شناسهٔ خبر: 148741 - سرویس مجلس
نسخه قابل چاپ منبع: فارس

سوال از رئیس‌جمهور در صحن مجلس اعلام وصول شد

حسن روحانی سؤال از رئیس‌جمهور با اعلام علی لاریجانی اعلام وصول شد.

به گزارش«نماینده»، سؤال اقتصادی ۸۰ نماینده مجلس شورای اسلامی از رئیس‌جمهور در نشست علنی صبح امروز چهارشنبه (۱۰ مردادماه ۹۷) پارلمان با اعلام علی لاریجانی رئیس مجلس اعلام وصول رسمی شد. 

محور این سوالات به شرح زیر است: 

۱- چرا دولت جنابعالی در کنترل قاچاق که یکی از مهمترین عوامل فلج تولید ملی است، موفق نبوده است؟

۲- علت استمرار تحریم‌های بانکی با گذشت بیش از دو سال وعلی‌رغم اجرای همه تعهدات برجامی ایران چیست؟

۳- چرا دولت تدبیر و امید نسبت به کاهش بیکاری مفرط اقدام شایسته‌ای ندارد؟

۴- علت رکود اقتصادی شدید چندین ساله، در دولت جنابعالی، علی‌رغم وعده‌ها و اعلام‌های عبور از رکود چیست؟

۵- علت افزایش شتابان ارزهای خارجی و کاهش شدید ارزش پول ملی چیست؟

*رئیس جمهور موظف است ظرف یک ماه در مجلس حضور یابد

علی لاریجانی "رئیس مجلس شورای اسلامی" در ابتدای جلسه علنی امروز چهارشنبه (۱۰ مردادماه ۹۷) پارلمان اظهار داشت: تعدادی از نمایندگان تقاضای سوال از رییس جمهوری داشتند و این موضوع به کمیسیون اقتصادی مجلس ارجاع شد و این کمیسیون با حضور نمایندگان رییس جمهور موضوع را بررسی کردند.

وی افزود: بعد از بررسی های انجام شده، ۸۰ نفر از سوال کنندگان بر سوال خود باقی ماندند، بنابراین بیش از یک چهارم نمایندگان همچنان در سوال پابرجا هستند از این رو طبق قانون اساسی و آیین نامه داخلی مجلس بعد از یک هفته که این موضوع در کمیسیون اقتصادی بررسی شد، باید سوال اعلام وصول شود.

وی ادامه داد: مستند بر اصل ۸۸ قانون اساسی و ماده ۲۱۲ آیین نامه داخلی مجلس و بنابر گزارش شماره د ۴۲۹۷۷۱۱۱۴ مورخ دوم مرداد ۹۷ کمیسیون اقتصادی مجلس سوال تعدادی از نمایندگان از رییس جمهوری مورد بررسی قرار گرفت.

رئیس مجلس عنوان کرد: با عنایت به اتمام مهلت مقرر و عدم اقناع بیش از یک چهارم از نمایندگان سوال کننده، سوال با پنج محور، عدم موفقیت دولت در کنترل قاچاق کالا و ارز، استمرار تحریم های بانکی، عدم اقدام شایسته دولت درکاهش نرخ بیکاری، رکود اقتصادی شدید چندین ساله، افزایش شتابان نرخ ارزهای خارجی و کاهش شدید ارزش پول ملی اعلام وصول شد.

وی یادآور شد: مطابق ماده ۲۱۳ آیین نامه داخلی رییس جمهور موظف است ظرف یک ماه در مجلس حضور یابد و به سوالات مطروحه پاسخ دهد.

نظر شما