شناسهٔ خبر: 151017 - سرویس پارلمان شهری
نسخه قابل چاپ منبع: فارس

کلیات برنامه سوم توسعه شهر تهران در کمیسیون برنامه و بودجه تصویب شد

شهرداری کلیات برنامه سوم توسعه شهر تهران در کمیسیون برنامه و بودجه شورای اسلامی شهر تهران تصویب شد.

به گزارش «نماینده»، جلسه کمیسیون برنامه و بودجه شورای اسلامی شهر تهران با موضوع بررسی کلیات لایحه برنامه سوم توسعه شهر تهران با حضور سکینه اشرفی، معاون شهردار و مرتضی الویری، محمود میرلوحی، حسن رسولی، مجید فراهانی و بهاره آروین، اعضای کمیسیون و کارشناسان حوزه برنامه‌ریزی برگزار شد.

حسن رسولی، نایب رئیس کمیسیون برنامه و بودجه که اداره جلسه را برعهده داشت، حضور اشرفی به عنوان معاون جدید برنامه‌ریزی شهرداری را با توجه به سوابق خوب وی در حوزه برنامه‌ریزی توسعه‌ای در کشور، مغتنم شمرد و گفت: امیدواریم با توجه به شناختی که از حوزه برنامه‌ریزی در ایشان وجود دارد، شاهد بهبود روش‌های برنامه‌ریزی در حوزه مدیریت شهری باشیم.

رسولی در ادامه، با اشاره به نکاتی که کارشناسان و اعضای شورای شهر در خصوص برنامه مطرح می‌کنند، افزود: بهترین دیدگاهی که وجود دارد این است که در ظرف مدت مشخصی برنامه بازآرایی شده و اشکالاتی که اعضا به آن مطرح می‌کنند، برطرف و با همراهی شورا و شهرداری، برنامه خوبی تصویب و تائید شود.

بهاره آروین، عضو دیگر کمیسیون برنامه و بودجه هم با اشاره به اینکه باید بین احکام و سایر اجزای برنامه تمایز ایجاد شود، گفت: پیشنهاد عملی این است که شورا تنها بخش احکام برنامه را تصویب کند و سپس با توجه به مشکلات موجود، بخش‌های مربوط به چشم‌انداز، اهداف، راهبردها و پروژه‌ها و همچنین برآورد اعتبارات برنامه، در زمان تقدیم بودجه ۹۸ به شورا ارائه شود.

مجید فراهانی، رئیس کمیته بودجه و نظارت مالی شورای شهر هم در سخنانی، با بیان اینکه مصلحت شورا بر این است که کلیات برنامه تصویب شود، گفت: یکی از مشکلاتی که مدیریت شهری در سال آینده با آن روبرو است، موضوع تامین درآمد است؛ ۶۰ درصد درآمد از حوزه شهرسازی بدست می‌آید اما در حال حاضر با افزایش چند برابر قیمت مصالح ساختمانی، رغبتی برای ساخت و ساز در شهر وجود ندارد و می‌توان پیش‌بینی کرد که در سال آینده، ۱۰ هزار میلیارد از درآمد شهرداری که مربوط به بخش شهرسازی است، از بین برود.

وی تاکید کرد: باید از الان فکری به حال بحران مالی که گریبان گیر شهرداری در سال‌های آینده می‌شود کرد و این در شرایطی است که پیش‌بینی‌های صندوق بین‌المللی پول نیز از نرخ رشد اقتصادی ایران در ۵ سال آینده، وضعیت بسیار بغرنجی را نشان می‌دهد.

محمود میرلوحی، رئیس کمیته اقتصادی کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر در خصوص اصلاح برنامه سوم اظهار کرد: شورای شهر ۷ اولویت اصلی را مشخص کرده که به همراه سه موضوع فرابخشی حکمروایی شهری، منابع انسانی و مالیه شهری، باید فصول اصلی و چارچوب اصلی برنامه را تعیین کنند.

وی ادامه داد: شورا دنبال رویاپردازی نیست و در یکسال گذشته، همه اعضای شورای شهر به یک ساختار ذهنی واحدی در تدوین برنامه رسیده‌اند.

اصرار شورای شهر برای تدوین برنامه مسئله محور اشتباه بود

پس از ارائه نظرات اعضای کمیسیون، سکینه اشرفی، معاون برنامه‌ریزی، توسعه شهری و امور شورای شهردار تهران، با اشاره به اینکه برای انتقادات اعضای شورا نسبت به لایحه برنامه سوم پاسخ وجود دارد، تاکید کرد: اولین نکته این است که برنامه‌ریزی به روش هسته کلیدی، با رویکرد مدیریت یکپارچه پایدار شهری و ارائه برنامه توسعه شهر و نه شهرداری، همخوانی ندارد.

وی با اشاره به سه نوع برنامه جامع، استراتژیک و مسئله محور در نظام‌های برنامه‌ریزی دنیا اظهار کرد: در تمام برنامه‌های جهانی و تجربیات نگارش برنامه‌های کلی‌نگر توسعه ملی و شهری، اتکای صرف به هسته‌های پیش برنده وجود نداشته است و لزوماً این نوع نگاه، برای توسعه کشور، و یا شهر، نگاه اقناع کننده‌ای نیست.

اشرفی اضافه کرد: باید یک هسته مرکزی برای برنامه تعیین شود و سایر اقدامات حول آن ساماندهی شود، اگر حمل و نقل عمومی را هسته مرکزی تعریف کنیم، در این صورت، همه فعالیت‌ها و احکام حول همین موضوع سامان می‌یابد؛ اما نمی‌توان هفت مسئله اصلی را به عنوان هسته مرکزی تعریف کرد و به یک برنامه منسجم و واحدی رسید.

وی، با اشاره به سیاست‌گذاری شورای شهر برای تدوین برنامه سوم توسعه شهر تهران، گفت: شکل ارائه لایحه ایراد دارد، شاید حتی نیاز به ارائه ۹۱ حکم هم نباشد و بتوان این احکام را خلاصه‌تر و استانداردتر کرد؛ مشکل این است که بیش از پرداختن به اصل احکام برنامه، به سیاست‌ها و پروژه‌ها توجه شده است. درگیر اهداف و پروژه‌ها شده‌اند؛ در حالی که، اصل بر احکام برنامه است و سیاست‌ها و پروژه‌ها از دل احکام خارج می‌شود.

برنامه سوم را می‌توان بازآرایی کرد

اشرفی، با تقدیر از نکاتی که اعضای شورای شهر مطرح کردند، ادامه داد: به نظر می‌رسد در ظرف مدت مشخصی می‌توان یک باز آرایی، و نه بازنگری، در احکام برنامه انجام داد و پس از تصویب احکام در شورای شهر، بر اساس احکام تائید شده، نسبت به برنامه ریزی برای شاخص‌های کمی و پروژه‌های قابل اجرا اقدام کرد.

معاون شهردار تهران در پایان تاکید کرد: این برنامه دارای اهمیت خاصی است زیرا الگوی سایر شهرها در برنامه‌ریزی قرار می‌گیرد و برای همین هم از اعضای شورای شهر می‌خواهم، با تصویب کلیات برنامه، زمینه برای بهبود آن را فراهم کنند.

پس از سخنان اشرفی، مرتضی الویری به عنوان رئیس کمیسیون برنامه و بودجه، خواستار رای اعضای به کلیات این لایحه شد که در نهایت با رای الویری، رسولی، میرلوحی و فراهانی به عنوان موافق و رای بهاره آروین به عنوان مخالف، کلیات برنامه سوم توسعه شهر تهران به تصویب اعضای کمیسیون برنامه و بودجه رسید.

نظر شما