شناسهٔ خبر: 149195 - سرویس سیاست
نسخه قابل چاپ منبع: مهر

ارائه بسته اقتصادی جمعیت ایثارگران به دولت

جمعیت ایثارگران در پایان جلسه فصلی دبیران استانی جمعیت ایثارگران انقلاب اسلامی، بسته پیشنهادی اقتصادی این جمعیت برای ارسال به دولت تهیه شد.

به گزارش«نماینده»، همزمان با جلسه فصلی دبیران استانی جمعیت ایثارگران انقلاب اسلامی که در روز پنجشنبه (۲۵ مردادماه) برگزار شد، بسته پیشنهادی این جمعیت برای برون‌رفت کشور از مشکلات اقتصادی و ارسال آن به دستگاه‌های مربوطه تهیه شد. 

در این بسته چنین آمده است: 

«در آستانه چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب، آمریکا جنگ سخت اقتصادی را علیه جمهوری اسلامی ایران به راه انداخته است که با وجود ابعاد بزرگ و پیچیده آن، در کشور ما بی سابقه نیست. جنگ اقتصادی از واژه های پرکاربرد در ادبیات مقام معظم رهبری طی سالیان اخیر بوده است که خصومت نظام استکباری علیه جمهوری اسلامی ایران را در میدانی جدید اقتصاد نشان می دهد.

آمریکا و متحدان اصلی وی از آنجا که از عواقب سنگین تقابل و جنگ نظامی با جمهوری اسلامی ایران آگاه اند، میدان نبرد را به حوزه اقتصاد ایران منتقل کرده و اتاق جنگ و قرارگاهِ عملیاتی این جنگ تمام عیار را نیز «وزارت خزانه داری آمریکا» تعیین نموده اند.

وزارت خزانه داری آمریکا، ساختار تحریم های بانکی و غیربانکی را ایجاد کرده و به واسطه این ساختار، تحریم های اقتصادی را بر کشورهایِ هدف اِعمال می کند. وزارت خزانه داری آمریکا، تنها وزارتخانه مالی در جهان است که دارای واحد اطلاعات و عملیات داخلی است و این اطلاعات پس از تجزیه و تحلیل برای مسئولان ذیربط از جمله رییس جمهور ارسال می شود و این نشانگر جایگاه، اهمیت و توان فوق العاده وزارتخانه مذکور در شرایط جنگی است.

جمهوری اسلامی از همان بدو تولد با فشارهای ناجوانمردانه استکبار جهانی مواجه شد و طی ۴۰ سال توانست بر همه فشارها و تهدیدها غلبه کند و روز به روز بر قدرت خود بیافزاید. شرایط امروز کشور نسبت به دوران جنگ تحمیلی و حتی دهه های هفتاد و هشتاد قابل مقایسه نیست.

در دهه ۶۰ جمهوری اسلامی در اقلام اساسی وابسته و نیازمند واردات بود. اما امروز کشور در اغلب این اقلام مازاد تولید دارد و صادرکننده است. در دهه ۶۰ همسایه غربی ما به نیابت از قدرت های منطقه ای و جهانی با جمهوری اسلامی جنگید اما امروز دولت های شرقی و غربی، دوستان و متحدان ما هستند و حتی در اعضای شورای همکاری خلیج فارس دوستان نزدیکی داریم.

در دهه ۶۰ جمهوری اسلامی در آرایش دفاعی بود و برای اقلام نظامی محتاج خارج بود اما امروز پشت مرزهای رژیم صهیونیستی و در باب المندب انگشت روی ماشه دارد. در دهه ۷۰ و ۸۰ و اوایل دهه ۹۰، انواع تحریم های سخت و بعضا فلج کننده بر اقتصاد ایران تحمیل شد. اما ایرانی باهوش راه دور زدن همه آنها را کشف و اجرایی کرد و روز به روز قوی تر شد. استکبار جهانی به خیال خود هر بار به ایران اسلامی گلوله شلیک کرد. غافل از اینکه جمهوری اسلامی در عمل نشان داد تیری که مارا نکشد قوی تر می کند.

مسئولان ارجمند باید توجه کنند که عدم باور و عدم درکِ صحیح از این موضوع با عنایت به گستردگی جنگ اقتصادی، بسیار خسارت بار خواهد بود. از آنجا که اتفاق نظر تمامی کارشناسان داخلی و خارجی مبین تاثیر حداکثر ۳۰ درصدی تحریم ها بر اقتصاد کشور می باشد، لذا راهکار اصلی این معضل تکیه بر توان داخل و اعتماد به مردم و جوانان است نه حضور در مذاکرات بی ثمر.

بر همین اساس تنها راه مقابله با این جنگ تمام عیار اقتصادی، ابتداً باور و ایمان به وجود جنگ اقتصادی توسط کلیه آحاد جامعه، بویژه مسئولان محترم است؛ همانطور که این باور به جنگ در زمان دفاع مقدس وجود داشت و راه حل نیز همان اجرایِ واقعی، علمی، با برنامه و به هنگام سیاست های ابلاغی اقتصاد مقاومتی است که علیرغم تاکیدات مکرر رهبری تاکنون آنطور که باید و شاید، اجرایی نشده است.

امروز نیز با وجود زیر ساخت های اقتصادی قوی، انبوه نیروی انسانی با تجربه و خبره و ظرفیت های تجاری گسترده و متحدان و دوستان منطقه ای و جهانی، عبور از تحریم های خصمانه دولت آمریکا کاملا شدنی است و تدبیر و همت از طرف مسولان کشور و مطالبه استقامت از ملت نیاز دارد.

بر همین اساس جمعیت ایثارگران انقلاب اسلامی اعتقاد دارد هیچ بحران جدی در کشور وجود ندارد و کلیه مشکلات کشور دارای راه حل های داخلی می باشد. در همین راستا جمعیت ایثارگران انقلاب اسلامی ضمن اعلام امادگی جهت کمک جدی به دولت در قالب جلسات همفکری، اقدامات عملی زیر را جهت خنثی کردن اثر تحریم ها پیشنهاد می دهد.

اقدامات پیشنهادی:

۱. ممنوع شدن بانک‌ها از ورود به برخی از بازارهای حساس مانند سکه، ارز و مسکن

۲. تدوین و تصویب آیین نامه نظارت بر گردش وجوه قابل توجه در حسابهای بانکی توسط بانک مرکزی

۳. ارائه پیشنهادات جذاب سرمایه گذاری با سررسید ۳ تا ۵ سال مانند انتشار صکوک ریالی و ارزی و یا فروش

۴. واحدهای صندوق های سرمایه گذاری پروژه ها برای تأمین مالی پروژه های زیرساختی کشور مانند توسعه میادین نفتی

۵. انتشار اوراق بدهی دولت برای توسعه زیرساخت ها

۶. انعقاد پیمان پولی دوجانبه با کشورهای عمده طرف تجاری ایران

۷. ارائه مشوق هایی برای ترغیب تجار به استفاده از زیرساخت پیمان های پولی دو یا چندجانبه

۸. رفع اشکالات سامانه سهام (بهبود رابط کاربری جهت تسهیل استفاده توسط متصدیان بانک)

۹. الزام کلیه بانکهای ایرانی و شعب خارجی بانکهای ایرانی به عضویت در سامانه سپام

۱۰. تبدیل بخشی از مانده ذخایر ارزی کشور به ارزهای مجازی

۱۱. اجرای پیمان سپاری ارزی با هدف بازگشت کلیه درآمدهای ارزی کشور به چرخه اقتصاد و جلوگیری از خروج سرمایه و تأمین مالی قاچاق

۱۲. هم راستاسازی نظام تجاری کشور با واقعیت اکوسیستم ارزی با تغییر در مبادی وارداتی و مقاصد صادراتی

۱۳. توسعه رمز ارزها و حذف موانع قانونی

۱۴. فروش اوراق سلف موازی استاندارد سکه طلا در بورس کالا با تعهد تحویل فیزیکی در صورت مشبه خریدار توسط بانک مرکزی به جای پیش فروش سکه

۱۵. خرید یا نگهداشت عمده ارز و سکه و شمول قوانین راجع به احتکار به آن

۱۶. ممنوعیت خرید سکه و ارز به وسیله شرکتهای دولتی و شرکتهای تابعه و وابسته به آنها

۱۷. رفع موانع تولید از قبیل تغییر قوانین دست و پا گیر تا اصلاح قوانین کار، بیمه و مالیات به نفع واحد های تولیدی

۱۸. مبارزه مستمر، جدی و فراگیر با قاچاق کالا

۱۹. تغییر سیاست های کلان کشور از واردات محور به صادرات محور از قبیل سخت کردن شرایط واردات کالاهای خارجی که مشابه داخلی دارند و ارائه مشوق های صادراتی به صادرکننده های کشور

۲۰. ذخیره سازی داروهای استراتژیک و خاص برای استفاده حداقل ۲ سال (بر اساس زمان انقضا)

۲۱. اتخاذ تصمیم در خصوص سهمیه بندی بنزین با استفاده از کارت مربوطه

۲۲. شناسایی ظرفیت های سرمایه گذاری روسیه در حوزه انرژی و انتقال فناوری

۲۳. تجهیز شرکت های فعال در حوزه برق برای تأمین تجهیزات حیاتی مربوطه برای استمرار فعالیت در مدت تحریم ها

۲۴. راه اندازی بورس نفت یا تقویت ساختارهای مشابه (بورس انرژی یا کالا) و استفاده از ظرفیت غیردولتی در تجارت نفت

۲۵. کاهش حجم و میزان تبلیغات بازرگانی خاص لوکس یا وارداتی با هدف عدم تحریک تقاضای لوکس یا وارداتی در جامعه با هدف کاستن از فشار اجتماعی و نیز کاهش فشار بر تراز تجاری کشور و بازار ارز و حمایت از تولید داخل

۲۶. اعمال تخفیف های قابل توجه در پذیرش تبلیغات محصولات تولید داخل یا معرفی رایگان برندهای مرغوب به صورت بسته تبلیغاتی با برنامه های دیگر

۲۷. اقناع، انصاف، همکاری، کمک و دستگیری از افراد تحت فشار و آسیب دیده در این برنامه ها

۲۸. تدوین استراتژی ارتباطی مشخص دولت و قوای دیگر در دوره تحریم

۲۹. گفتگو درباره راههای برون رفت از تحریم با هدف ایجاد اجماع و اقناع عمومی و فراهم کردن زمینه بسیج عمومی فداکاران، خیرین و ...

۳۰. معرفی اجرای طرح پایش امید در رسانه ها و انتشار عمومی آن با هدف خودداری از افتادن در مسابقه نا آگاهانه تزریق ناامیدی مفرط در دوران تحریم

۳۱. استفاده از ظرفیت کنشگری این گروهها در حل مشکلات و بسیج مردمی و نخبگانی

۳۲. مشارکت گروههای مذکور در راستای مطالبه گری معقول از مسئولان و اقناع مردم

۳۳. به کارگیری ظرفیت این گروه ها در فضای جهانی علیه تحریم های ظالمانه

۳۴. اعمال مقرراتی که بازدارندگی جدی و مؤثر راجع به خانه ها و املاک تجاری خالی دارند

۳۵. ارائه بسته حمایتی کالا های ضروری خانوار برای اقشار آسیب پذیر»

نظر شما