نمایش همه
 • شریعتمداری ۱۴۰۰-۰۸-۰۱ ۱۰:۰۶

  بیرون از این خانه هیچ خبری نیست

  حسین شریعتمداری

  غم سنگینی بر قلب مبارک رسول خدا (ص) سایه ‌انداخته بود و می‌فرمود « سوره هود مرا پیر کرد» اما چرا سوره هود؟! پاسخ این سؤال را از زبان حضرت امام- رضوان الله تعالی علیه- بخوانید.

 • پیرهادی ۱۴۰۰-۰۷-۲۷ ۱۳:۳۶

  راه سومی هم هست

  محسن پیرهادی

  یک. هیچ مسئله و مشکل کلانی وجود ندارد که صرفا با یک نگاه و از یک زاویه دید حل شود. از طرفی، افراط در تأکید و تکیه‌بر یک روش، نه‌تنها مؤثر و کارا نخواهد بود بلکه باعث خواهد شد که با شکست آن مسیر، تمام ابعاد آن راه، کنار گذاشته شود و پس‌ازآن، حتی از نقاط مثبت شیوه‌های قبلی غفلت شود.

 • مجتبی یوسفی ۱۴۰۰-۰۷-۲۶ ۰۹:۵۴

  آفات قبیله‌گرایی سیاسی و خانوادگی

  مجتبی یوسفی

  اگر مدیری بخواهد تصمیم درست و بجا بگیرد و بخشی از نگاهش توأم با سوءاستفاده برای اطرافیانش نباشد، می‌تواند از فرصت‌ها استفاده و حتی تهدیدها را هم تبدیل به فرصت کند. اما در دولت تدبیر و امید چنین اتفاقی نیفتاد و شاهد بودیم با تصمیماتی که اتخاذ شد، امروز مشکلات اقتصادی و کاهش ارزش پول ملی گریبانگیر ملت و کشور شده است.

 • عمویی ۱۴۰۰-۰۷-۲۲ ۱۴:۰۰

  مسائل کلیدی و حل‌نشده برجام

  ابوالفضل عمویی

  قرار است آقای انریکو مورا، معاون مسوول سیاست‌خارجی اتحادیه‌اروپا به ایران سفر و با مقامات کشورمان گفتگو کند. موضوعاتی مختلفی درباره محور این مذاکرات شامل بحث و گفتگو پیرامون مذاکرات اتمی، تحولات مرتبط با افغانستان و همچنین روابط فی‌مابین ایران و اتحادیه اروپا عنوان‌شده است.

 • انبارلویی ۱۴۰۰-۰۷-۲۱ ۱۰:۰۲

  نقدی گذرا به گزارش تفریغ بودجه۹۹

  محمدکاظم انبارلویی

  از مسئولین دیوان محاسبات به دلیل ارائه به‌موقع تفریغ بودجه سال ۱۳۹۹ باید تشکر کرد. مردم و نمایندگان و صاحب‌نظران اقتصادی فرصت دارند با مطالعه آن یک آسیب‌شناسی از بودجه‌نویسی دولت داشته باشند.

 • یزدی خواه ۱۴۰۰-۰۷-۱۹ ۱۰:۳۱

  رسانه‌ملی به تحول نیاز دارد

  سید علی یزدی خواه

  رسانه‌ملی به عنوان یک رسانه اثرگذار می‌تواند ضریب نفوذ بسیاری میان مردم داشته باشد. با توجه به در اختیار داشتن اعتبارات، نیروی انسانی گسترده و تجهیزات فنی، این موضوع عملی می‌شود؛ بنابراین در راستای اثرگذاری بیشتر رسانه‌ملی در جامعه نیازمند تحول هستیم. زیرا ما برای پر کردن آنتن نمی‌توانیم برفک پخش کنیم و باید تولیدات با محتوای غنی در حوزه‌های مختلف پخش شود.

 • حسین شریعتمداری ۱۴۰۰-۰۷-۱۷ ۱۰:۲۱

  آقای ظریف! کار پژمردگی یک گُل نیست

  حسین شریعتمداری

  چنانچه جناب ظریف در همان ایام که منتقدان به وجود کلمه تعلیق در برجام اشاره می‌کردند و ایشان با قاطعیت! آن را انکار می‌کرد، به خود زحمت داده و متن برجام را به دقت مطالعه می‌کرد! بعید نبود از تحمیل فاجعه برجام به ملت و نظام جلوگیری شود.

 • توانگر ۱۴۰۰-۰۷-۱۲ ۰۸:۴۲

  هفت ملاحظه درباره تداوم ممنوعیت واردات لوازم‌خانگی

  مجتبی توانگر

  اقتصاددانان معتقدند در درازمدت ایجاد برخی محدودیت‌ها برای رشد اقتصاد نیازی نیست اما در کوتاه‌مدت و میان‌مدت برای ساماندهی برخی شاخه‌های تولید و صنعت، محدودیت اقدامی ضروری و لازم است چنانچه در همه اقتصادها حتی در کشورهای پیشرفته هم این موضوع به‌خوبی تجربه‌شده است.

 • عبدالله گنجی ۱۴۰۰-۰۷-۰۸ ۱۰:۳۱

  جهاد تبیین در فضای مجازی چگونه؟

  عبدالله گنجی

  امام راحل عظیم‌الشأن هنگامی که پیام پذیرش قطعنامه ۵۹۸ را خطاب به ملت ایران صادر کرد و درباره جنگ، شهادت و شهیدان، نوشیدن جام زهر، استقامت ملت ایران و ظلم دشمنان سخن می‌گفت، ناگاه در یک اقدام ظاهراً بی‌ربط از موضوع خارج می‌شود و می‌فرماید: «من در اینجا به جوانان عزیز کشورمان به این سرمایه‌ها و ذخیره‌های عظیم الهی و به این گل‌های معطر و نوشکفته جهان اسلام سفارش می‌کنم که قدر و قیمت لحظات شیرین زندگی خود را بدانید و خودتان را برای مبارزه علمی و عملی بزرگ تا رسیدن به اهداف عالی انقلاب اسلامی آماده نمایید» و دوباره به ماجرای جنگ و پذیرش قطعنامه برمی‌گردد.

 • انبارلویی ۱۴۰۰-۰۷-۰۶ ۰۸:۳۸

  فروپاشی از درون!

  محمدکاظم انبارلویی

  آمریکایی‌ها در مقابله نظامی با ایران اسلامی کم آوردند و همه نیروی خود را متمرکز در جنگ اقتصادی کرده‌اند.

 • شریعتمداری ۱۴۰۰-۰۷-۰۴ ۰۹:۵۹

  کشید از ته دل آه و گفت؛ قسمت نیست!

  حسین شریعتمداری

  بیستم ماه صفر سال ۶۱ هجری قمری است. چهل روز بعد از شهادت اباعبدالله‌الحسین‌(ع) و ۷۲ تن از یارانش. جابربن عبدالله انصاری صحابه بزرگوار رسول خدا(ص) که در کهنسالی بینایی از دست داده است‌، همراه با عطیه عوفی که از تابعین و یکی از شیعیان پاکباخته امیرالمومنین‌(ع) و از رجال علم حدیث و مفسران قرآن است، در کربلا به زیارت تربت پاک سیدالشهداء و یاران شهیدش آمده‌اند.

 • توانگر ۱۴۰۰-۰۷-۰۳ ۰۹:۴۹

  گام‌هایی برای مبارزه با قمار و فرار مالیاتی

  مجتبی توانگر

  در روزهای اخیر اخبار مختلفی از متوقف شدن چند هزار دستگاه کارتخوان از سوی سیستم بانکی کشور منتشرشده است. دلایل بسیاری برای غیرفعال شدن این تعداد کارتخوان و درگاه الکترونیکی با اتکا به آمار می‌توان ارائه کرد.

 • عباس زاده مشکینی ۱۴۰۰-۰۶-۲۸ ۰۸:۳۸

  پایان یکجانبه‌ گرایی آمریکا

  محمود عباس زاده مشکینی

  بعد از شکل‌گیری پیمان شانگهای در سال۲۰۰۱، برخی صاحب‌نظران و کارشناسان علوم سیاسی از آن به عنوان ناتوی شرقی نام بردند. معتقدم این سازمان از ناتو اهمیت بیشتری دارد.

 • پیرهادی ۱۴۰۰-۰۶-۲۱ ۰۸:۳۹

  پیام‌های حضور ایران در پهنه اطلس

  محسن پیرهادی

  پیام مقام معظم رهبری به فرمانده کل ارتش پیرامون مأموریت ناوگروه ۷۵ نیروی دریایی ارتش، توجه بسیاری از کارشناسان را به خود جلب کرد. رهبر معظم انقلاب، مأموریت دریانوردی در پهنه اقیانوس اطلس را «خطیر»، «مقتدرانه» و «عزت‌آفرین» خواندند و از فرمانده، یکایک کارکنان و دست‌اندرکاران تقدیر کردند.

 • انبارلویی ۱۴۰۰-۰۶-۱۷ ۰۹:۵۰

  پیوست عدالت!

  محمدکاظم انبارلوئی

  مقام معظم رهبری در دیدار با هیئت دولت فرمودند: «هر تصمیمی که می‌گیرید باید یک پیوست عدالت داشته باشد. بخشنامه‌ها و مصوبات دولت پیوست عدالت داشته باشد. هر لایحه‌ای که در دولت تنظیم می‌کنید باید یک پیوست عدالت داشته باشد. باید مراقب باشید این روش ، این کار، این دستور ضربه به عدالت نزند، طبقات مظلوم را پایمال نکند.»

 • عبدالله گنجی ۱۴۰۰-۰۶-۱۴ ۱۸:۲۷

  اولویت‌های بازسازی انقلابی

  عبدالله گنجی

  مقام معظم رهبری در اولین دیدار اعضای دولت سیزدهم از جمله نیازمندی‌های کشور در حال حاضر را بازسازی عرصه مدیریت کشور دانستند که حیطه آن ابعاد گسترده‌ای را دربر می‌گیرد. قبل از اینکه به موضوع بپردازیم ذکر این نکته مهم است که رهبری متناسب با چشم‌اندازی که از حرکت هر دولت دارند، در بدو کار نکاتی را به آنان می‌فرمایند که ممکن است بازخوانی آن ۱۰ سال دیگر، راز و فلسفه آن را آشکار سازد.

 • مجتبی یوسفی ۱۴۰۰-۰۶-۱۴ ۱۸:۲۴

  تصمیم پشت درهای بسته کارساز نیست

  مجتبی یوسفی

  آقای رئیسی دومین سفر استانی خود را با حضور در بین مردم استان سیستان و بلوچستان آغاز کرد.

 • انبارلویی ۱۴۰۰-۰۶-۱۴ ۱۸:۱۷

  سخنی با وزیر اقتصاد و دارایی

  محمدکاظم انبارلویی

  آقای دکتر خاندوزی، وزیر محترم اقتصاد و دارایی در نخستین روزهای استقرار در سمت خطیر خود در جمع مدیران عالی سازمان امور مالیاتی مطالب خوب و راهگشایی را فرمودند. به جملات زیر دقت کنید:

 • متفکرآزاد ۱۴۰۰-۰۶-۰۷ ۱۵:۰۲

  ترسیم یک دولت مردمی و پاسخگو

  روح‌ الله متفکر آزاد

  بیانات رهبری انقلاب در دیدار با دولتمردان ترسیم یک دولت مردمی، پاسخگوی جهادی و معطوف به افزایش سرمایه اجتماعی همزمان با حل مشکلات کشور است.

 • محمد حسینی ۱۴۰۰-۰۶-۰۴ ۱۳:۳۰

  همراهی امیدآفرین

  سیدمحمد حسینی

  مجلس یازدهم به کابینه سیزدهم رای اعتماد دارد و از این پس قوه مجریه دوران جدید خود را آغاز کرد.

 • پیرهادی ۱۴۰۰-۰۶-۰۳ ۱۵:۱۳

  اعتماد به انتخاب‌های منتخب جمهور

  تقارن ایام بررسی صلاحیت وزرای پیشنهادی رئیس‌جمهور با آغاز هفته دولت، فرصت مغتنمی برای پرداختن به چند نکته است. هفته دولت را به دولتمردانی که به‌تازگی ردای مسئولیت به تن کرده‌اند یا در آستانه ورود به دولت‌اند، تبریک می‌گویم و توجه دولتمردان و سایر بخش‌های حاکمیت را به چند مسئله جلب می‌کنم:

 • عبدالله گنجی ۱۴۰۰-۰۶-۰۳ ۱۵:۰۹

  افغانستان دومینوی جنگ داخلی و دخالت خارجی

  عبدالله گنجی

  بدون تردید طالبان به روش جنگ امکان تصرف نظامی افغانستان را نداشت. روزی که امریکا به افغانستان آمد هنوز بخشی از افغانستان دست طالبان نبود (پنجشیر و شمال)، اما اکنون که رفت همه آن - عمدتاً بدون خونریزی – به دست طالبان افتاده است

 • انبارلویی ۱۴۰۰-۰۵-۳۱ ۱۴:۳۴

  بانی و مبانی جدید در مذاکرات!

  محمد کاظم انبارلویی

  یک وقتی به بهانه‌ای زنده‌یاد حبیب الله عسکراولادی نقل می‌کرد در ایام آغاز نهضت اسلامی وقتی رژیم شاه امام (ره) را گرفته و به زندان انداختند در خواب دیدم در بازار آهنگرها می‌رفتم ، در کوچه محمد صراف، دیدم آیت الله خوانساری در کنار کوچه نشسته است، چشم او نمی‌بیند رفتم جلو عرض ادب کردم، گفتم: حضرت آیت الله فرمایشی دارند؟

 • شریعتمداری ۱۴۰۰-۰۵-۳۱ ۱۴:۲۹

  رأی مثبت یا منفی کمک به رئیسی از زاویه دیگر

  حسین شریعتمداری

  دیروز مجلس شورای اسلامی بررسی صلاحیت وزرای پیشنهادی دولت جناب آقای رئیسی را آغاز کرد و نمایندگان موافق و مخالف به ایراد نظرات خود پرداختند.

 • پورابراهیمی ۱۴۰۰-۰۵-۲۱ ۱۱:۲۷

  عبرت اندوزی، اساس پیشرفت

  محمدرضا پورابراهیمی

  موضوع عبرت اندوزی بارها در کلام رهبری عنوان شده و البته برگرفته از نگاهی علمی، منطقی و تخصصی است.

 • کاظم انبارلویی ۱۴۰۰-۰۵-۱۸ ۱۰:۲۹

  بازیافت منابع درآمد عمومی دولت

  محمدکاظم انبارلویی

  خدا رحمت کند مرحوم آیت‌الله هاشمی رفسنجانی را، او دو دوره رئیس مجلس و دو دوره رئیس‌جمهور بود اما از دانش حوزوی خود برای سامان دادن به حقوق اقتصادی مردم و حق حکومت استفاده نمی‌کرد.

 • شهریاری 1 ۱۴۰۰-۰۵-۱۶ ۱۰:۰۴

  خطر ستاد نمایشی کرونا

  حسینعلی شهریاری

  بزرگ‌ترین و مهم‌ترین مشکل ستادملی مقابله با کرونا در دوره پیش این بود که به توصیه‌های کارشناسان و خبرگان حوزه پزشکی کمترین توجه را داشت. این بی‌توجهی فقط مربوط به تایید احتمالی این توصیه‌ها نبود و بارها شاهد بودیم با وجود تایید و تصویب، این توصیه‌ها شکلی عملیاتی و اجرایی به خود نمی‌گرفت.

 • پیرهادی ۱۴۰۰-۰۵-۱۶ ۰۹:۵۷

  به رئیسی امیدواریم

  محسن پیرهادی

  مراسم تنفیذ و تحلیف ریاست جمهوری برگزار شد و آیت الله رئیسی، رسما رئیس جمهور شد. جمهوری اسلامی فصل جدید پوست‌اندازی را آغاز کرده و در آستانه تحول است.

 • پورابراهیمی ۱۴۰۰-۰۵-۱۳ ۱۰:۴۱

  بدترین دولت در عرصه عملکرد اقتصادی

  محمدرضا پورابراهیمی

  حوزه عملکرد اقتصادی دولت یازدهم و دوازدهم را باید به دو بخش قبل و بعد از برجام تقسیم کرد.

 • محسن علیزاده ۱۴۰۰-۰۵-۱۳ ۱۰:۳۶

  ارز دیجیتال؛ بازار یا ابزار؟

  محسن علیزاده

  بلاکچین، انقلابی در تکنولوژی با توانایی تبادل و ذخیره‌سازی پیام‌های الکترونیکی در محیطی نامتمرکز است و با استفاده از فناوری رمزنگاری داده‌ای، از قابلیت ذخیره وانجام تراکنش‌های امن برخوردار است و می تواند مسیر توسعه بانکداری و دولت الکترونیک را هموار کند.