شناسهٔ خبر: 144801 - سرویس سیاست
نسخه قابل چاپ منبع: فارس

حسینی:«حمایت از کالای ایرانی» کشور را در برابر تحریم‌ها بیمه می‌کند

حسینی دبیرکل کانون دانشگاهیان ایران با بیان اینکه «حمایت از کالای ایرانی» کشور را در برابر تحریم‌ها، تکانه‌ها و التهابات بیمه می‌کند، گفت: مسئولان جلوگیری از واردات بی‌رویه و قاچاق کالا را وظیفه قانونی و شرعی خود بدانند.

به گزارش «نماینده»، سیدمحمد حسینی دبیرکل کانون دانشگاهیان ایران اسلامی  با اشاره به نام‌گذاری سال 97 با عنوان « حمایت از کالای ایرانی» از سوی مقام معظم رهبری گفت: تک‌تک ایرانی‌ها از کوچک و بزرگ و حتی ایرانیان خارج از کشور می‌توانند در تحقق شعار امسال که «حمایت از کالای ایرانی» مشارکت داشته باشند زیرا وجه مشترک همه این است که مصرف‌کننده‌اند و این شعار راهبردی نیاز به تبیین، فرهنگ‌سازی و تبلیغ در داخل و خارج از کشور دارد.

* از «حمایت از کالای ایرانی» تا به‌کارگیری جمع بیشتری از نیروهای جوان

حسینی ادامه داد: اگر همه ما از امروز تصمیم بگیریم از محصولات ایرانی استفاده کنیم مطمئنا شاهد جهش در بهره‌برداری از تولیدات داخلی و رونق چشمگیر مراکز تولیدی و در نتیجه به‌کارگیری جمع بیشتری از نیروهای جوان و طالب کار خواهیم بود.

وی افزود: «حمایت از کالای ایرانی»باعث می‌شود تا ایرادات و ضعف‌های تولیدات داخلی برای همه مشخص می‌شود و درخواست ارتقاء کیفیت به مطالبه‌ای عمومی تبدیل خواهد شد و این فشار افکار عمومی و خواست به‌حق آحاد جامعه، سبب تحرک و پویایی تولیدکنندگان برای رعایت استانداردها می‌شود.

عضو هیات علمی دانشگاه تهران تأکید کرد: مسلما اقبال عمومی به کالاهای تولید داخل موجب دلگرمی سرمایه‌گذاران در این عرصه خواهد شد و رقابت سازنده‌ای را در دو بعد کیفیت‌بخشی و ارائه ارزان‌تر محصولات به دنبال خواهد داشت و با دارا بودن این دو مشخصه، رقابت‌پذیری کالای داخلی با خارجی عینیت می‌یابد.

* «حمایت از کالای ایرانی» کشور را در برابر تحریم‌ها بیمه می‌کند

حسینی اظهار کرد: اگر افتخار به ایرانی بودن و اشتیاق به پیشرفت کشور تنها به حرف و ادعا محدود شود هیچ ثمره عملی و نتیجه واقعی و ملموس نخواهد شد، اما اگر این عِرق ملی و غیرت و تعصب ایرانی در عمل و سبک زندگی ما تجلی یابد، منشأ اثر و خیروبرکت خواهد بود.

دبیر کل کانون دانشگاهیان ایران اسلامی ادامه داد: نمونه بارز آن در شرایط حساس فعلی خرید کالای ایرانی است که وابستگی کشور به خارج و نیز ارز را کاهش می‌دهد و بسیاری از معضلات داخلی ازجمله بیکاری، رکود، گرانی و آسیب‌های اجتماعی را کاهش می‌دهد و کشور را در برابر تحریم‌ها و تکانه‌ها و التهابات بیمه می‌کند.

* مسئولان، جلوگیری از واردات بی‌رویه و قاچاق کالا را وظیفه قانونی و شرعی خود بدانند

وی تصریح کرد: در کنار عزم، اراده و اقدام ملی، لازم است که کارگزاران نظام ذهنیت‌های منفی و غرب‌زده خود را کنار بگذارند و با تمام توان وارد صحنه شوند و توصیه‌های رهبری در جلوگیری از واردات بی‌رویه و قاچاق کالا را وظیفه قانونی و شرعی خود قلمداد کنند تا به وضع نامطلوب فعلی پایان دهند و پا به‌پای مردم تحولات مثبتی را در کشور رقم بزنند.

وی: کاستن هزینه‌های جاری دستگاه‌های عریض و طویل دولتی و جهت دادن سرمایه‌ها در جهت حمایت از تولید و عناصر کارآفرین و خلاق و نیز روان‌سازی امور اداری مرتبط با تولید باید از دیگر اولویت‌های دولت در سال جاری باشد.

حسینی تأکید کرد: فعال شدن معاونت اقتصادی وزارت خارجه و بخش خصوصی متعهد در بازاریابی کالاهای ایرانی در کشورهای همسایه، منطقه و جهان برای افزایش قابل‌ملاحظه صادرات غیرنفتی، از دیگر توقعات معقول و منطقی است.

شعار «حمایت از کالای ایرانی» باید گفتمان غالب شود

وزیر پیشین فرهنگ و ارشاد اسلامی در ادامه تأکید کرد: همه نیروهای دلسوز باید به سهم خود بکوشند تا شعار سال گفتمان غالب شود.

وی افزود: همه ما باید با جریان سازی فرهنگی گرایش به مصرف کالای خارجی را به حمایت از کالای ایرانی تغییر دهیم تا شاهد ایرانی آبادتر و مقتدرتر باشیم و با نیل به اهداف متعالی در چهلمین سال پیروزی انقلاب اسلامی، الگویی مستقل و موفق و همچنین الهام‌بخش فرا روی ملت‌ها و کشورهای خواهان استقلال و آزادی باشیم.

نظر شما