازمان تامین اجتماعی و عبدالرحمن تاج‌الدین معاون پارلمانی وزیر رفاه، ۲۴ آبان در جریان سفر به گلستان به همراه وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، بر اثر سانحه رانندگی جان خود را از دست دادند.

سیدمحمد تقی نوربخش که روز گذشته (پنج‌شنبه) 24 آبان در یک سانحه رانندگی در گرگان جان خود را از دست داد، از سال 92 ریاست سازمان تامین اجتماعی را بر عهده داشت.

نوربخش پیش از تکیه بر ریاست سازمان تامین اجتماعی، سمت‌هایی همچون عضویت در هیئت مدیره و قائم مقامی مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی بین سال‌های1376 تا 1380، قائم مقامی رئیس کل سازمان نظام پزشکی بین سال‌های 1382 تا 1384، رئیس انجمن جراحان ارتوپدی ایران، دبیری ستاد جنگ و جهاد دانشگاهی تهران طی سال‌های 1363 تا 1376، مدیر گروه ارتوپدی دانشکده پزشکی علی بن ابیطالب یزد و مدیرکل درمان تأمین اجتماعی استان یزد از 1374 تا 1376 را در کارنامه کاری خود داشت.

او همچنین در سال 1380 به عنوان مدیر نمونه ملی انتخاب شده و طی سه دوره از سال 1379 تا 1391 نیز عضو منتخب شورای عالی نظام پزشکی بوده است. وی در سال 1368 موفق به اخذ درجه دکترای پزشکی از دانشگاه تهران شد و سال 1372 نیز در رشته جراحی ارتوپدی از دانشگاه تهران فارغ‌التحصیل شد.

مرحوم نوربخش در طول پنج سال ریاست سازمان تامین اجتماعی توانست این سازمان را با حدود 35 میلیون بیمه شده، به یک آرامش نسبی برساند و بر فعالیت‌های اقتصادی، بیمه‌ای و درمانی متمرکز شود. هرچند چالش‌های پیش روی این سازمان ـ که مهمترین آنها بحث بدهی میلیاردی دولت و وجود پرونده‌های حقوقی به جای مانده از دولتهای قبلی در خصوص واگذاری املاک است ـ هنوز به طور کامل حل نشده است اما مرحوم نوربخش در راس سازمان تامین اجتماعی همواره این موضوع را به عنوان یکی از اولویت‌های کاری خود مدنظر داشت.

** اقدامات نوربخش در حوزه بیمه‌ای

سازمان تامین اجتماعی در دوره مدیریت مرحوم نوربخش در بخش بیمه‌ای، جهت‌گیری سازنده‌ای در پیاده ‌سازی و ترویج این تفکر و فرآیند راهبردی داشت و با طرح‌ریزی و اجرای طرح‌های عملیاتی گام‌های مهمی را در تولید گفتمان اقتصاد مقاومتی برداشت که مهمترین آنها به این شرح است:

1- تجمیع وصولی و افزایش منابع حاصل از مطالبات سازمان در دوره رکود اقتصادی، یکی از موفقیت‌های حوزه بیمه‌ای سازمان تامین اجتماعی در طول دوره مدیریت رئیس فقید تامین اجتماعی بوده است و همواره و در تمام شرایط سخت در کنار جامعه بیمه‌شدگان و کارفرمایان بود. 

2- در شرایط سخت اقتصادی و رکود حاکم بر آن که صاحبان بنگاه‌های تولیدی نقدینگی لازم برای پرداخت مطالبات سازمان تأمین اجتماعی نداشتند، در سایه کمک و همراهی دو طرفه و درک متقابل و ایجاد حس اعتماد  ضمن کمک به  ایجاد اشتغال و رفع بیکاری با اخذ تدابیر و تمهیدات مقتضی همچون صدور بخشنامه‌های راهگشا، تهاتر مطالبات پیمانکاران از وزارتخانه‌ها، شفاف‌سازی دستورالعمل‌ها، اعتمادسازی، سالم‌سازی و آموزش هیئت‌ها، مکانیزه شدن بررسی پرونده‌ها و الکترونیکی کردن ارائه لیست‌ها و ابلاغ‌ها، افزایش تعداد هیئت‌ها و کوتاه شدن مدت زمان رسیدگی به پرونده‌ها و وصولی مطالبات سازمان تامین اجتماعی را در دوره پنج‌ساله خود افزایش داد.

3- بخشودگی جرائم بیمه‌ای کارفرمایان خوش‌حساب، یکی از مهمترین فعالیت‌های حوزه بیمه‌ای نوربخش در سازمان تامین اجتماعی بود که با هدف حمایت از تولید و رونق فضای کسب‌وکار اجرا شد.

4- رئیس فقید سازمان تأمین اجتماعی در راستای افزایش رضایتمندی شرکای اجتماعی و به‌منظور کمک به کارفرمایان بدهکار با اجرایی کردن مصوبه توقف ممنوع‌الخروج کردن و توقیف ابزار تولید و تجهیزات کارفرمایان مدیون تا پایان برنامه پنجم توسعه، راه را برای توسعه اقدامات تجاری و اقتصادی کارفرمایان گشود.

5-عدم نیاز کارفرمایان کارگاه‌های دارای زیر 100 نفر متقاضی تسهیلات بانکی به دریافت مفاصا حساب، تعامل و گفتمان با تشکل‌های کارفرمایان و اتاق بازرگانی، صنایع، معادن وکشاورزی کشور به عنوان شبکه اثرگذار بر اقتصاد مقاومتی، ایجاد امکان تقسیط پرداخت چهار درصد بازنشستگی در مشاغل سخت و زیان‌آور و اجرای ماده 10 قانون تنظیم بخشی از مقررات تسهیل نوسازی صنایع کشور در برنامه پنجم توسعه از دیگر فعالیت‌های حوزه بیمه‌ای تامین اجتماعی در مدت 5 سال ریاست مرحوم نوربخش بر این سازمان بود.

6- اجرای بند «و» ماده 80 برنامه پنجم توسعه در خصوص معافیت حق بیمه سهم کارفرما از دیگر اقدامات نوربخش در سازمان تامین اجتماعی بود که بر اساس آئین‌نامه اجرایی بند «و» ماده (80) قانون برنامه پنج‌ساله پنجم توسعه، کارفرمایان کارگاه‌های خصوصی و تعاونی که پس از اعلام نیاز به ادارات کار و اموراجتماعی، نیروی کار جدید را علاوه بر نیروی کار موجود به کار گمارند، از تخفیف حق بیمه سهم کارفرمایی موضوع ماده (28) قانون تأمین اجتماعی بابت نیروی کار جدید در طول برنامه پنجم توسعه برخوردار خواهند شد.

 **اقدامات نوربخش در حوزه درمان

در زمان مدیریت نوربخش در سازمان تامین اجتماعی، بخش درمان به جایگاه اصلی‌ خود برگردانده شد و عدالت در خدمت‌رسانی به بیمه شدگان تامین اجتماعی، در اولویت حوزه درمان قرار گرفت که مهمترین این اقدامات در حوزه درمان به این شرح است:

1- حوزه درمان سازمان تامین اجتماعی در دوره مدیریت مرحوم نوربخش با توسعه ظرفیت‌های ارائه خدمات بر مبنای سطح بندی، در مجموع 824 تخت عادی و 140 تخت ویژه را افزایش داد و هفت بیمارستان جدید، یک بیمارستان جایگزین، 12 مرکز سرپایی جدید و 13 مرکز سرپایی جایگزین را افتتاح کرد.

2- ایجاد 87 ردیف تشکیلاتی تحت عنوان پزشک معتمد در مراکز درمانی بستری و دی کلینیک‌ها و بکارگیری پزشکان معتمد از محل ردیف‌های مذکور در جهت تقویت نظارت بر نحوه ارائه خدمات درمانی در مراکز بستری ملکی و همچنین نیاز سنجی مراکز درمانی به جذب پزشکان، بکارگیری حدود 900 پزشک از محل ردیف‌های بلاتصدی و حدود 150 پزشک متخصص ضریب  k، اهم اقدامات رئیس فقید سازمان تامین اجتماعی در حوزه درمان در راستای توسعه نیروی انسانی محسوب می‌شود.

3-توسعه همکاری مشترک با موسسه عالی پژوهش تامین اجتماعی در حوزه های متعددی از قبیل تدوین دستورالعمل تجویز داروهای ضد سرطان، تدوین پروتکل‌ها، تدوین دستورالعمل راهنمای تجویز داروهای هورمون رشد، تراستوزوماب در سرطان سینه، Alteplase در بیماران سکته مغزی، سیتوکسی ماب (سروگردن، کولورکتال)، لیراگلوتاید در دیابت، بواسی زوماب در سرطان‌های سینه، ریه، سر و گردن، کلورکتال، مغز، ریتوکسی ماب در بیماران پیوندی، داروهای مصرفی در هپاتیت سی،  با همکاری انجمن‌های تخصصی غدد اطفال، سرطان، گوارش، پیوند و وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی انجام می‌شود؛ این داروها از جمله داروهای وارداتی و ارز بر و همچنین گران‌قیمت و پرمصرف در سازمان تامین اجتماعی هستند به طوری که بخش زیادی از هزینه های دارویی سازمان در این موارد هزینه می‌شود.

4- در دوره مدیریت مرحوم نوربخش، حوزه درمان تامین اجتماعی شاهد بهبود مستمر کیفیت خدمات بود که از آن جمله می‌توان به پیگیری و نظارت بر استقرار سیستم بیمارستانهای دوستدار مادر، کودک و ایمنی در مراکز ملکی، ارتقای کیفیت ارائه خدمات درمانی به مستمری بگیران سالمند، اجرای پایلوت طرح مذکور درشهر مشهد در قالب درمانگاه سالمندان در سال 95 اشاره کرد.

5- جلب همکاری موسسه عالی پژوهش و دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی برای بازطراحی طرح سلامت سالمندان و طراحی درمانگاه خاص سالمندان، اخذ مصوبه هیات مدیره برای اعزام ١� نفر از پزشکان جهت طی دوره MPH طب سالمندان، راه اندازی برنامه ارزیابی علمی ارائه خدمات در مراکز درمانی بستری ملکی، استقرار نظام اعتباربخشی در تمامی بیمارستانهای تابعه سازمان و کسب درجه یک اعتباربخشی طی دو دوره ارزیابی اعتباربخشی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در بیش از 90 درصد بیمارستان‌های تابعه از دیگر دستاوردهای تامین اجتماعی در طول پنج سال ریاست نوربخش بود.

6- استانداردسازی فضای فیزیکی و تجهیزات بخش اورژانس 13 بیمارستان، اجرای برنامه عملیاتی استانداردسازی اتاقهای ایزوله در 35 بیمارستان، استقرار نظام مراقبت عفونتهای بیمارستانی، پیشگیری و کنترل عفونت، استانداردسازی فضای فیزیکی CSSD در هفت بیمارستان تابعه سازمان، اجرای بازنگری‌ها و ارتقای خدمات دندانپزشکی در تعهد بیمه‌های پایه و اجرای کنترل کیفی داخلی و ارزیابی خارجی کیفیت آزمایشگاه رفرانس نیز از دیگر اقدامات مهم نوربخش در بخش درمان تامین اجتماعی در راستای بهبود مستمر کیفیت خدمات به  شمار می‌رود.

7- بسترسازی به منظور عملیاتی کردن طرح گردشگری درمانی در 15 بیمارستان منتخب سازمان تامین اجتماعی، برگزاری نشست‌های مشترک به منظور اجرایی کردن پروژه گردشگری درمانی، تعامل با وزارت بهداشت برای اخذ الزامات قانونی و امضای تفاهم نامه همکاری بین سازمان و هلدینگ گردشگری تامین اجتماعی (هگتا) و عقد قرارداد بین بیمارستان‌های طرح گردشگری درمانی با شرکت بین المللی گردشگری تامین، از دیگر اقداماتی بود که نوربخش به آن اهتمام داشت. 

** اقدامات در حوزه اقتصادی و فرهنگی

مرحوم نوربخش پنج روز پس از ابلاغ سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی، دبیرخانه مذکور را تشکیل داد و 32 پروژه اقتصاد مقاومتی تعریف و اقدامات لازم برای انجام آن آغاز شد.

1- تدوین برنامه راهبردی و پروژه‌های اقتصاد مقاومتی شرکت‌های تابعه تامین اجتماعی برای اولین بار با تاکید مرحوم نوربخش به عنوان مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی اتفاق افتاد و اکنون  اکثر شرکت‌های تحت پوشش این سازمان دارای برنامه راهبردی و پروژه اقتصاد مقاومتی هستند.

2- پروژه افزایش ظرفیت تولید بنزین در پالایشگاه نفت بندر عباس در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی در دوره مدیریت نوربخش اجرا شد که موجب جلوگیری از صدور نفت و تبدیل آن به روزانه سه تا سه و نیم میلیون لیتر بنزین می‌شود.

3-تولید 60 قلم دارو و مواد اولیه مورد نیاز کشور که برای اولین بار در کشور تولید شده از دیگر فعالیت‌های نوربخش در حوزه اقتصادی سازمان تامین اجتماعی بود که با صرفه جویی سالانه 88 میلیون دلار، ارزش تولید آنها بالغ بر 305 میلیارد تومان می‌شود.

علی ربیعی وزیر سابق تعاون، کار و رفاه اجتماعی هم که پنج سال با نوربخش به عنوان معاون وی محسوب می‌شود، ویژگی‌های بارز مدیریتی مرحوم نوربخش را بر شمرده و گفته است: ‌مرحوم نوربخش حقوق هیئت مدیره سازمان تأمین اجتماعی را به دوسوم ‌کاهش داد و خودش نیمی از حقوقش را نمی‌گرفت. مرحوم نوربخش واقعاً «تقی» بود و بعد از انتصاب، ‌حقوق هیئت مدیره تأمین اجتماعی را به دوسوم ‌کاهش داد و بیش از یک‌سوم حقوق قبلی خودش را حذف کرد.

ربیعی با بیان اینکه مرحوم نوربخش در اهدای هدیه از بیت‌المال بسیار وسواس داشت، گفته است: روزی تعدادی میهمان به سازمان تامین اجتماعی آمده بودند، مرحوم نوربخش با هزینه شخصی برای آنها به عنوان هدیه کیف تهیه کرده بود و معتقد بود نباید از پول بیت‌المال هدیه داده شود. مرحوم نوربخش فقط یک ماشین و آپارتمان دارد و با اینکه این مرحوم رئیس انجمن ارتوپدی ایران بود و می‌توانست با درآمد پزشکی‌اش ‌ماهی 300 میلیون درآمد داشته باشد اما خدمت به مردم را برگزید و ‌یکشنبه‌ها شب به حرم عبدالعظیم می‌رفت و بیماران را درمان می‌کرد. مرحوم نوربخش در راه خدمت به مردم شب و روز نمی‌شناخت. خدا شاهد است ‌اربعین، عاشورا، جمعه و ... سر کار بود  و گاهی اوقات تا ساعت 12 ‌شب سر کار می‌ماند و امور مردم را انجام می‌داد.

 پایگاه خبری تحلیلی «نماینده»، درگذشت سید محمد تقی نوربخش و عبدالرحمن تاج الدین معاون پارلمانی سازمان تامین اجتماعی  را به خانواده و همکاران ایشان در سازمان تامین اجتماعی و وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی تسلیت می‌گوید.

نظر شما