نمایش همه
 • صفاری امروز ۱۱:۱۶

  تحقق اقتصاد مقاومتی با بازگشت مناطق آزاد به ریل قانون

  مرتضی صفاری‌نطنزی

  معتقدم مناطق آزاد می‌تواند مفید بوده و به توسعه اقتصادی کشور کمک کند، به شرط آنکه مطالعات کافی در زمینه ایجاد آن صورت گرفته باشد و منشأ آن چشم و هم‌چشمی و نگاه منطقه‌ای نباشد.

 • امیرابراهیم رسولی ۱۳۹۶-۰۵-۲۵ ۱۰:۲۱

  کابینه خاکستری

  امیرابراهیم رسولی

  روحانی کوشش کرده است، با یک کابینه خاکستری، رضایت حداقلی جریان های سیاسی را کسب کند که به نظر می رسد، در این مورد موفق بوده و مخالفت های حداقلی در مجلس و رسانه ها با کابینه پیشنهادی او - در مقایسه با ادوار پیشین- شاید گواه همین سخن باشد.

 • ناظمی اردکانی43 ۱۳۹۶-۰۵-۲۴ ۱۰:۳۱

  کابینه دولت دوازدهم و تحقق وعده‌های اقتصادی رییس‌جمهور

  محمد ناظمی اردکانی

  دولت یازدهم پیش‌فرض اشتباه مطرح کرد و آن این بود «تا زمانی که رابطه با غرب و خصوصاً آمریکا عادی نشود هیچ کاری از پیش نمی‌توان بُرد» ؛ صحیح این بود که راهبرد به درون و ظرفیت‌های داخلی شکل می‌گرفت.

 • نیکفر ۱۳۹۶-۰۵-۲۳ ۰۹:۴۰

  پیوست فرهنگی لازمه حمایت از محصولات داخلی

  ذبیح نیکفرلیالستانی

  واردات بی‌رویه در برخی حوزه‌ها داریم که تولید داخلی را با مشکلاتی مواجه می‌کند. باید فرهنگ استفاده از کالای داخلی رایج شود. مقام معظم رهبری نیز فرمودند کلیه تولیدات داخلی باید پیوست فرهنگی داشته باشند.

 • هادی قوامی43 ۱۳۹۶-۰۵-۲۱ ۱۱:۱۱

  اجرای صحیح اصل ۴۴ مؤثر بر کاهش وابستگی به درآمد نفت

  هادی قوامی

  اجرای صحیح خصوصی‌سازی و اصل ۴۴ قانون اساسی می‌تواند در کاهش وابستگی به درآمدهای نفتی مؤثر باشد و درآمدهای کشور را افزایش دهد، به شرط آنکه خصوصی‌سازی از مسیر درست خود صورت بگیرد.

 • خسروی ۱۳۹۶-۰۵-۱۷ ۱۳:۵۵

  کنکور سراسری نمایندگان مجلس در مقطع حساس

  ابوالقاسم خسروی

  در کنکور پیش روی نمایندگان محترم(انتخاب وزرا)، بصیرت و دقت کافی برای انتخاب گزینه اصلح، بسیار ضروری است زیرا جبران اشتباهات احتمالی، هزینه های هنگفتی برای ملت به ارمغان خواهد آ ورد.

 • امیرابراهیم رسولی43 ۱۳۹۶-۰۵-۱۶ ۱۱:۱۲

  آخرین فرصت روحانی

  امیرابراهیم رسولی

  در چینش کابینه نگاه واقع‌بینانه به مشکلات امروز مردم، تنها راه نجات روحانی ست‌. با درک درست از گرفتاری مردم و اراده بر حل آنها رئیس‌جمهور می‌تواند کابینه‌ای فنی، متخصص و کارآمد را طراحی کند تا با شایسته‌سالاری مردم حس کنند مشکلاتشان قابل‌حل است.

 • امیرابراهیم رسولی ۱۳۹۶-۰۵-۱۲ ۱۵:۲۵

  ﺩﻭﻟﺖ ﺩﻭﺍﺯﺩﻫﻢ ﺍﻭﻟﻮﻳﺖﻫﺎ ﻭ ﻋﺒﺮﺕﻫﺎ

  امیرابراهیم رسولی

  ﻋﺒﺮﺕ ﮔﻴﺮﻯ ﻧﺒﺎﻳﺪ ﻋﺎﻣﻞ ﺧﺠﺎﻟﺖ ﺩﻭﻟﺖ ﺑﺎﺷﺪ ﺑﻠﻜﻪ ﺑﺎﻳﺪ ﺑﺎ ﺑﺮﺭﺳﻰ ﻧﻘﺎﻁ ﺿﻌﻒ ﻭ ﻗﻮﺕ ﺩﺭ ﻣﻘﺎﻳﺴﻪ ﺑﺎ ﻣﺸﻜﻼﺕ ﻭ ﻣﻮﺍﻧﻊ ﺭﻓﻊ ﺁﻥ ﻫﺎ ﻭ ﺑﺎ ﻧﮕﺎﻫﻰ ﺁﺳــﻴﺐ ﺷﻨﺎﺳﺎﻧﻪ ﻭ ﺑﻪ ﺩﻭﺭ ﺍﺯ ﻧﮕﺎه هاﻯ ﺳﻴﺎﺳﻰ ﻭ ﺣﺰﺑﻰ ﺑﻪ ﺳﻴﺎﺳﺘﮕﺬﺍﺭﻯ ﺑﭙﺮﺩﺍﺯﺩ.

 • جلال محمودزاده43 ۱۳۹۶-۰۵-۱۱ ۱۱:۱۱

  تأثیر مسائل سیاسی و تعیین کابینه بر گرانی کالاهای اساسی

  جلال محمودزاده

  البته مسائل سیاسی روز خصوصاً انتخابات و تعیین کابینه در گرانی‌های اخیر بی‌تأثیر نبوده است. در وزارت جهاد کشاورزی نیز تعیین تکلیف وزیر آینده و عاقبت انتصابات بر مدیریت بازار و پروسه‌های مدیریتی مؤثر است.

 • علی قربانی ۱۳۹۶-۰۵-۰۹ ۱۰:۲۷

  نرخ سود بانکی اجازه ورود سرمایه به بورس را نمی‌دهد

  علی قربانی

  سود بالای سپرده‌ها در سطحی بسیار فراتر از نرخ تورم پرداخت می‌شود؛این پدیده اقتصاد ایران را مدام تخریب می‌کند و موجب شده کسب‌وکارها از توسعه‌ فعالیت بازداشته شوند و مانع از تشویق و ترغیب مردم به مشارکت در اقتصاد شده است.

 • دلخوش43 ۱۳۹۶-۰۵-۰۸ ۰۹:۲۸

  سودِ بیشتر از ضرر مناطق آزاد

  سیدکاظم دلخوش

  نقاطی که در حال حاظر مناطق آزاد هستند در گذشته برهوت و بلااستفاده بودند که امروز باعث رونق اقتصادی بخش هایی از کشور شده‌اند. البته منکر ضعف ها نیستیم؛ ضعف هایی در مدیریت و امکانات وجود دارد، ولی اساسا با احداث مناطق آزاد، شغل‌های بسیاری ایجاد شده است.

 • فواد ایزدی ۱۳۹۶-۰۵-۰۷ ۱۱:۱۸

  ۱+۵ به تحریم‌های آمریکا تقریباً «هیچ» واکنشی ندارد

  فؤاد ایزدی

  بعد از برجام آمریکا عهدشکنی کرد، کمیسیون ۱+۵ چه عکس‌العملی از خود نشان داد؟ کمیسیون مربوطه باید همان مقطع اعلام می‌کرد نقض برجام صورت گرفته است اما عکس‌العملی نشان نداد.

 • لاهوتی43 ۱۳۹۶-۰۵-۰۴ ۱۰:۴۸

  مالیات مضاعف، مالیاتی است که تحمیل می‌شود

  مهرداد بائوج لاهوتی

  این ۲۷% مالیاتی که برشمردیم لایه‌لایه روی قیمت کالا اضافه می‌شود و جدای از اجحافی که به مردم می‌شود، منجر به بالا رفتن قیمت کالای تولیدکننده می‌شود و توان رقابت با تولیدکننده خارجی را از دست می‌دهیم.

 • حدادعادل ۱۳۹۶-۰۴-۳۱ ۱۲:۰۲

  باور نمی‌کنم که فرو مرده شعله‌ها

  دکتر غلامعلی حدادعادل

  قلم به دست گرفته‌ام تا در غروب غمگین جمعه سی‌ام تیرماه ۹۶ به یاد مریم میرزاخانی چیزی بنویسم؛ به یاد روز سی‌ام تیرماه سال ۷۳ می‌افتم که به افتخار او و همراهانش «تیم المپیاد ریاضی ایران» مطلبی با عنوان «باور کنیم رویش سبز جوانه را» نوشتم.

 • سمیه محمودی ۱۳۹۶-۰۴-۳۱ ۱۱:۵۰

  مهارت‌آموزی، راهکار جبران ضعف آموزشی

  سمیه محمودی

  سیستم دانشگاهی کشور به صورتی است که فرد تحصیل‌کرده باسواد تحویل جامعه نمی‌دهد. راهکار این مشکل راه‌اندازی دوره‌های مهارت‌آموزی و کارورزی است. از سوی دیگر باید بر روی ارتباط بین دانشگاه و صنعت هم تأکید داشت و شرایط ایجاد این رابطه فراهم شود.

 • شاعری ۱۳۹۶-۰۴-۲۵ ۱۰:۳۲

  سود وارداتچی‌ها با انتزاع بازرگانی از جهاد کشاورزی

  علی‌محمد شاعری

  افراد در حوزه بازرگانی به فعالیت در بخش واردات علاقه‌مند هستند و در تنظیم بازار هم رویکرد اصلی آن‌ها واردات است. ما نمی‌توانیم شعار اقتصاد مقاومتی بدهیم ولی ساختار اجرایی کشور را به سمت تقویت واردات پیش ببریم.

 • فلاحت پیشه.jpg ۱۳۹۶-۰۴-۲۱ ۱۰:۵۴

  الزامات طرح مقابله با مداخله‌جویی‌های آمریکا

  حشمت الله فلاحت پیشه

  مرکزپژوهش های مجلس پیشنهاد طرحی را داد و نمایندگان خصوصا اعضای کمسیون امنیت ملی پیگیر بررسی جزئیات آن هستند. طرحی که با هدف مقابله با اقدامات مداخله جویانه آمریکا در مجلس مصوب خواهد شد باید حائز شرایطی باشد

 • ابوالفضل ابوترابی.jpg ۱۳۹۶-۰۴-۱۷ ۰۰:۱۴

  بایسته‌های پرچمداری دستگاه قضا در استیفای حقوق عمومی

  ابوالفضل ابوترابی

  احیا و استیفای حقوق عامه و حمایت از آزادی‌های مشروع مردم از وظایف مهم قوۀ قضائیه است و این قوه باید پرچمدار این موضوعات باشد و با مخالفان و معارضان حقوق عمومی در هر جایگاهی، مقابله کند.

 • حسن پور بیگلری ۱۳۹۶-۰۴-۱۲ ۱۴:۱۸

  سایه گسترده دولتی ها مانع رشد نهال خصوصی سازی

  شهباز حسن پور بیگلری

  متاسفانه اصل ۴۴ قانون اساسی به معنای واقعی اجرا نشده است و شاهدیم که شرکت ها در اختیار دولت هستند. اشکال اساسی اینجاست که رقیب اصلی بخش خصوصی دولت و شبه دولتی ها هستند.

 • قدیری ابیانه ۱۳۹۶-۰۴-۱۰ ۱۲:۲۰

  مقاومت یا مذاکره کدام موصل را آزاد کرد ؟

  محمد حسن قدیری ابیانه

  مرور وقایع منطقه طی ۶ سال گذشته و تحولات حلب و موصل شکی باقی نگذاشته است که قدرت آمریکا در حال افول و کاهش و به همان اندازه، قدرت ایران و متحدانش در حال افزایش است.

 • حسن لطفی ۱۳۹۶-۰۴-۰۷ ۱۱:۱۴

  دلایل بلاتکلیفی اصلاح قانون کار چیست؟

  حسن لطفی

  یکی از مشکلات اساسی در کشور ما تعدد قوانین است. حقوقدانان هم متفق‌القول معتقدند جایی که تورم قوانین وجود داشته باشد منجر به بی‌عدالتی می‌شود. در حوزه قانون کار هم با این مشکل مواجه هستیم.

 • اسدالله عباسی ۱۳۹۶-۰۴-۰۵ ۰۱:۴۴

  روان شدن چرخۀ تولید تا مصرف، عامل رونق کسب‌وکار

  اسدالله عباسی

  چنانچه حمایت از تولیدکننده و نیز حمایت از مصرف‌کننده با کارکرد صحیح وجود داشته باشند و چرخه تولید تا مصرف روان و شفاف باشد، رونق کسب‌وکار رخ خواهد داد؛ پس‌ازاین مرحله است که می‌توان مالیات بر درآمد را اختصاص داد.

 • فواد ایزدی ۱۳۹۶-۰۴-۰۳ ۰۹:۴۲

  نسل جدید تحریم‌ها و ضرورت واکنش مجلس

  فؤاد ایزدی

  با توجه به اقدام اخیر مجلس سنا پیشنهاد می‌شود مجلس شورای اسلامی به‌صورت هوشمندانه وارد عمل شود و هزینه برای تحریم‌های جدید تعریف کند.

 • احمد بیگدلی ۱۳۹۶-۰۳-۳۰ ۱۱:۱۸

  اهمیت ایجاد توازن بین مهارت‌افزایی و آموزش علم

  احمد بیگدلی

  نمایندگان مجلس به دنبال برنامه‌هایی هستند تا با همکاری وزارت تعاون ارتباط مؤثری بین دانشگاه و صنعت و مهارت‌آموزی ایجاد نمایند تا افراد پس از فارغ‌التحصیلی علاوه بر علمی که کسب کردند بتوانند وارد بازار کار نیز بشوند.

 • سیدراضی نوری43 ۱۳۹۶-۰۳-۲۸ ۱۱:۱۲

  اهمال در اجرای مهم‌ترین زیرساخت توسعه

  سیدراضی نوری

  اخیراً سازمان برنامه‌وبودجه نیز جایگاهی به موضوع آمایش سرزمینی اختصاص داده است. اما متأسفانه در پیگیری مهم‌ترین زیرساختی که می‌تواند برای رشد و توسعه کشور ایجاد شود اهمال شده است.

 • علیرضا رحمانی ۱۳۹۶-۰۳-۲۷ ۱۳:۵۲

  عبرت مسئولان از ماجرای ۲۰۳۰

  علیرضا رحمانی

  اجرای دستور صریح رهبر انقلاب در دیدار معلمان مبنی بر لغو سند ۲۰۳۰ ـ علیرغم تأخیر ۳۷ روزه ـ از طرفی یک خبر خوش تلقی می‌شود؛ اما یقیناً مرور روند طی شده در این خصوص، عبرت هایی برای مسئولان دارد که توجه به آن خالی از لطف نیست.

 • علی اکبر کریمی ۱۳۹۶-۰۳-۲۳ ۱۱:۲۶

  «قطر» اردوی آمادگی اقتصادی برای صادرات ایران

  علی اکبر کریمی

  نکته قابل توجه این است که ما در بحث صادرات باید توان مانور در شرایط مختلف را افزایش دهیم و بتوانیم به محض اینکه فرصتی در بازارهای جهانی فراهم می شود بهره کافی را ببریم.

 • قره خانی ۱۳۹۶-۰۳-۲۲ ۱۰:۱۸

  «بهینه‌سازی مصرف انرژی» چشم‌انتظار دولت

  اسدالله قره‌خانی

  در وهلۀ اول وزارت نیرو باید قیمت تمام شده خود را کاهش دهد یعنی اصلاح شبکه انتقال، اصلاح شبکه توزیع، افزایش راندمان توربین‌ها در نیروگاه‌ها و به‌این‌ترتیب قیمت واقعی برق را اعلام نمایند.

 • حاتمیان ۱۳۹۶-۰۳-۲۱ ۱۱:۲۲

  لزوم همکاری سازمان جنگلداری و محیط زیست

  عبدالله حاتمیان

  اگر سازمان جنگل ها و محیط زیست هم پوشانی کنند و در این قسمت قوه قضاییه شدت بیشتری به کار ببندد و درگسترش سطح جنگل هم تلاش کنند تا حد زیادی به بقای ریه های تنفسی زمین کمک کرده ایم

 • علی کرد ۱۳۹۶-۰۳-۲۰ ۱۲:۰۴

  رسالت نهادهای قانونی در برابر آسیب‌های اجتماعی

  علی کرد

  اداره بهزیستی، کمیته امداد و کانون‌های خیرین، نهادهای قانونی و مددکاران اجتماعی هستند که می‌توانند در حوزۀ مسائل و معضلات اجتماعی فعالیت کنند.