شناسهٔ خبر: 67114 - سرویس سیاست
نسخه قابل چاپ منبع: تسنیم

افروغ:

آمریکا داعش را تشکیل داده و حالا می‌خواهد نقش منجی ایفا کند/ مقابل سفارت آمریکا بلند گفتم"مرگ بر آمریکا"

افروغ نماینده اسبق مجلس گفت: هوشیاری رهبر انقلاب در خنثی کردن هدف آمریکا برای حضور در منطقه می‌تواند اینگونه تعبیر شود که آمریکا در پی حضور نظامی در منطقه بوده و این حضور نظامی مقدمه‌ای برای نمایش منجی‌گری آمریکایی است.

به گزارش نماینده عماد افروغ استاد دانشگاه در گفت‌وگو با تسنیم، درباره هوشیاری رهبر معظم انقلاب در موضع‌گیری و خنثی‌سازی توطئه آمریکا در طرح موضوع همکاری با ایران علیه داعش، اظهار داشت: در اینکه باید نسبت به مواضع آمریکا حساس و محتاط بود هیچ تردیدی نیست و ما هیچگاه از آمریکا یک موضع صادقانه ندیدیم.

وی ادامه داد: نکته اساسی دیکر اینکه، آمریکا سال‌ها در قبال جهان اسلام موضع واحد داشته و ابتدا همواره خودش تفرقه انداخته و جهان اسلام را با انواع اختلاف‌ها و آسیب ها مواجه و سپس خود را به عنوان منجی معرفی کرده است.

افروغ با بیان اینکه ایالات متحده این کار را در قبال عراق، افغانستان و حتی کل منطقه انجام می‌دهد، تصریح کرد: آمریکا هم خودش منشأ تشتت و درگیری است و هم می‌خواهد به عنوان منجی وارد شود و این طرح فقط در قبال جهان اسلام نیست، حتی در موضوع بالکان هم آمریکا همین روند را طی کرده است. یعنی خودش سرمنشأ درگیری است و خودش هم برای حل نمایشی موضوعات وارد می‌شود و متاسفانه بعضا به دلیل ساده‌انگاری بازیگران منطقه‌ای موفق هم می‌شود، لذا چیزی که نتوانسته در جنگ به دست بیاورد با استقرار آرامش و یک توافق به دست می‌آورد.

این استاد دانشگاه تاکید کرد: بی‌شک باید به این موضوع توجه داشت و هوشیاری مقام معظم رهبری هم می‌تواند اینگونه تعبیر شود. یعنی ایشان می‌فرماید آمریکا در پی حضور نظامی در منطقه است و به نظرم این حضور نظامی مقدمه‌ای است برای اینکه خود را منجی نشان دهد و این منجی‌گری با یک حضور نظامی همراه است و حضور نظامی مقدمه برنامه منجی‌گرایانه آمریکایی است.

وی با اشاره به اینکه آمریکا اختلاف را ایجاد و سپس آرامش را مستقر می‌کند و حضور نظامی برای او هدف اصلی نیست، اظهار داشت: مثل کاری که ایالات متحده در بوسنی و افغانستان انجام داد و تلاش می‌کند همان را در سوریه و عراق دنبال کند، شما وقتی به بوسنی سفر کنید سیطره نرم آمریکا را می‌بینید، نه به اسم اینکه زیرنظر آمریکا باشند، به عنوان مثال می‌گفتند اگر از درب سفارت آمریکا در آن کشورها رد می شوید عکس نگیرید و حرفی نزنید، چرا که با مشکلات مواجه می‌شوید. دوستان وقتی به من گفتند که از مقابل سفارت آمریکا رد می‌شوید چیزی نگویید، من مقابل درب سفارت آمریکا یک مرگ بر آمریکای بلند گفتم و چهارتا هم روی آن گذاشتم.

افروغ خاطرنشان کرد: باید دید چه اتفاقی می‌افتد که شما (برخی کشورها و سران) راحت وا می‌دهید متاسفانه در پی این وادادگی، آمریکا توافقاتی را منعقد می‌کند و در نهایت آنچه از درگیری‌ها به دست نمی‌آورند از توافقنامه‌ها کسب می‌کنند و این توافق‌ها با حضور نظامی همراه می‌شود، یعنی در قدم اول، درگیری و بعد حضور نظامی و سپس هم استقرار آرامش آمریکایی و استعمار نوین راشاهد هستیم. بنابراین فکر می‌کنم این استراتژی بلند مدت آمریکا در قبال جهان اسلام است که اگر این هوشیاری وجود نداشته باشد ما شاهد اجرای این روش‌ها خواهیم بود.

نظر شما