شناسهٔ خبر: 150684 - سرویس بین‌الملل
نسخه قابل چاپ منبع: تسنیم

گزارشگر سابق سازمان ملل: اسرائیل می‌خواهد با اتهام‌زنی به ایران بر جنایات خود سرپوش بگذارد

اسرائیل گزارشگر حقوقی سابق سازمان ملل متحد در سرزمین‌های اشغالی می‌گوید هدف صهیونیست‌ها از متهم کردن ایران به تلاش برای دستیابی به بمب هسته‌ای این است که بر جنایات خود علیه مردم منطقه سرپوش بگذارند.

به گزارش «نماینده»، «پروفسور ریچارد اندرسون فالک» استاد بازنشسته حقوق بین‌الملل دانشگاه پرینستون آمریکا که بیش از ۶ سال (از مارس ۲۰۰۸ تا می ۲۰۱۴) در سمت «گزارشگر ویژه سازمان ملل در مورد وضعیت حقوق بشر در اراضی اشغالی ۱۹۶۷» فعالیت کرده و خود از نزدیک شاهد جنایات صهیونیست‌ها علیه مردم فلسطین بوده است، اعتقاد دارد مقامات رژیم صهیونیستی به‌ویژه «بنیامین نتانیاهو» نخست‌وزیر این رژیم می‌خواهند با متهم کردن ایران به تلاش برای ساخت بمب هسته‌ای، افکار عمومی جهان را از جنایاتی که خود هرروز علیه مردم منطقه مرتکب می‌شوند، منحرف سازند.

این حقوقدان آمریکایی در مصاحبه با خبرگزاری تسنیم اظهار داشت: «اسرائیل به ایران تهمت می‌زند بدون اینکه از جنایات روزمره خود علیه انسانیت و مشخصاً مردم فلسطین و دیگر کشورهای همسایه آن حرفی به میان بیاورد. مسلماً اسرائیل می‌خواهد توجه جهانیان را از جنایاتی که طی ۶ ماه اخیر با استفاده از قوه قهریه بر مردم غزه روا داشته است، منحرف کند.»

پروفسور فالک با اشاره به اینکه رژیم صهیونیستی در جایگاهی نیست که بتواند ایران را متهم به تلاش برای ساخت بمب هسته‌ای کند، خاطرنشان ساخت: «اسرائیل خود صاحب یک زرادخانه هسته‌ای است و به همین دلیل چه از لحاظ حقوقی و چه از لحاظ اخلاقی نمی‌تواند فعالیت‌های هسته‌ای ایران را زیر سؤال ببرد. اسرائیل در حالی ترامپ را برای خروج از توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ ترغیب کرد که پنج کشور دیگری امضاکننده این توافق همچنان از آن حمایت می‌کنند.»

وی در خصوص فضاسازی‌های رژیم صهیونیستی علیه ایران نیز تصریح کرد: «حملات دیپلماتیک اسرائیل علیه ایران، ولو اینکه از حمایت آمریکا و برخی کشورهای عربی برخوردار باشد، ناقض حقوق بین‌الملل است. چنین حملاتی ظاهراً با هدف بی‌ثبات کردن ایران و تهدید آن به حملات نظامی صورت می‌گیرد. از نظر اکثر حقوقدانان این نوع دیپلماسی قهری ناقض حقوق بین‌الملل است و صلح منطقه‌ای و جهانی را به خطر می‌اندازد.»

رژیم صهیونیستی با در اختیار داشتن ده‌ها کلاهک هسته‌ای تنها دارنده سلاح‌های هسته‌ای در منطقه غرب آسیا به شمار می‌رود. این رژیم تا کنون با حمایت‌های آمریکا در برابر درخواست‌ها برای عضویت در پیمان منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای مقاومت کرده است.

تل‌آویو، در مقابل، ایران را که عضو پیمان منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای است به تلاش برای دست‌یابی به سلاح‌های هسته‌ای متهم کرده و از نشست‌ها در مجامع بین‌المللی برای طرح این اتهام استفاده کرده است.

«بنیامین نتانیاهو»، نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی در سخنرانی اخیر خود در هفتاد و سومین اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل متحد با انتشار تصاویری از روستایی در جنوب تهران مدعی شد ایران سایت جدیدی برای فعالیت‌های مخفی هسته‌ای راه‌اندازی کرده است.

برخی از کاربران فضای مجازی گفته‌اند سایتی که نتانیاهو در سخنرانی‌اش آن را نشان داده مربوط به یک قالیشویی در روستای «تورقوزآباد» واقع در جنوب تهران است. نتانیاهو قبلاً نیز با نشان دادن نقاشی یک بمب در سازمان ملل متحد ادعا کرده بود که ایران فاصله چندانی تا دستیابی به بمب هسته‌ای ندارد.

نظر شما