شناسهٔ خبر: 141071 - سرویس جامعه
نسخه قابل چاپ منبع: مهر

صدور ۴۰هزار کارت ضابط قضایی عام

منتظری دادستان کل کشور گفت: ۴۰هزار کارت ضابط قضایی صادر شده است.

به گزارش «نماینده»، حجت الاسلام محمدجعفر منتظری در مراسم اهدای کارت ضابطین عام قضایی با اشاره به ضرورت اجرایی کردن ماده ۲۹قانون آئین دادرسی کیفری بودیم، گفت: دادستانی کل در این راستا موضوع اهدای کارت ضابطین عام را با جدیت پیگیری کرد.

وی افزود: پیش از این وعده کرده بودیم که اواخر مهر در سراسر کشور این کارت ها توزیع می شود.

دادستان کل کشور در تعریف ضابط عام تصریح کرد: ضابطین دادگستری عبارتند از عام شامل درجه داران، افسران نیروی انتظامی و ضابطان خاص که به موجب قوانین خاص ضابط محسوب می شوند که روسا، ماموران زندان، ماموران اطلاعات و ماموران سپاه و بسیج تمام نیروی های مسلح که تمام یا برخی ماموریت های ضابطین به آنها محول می شود.

منتظری افزود: یکی از مهم ترین بازوهای همکار دستگاه قضایی نیروی انتظامی و در برخی موارد اطلاعات سپاه و وزارت اطلاعات و بسیج و سایر کسانی است که در قانون تعریف شدند.

دادستان کل کشور به ضرورت تعامل بین دستگاه قضایی و نیروی انتظامی تاکید کرد و گفت: به دنبال افزایش این همکاری ها هستیم.

منتظری در خصوص تاخیر در اجرای این طرح گفت: دادن اطلاعات به کارت ها با توجه به ضریب امنیتی زمان بر بود که اکنون این کار با امنیت بالا انجام شده است.

دادستان کل کشور به اداره نظارت بر ضابطین در دادستانی اشاره کرد و گفت: این اداره با تصویب رئیس قوه قضائیه تشکیل شده و مسئولیت نظارت و هماهنگی در رابطه با ضابطین را برعهده دارد.

دادستان کل کشور در ادامه به اهمیت کار قضا اشاره کرد و گفت: کسانی که با دستگاه قضا همکاری می کنند هم باید به اهمیت این کار توجه کنند. اگر لازم باشد در پرونده ها و مسائل اجتماعی از ضابطین حمایت های لازم را خواهیم داشت.

وی خطاب به سردار اشتری گفت: از نیروی انتظامی می خواهیم در چارچوب قانون، حمایت ها و تشویق های لازم را از ضابطین داشته باشند.

دادستان کل کشور در خصوص افزایش اطلاعات ضابطین قضایی گفت: هم فرماندهی نیروی انتظامی و هم دادستانی باید برنامه ریزی مرتب و سالیانه برای همایش های مشترک داشته باشیم تا دانش قضایی ضابطین افزایش یابد.

منتظری از صدور کارت ضابط خاص تا یک ماه و نیم دیگر خبر داد.

منتظری در خصوص اهدای کارت به مسئولان نیروی انتظامی گفت: امروز کارت ضابط عام به رئیس پلیس پیشگیری، فرماندهی تهران بزرگ و فرماندهی کل ناجا اهدا می شود.

نظر شما