شناسهٔ خبر: 150866 - سرویس اقتصاد
نسخه قابل چاپ منبع: خانه ملت

پارسایی: دولت مسئولیت خود را در ایجاد التهاب اقتصادی بپذیرد

پارسایی رئیس کمیته اقتصادی کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی می گوید دولت باید سهم و نقش خود در ایجاد التهابات اقتصادی را بپذیرد.

به گزارش «نماینده»، بهرام پارسایی با اشاره به سهم دولت در التهابات اقتصادی اظهار داشت: هیچ کس نمی تواند خود را از مشکل اقتصادی پیش آمده مبرا کند، دولت، مجلس، قوه قضاییه و نهادهای نظارتی همه به سهم خود مقصرهستند، در واقع وقتی برنامه وجود نداشته باشد فضای التهاب رقم می خورد.

بی برنامگی تخلف ارزی را تشدید کرد

سخنگوی کمیسیون اصل 90 مجلس ادامه داد: انتقادهایی که به فضای ارزی کشور وارد می شود را درست می دانیم چرا که اگر نظارت بر اجرای پرداخت ارز دولتی و وادرات کالاها صورت می گرفت و تضمین ها لازم دراین زمینه اخذ می شد بدون شک از شدت تخلف ها کاسته می شد.

نماینده مردم شیراز در مجلس دهم شورای اسلامی با اشاره به تحریم های اقتصادی بیان داشت: نقش تحریم ها بر فضای اقتصادی غیرقابل انکار است، به هر حال ما تحریم شده ایم و کشورهایی که وعده حمایت از برجام را داده بودند تنها در شعار از نقض برجام توسط آمریکا انتقاد کردند چرا که بخش خصوصی آنها از سیاست ها دولتی تبعیت نمی کنند.

وی تاکید کرد: در کنار نقش پر رنگ تحریم ها باید به عدم هماهنگی بین قوا و نهادهای تاثیرگذار اقتصادی بر کشور نیز اشاره کرد، افرادی که خود را خودی می دانند هم صدا با مخالفان، از جمله ترامپ، عربستان و اسرائیل در باب مخالفت با برجام هم نوا می شوند.

تغییرات دلار منطقی نیست

پارسایی درادامه گفت‌وگو با خبرگزاری خانه ملت، با بیان اینکه مسائل داخلی  و خارجی بر التهابات بازار تاثیرگذار و بوده است، بیان داشت: دولت نقش پر رنگی در نوسانات ارزی ندارد، شما دیدید که در هفته های گذشته که نرخ ارز کاهش پیدا کرد آن را به مسئله موشک ها مرتبط کردند در حالی که منطقا باید برعکس اتفاق می افتد و زمانی که CFT در مجلس تصویب شد به جای کاهش قیمت ها دلار گران تر شد.

این نماینده مجلس تاکید کرد: این مسائل نشان می دهد سایه ای که بر بازار ارز افتاده فراتر از سایه دولت است و با راه حل های واقع بینانه نمی توان آن را مدیریت کرد. البته دولت باید سهم خود را در این زمینه بپذیرد اما شاهد رفتارهای دوگانه از دولت هستیم، جایی که باید علت مشکلات را توضیح دهد، می گوید مقصر نیست و در جایی که باید مسئولیت را بر عهده گیرد مردم و گروه های دیگر را متهم می کند.

عضو هیات رئیسه کمیسیون اصل 90 مجلس بااشاره به اینکه رئیس جمهور در سخنرانی اخیر گفته است مردم همکاری نکرده اند گفت: علت عدم همکاری مردم با دولت عدم احساس امنیت اقتصادی است، مردم نگران کاهش سرمایه های شان هستند و برای حفظ دارایی هایشان ریال و ملک را به دلار و ارز تبدیل می کنند. طبیعی است که مردم نگران شوند اما بار روانی و احساس امنیت را دولت در مردم ایجاد نکرده اند./

پایان پیام

نظر شما