شناسهٔ خبر: 181670 - سرویس مجلس
نسخه قابل چاپ منبع: خانه ملت

شدیداً مخالف ساخت خانه‌های ۲۵ یا ۳۵ متری هستیم /هشدار به دولت برای احتمال سایه‌ انداختن رکود بر اقتصاد کشور

 رضایی کوچی رئیس کمیسیون عمران مجلس با بیان اینکه دولت سیاست انقباضی در پیش گرفته و منابع بانک‌ها را برای پرداخت به بخش‌های مختلف تولید و ساخت مسکن، قفل کرده است، گفت:بلوکه شدن منابع در بانک‌ها به هیچ عنوان به نفع اقتصاد کشور نبوده و دچار رکود خواهیم شد.

به گزارش «نماینده»محمد رضا رضایی کوچی در خصوص انتشار اخباری مبنی بر ساخت خانه های 25 الی 35 متری و کوچک متراژ، گفـت: این موضوع نظر حاکمیت نبوده و از دل وزارت راه و شهرسازی و شورای عالی معماری و شهرسازی، شهرداری خارج نشده است. لذا این مطلب که در فضای مجازی بازتاپ پیدا کرده صحیح نبوده و اساساً در قوانین شهرسازی و معماری ایرانی – اسلامی ما ساخت خانه زیر 50 متر معنی نمی‌دهد.

نماینده مردم جهرم و خفر در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه زندگی برای خانواده‌ها در خانه‌های کوچک متراژ دشوار بوده و برای خانواده‌های دارای فرزند به هیچ عنوان امکان پذیر نیست، ادامه داد: ما شدیداً مخالف ساخت خانه‌های 25 یا 35 متری هستیم و قبلا هم اعلام کردیم و از طرفی امکان اجرای آن نیز وجود نداشته و حاکمیت به ویژه دولت و مجلس هم موافق این موضوع نیستند و شهرداری هم پروانه ساخت نخواهند داد. اما این مباحث به این دلیل طرح و منتشر می‌شوند که مردم درحوزه مسکن با مشکلات جدی مواجه هستند در همین راستا هم برخی به فکر ساخت واحد مسکونی کوچک متراژ و به نوعی ارزان تر می‌‎افتند.

وی اظهار کرد: برای ساخت مسکن قانونی تحت عنوان جهش تولید و مسکن داریم اما دولت در اجرای آن و سیاست‌گذاری های مربوطه اشتباه کرده و فکر می‌کند با پرداخت تسهیلات به حوزه مسکن، نقدینگی افزایش پیدا کرده و تورم ایجاد می‌شود این در حالی که اگر پول به بازار دلالی وارد شود، تورم ایجاد می‌شود و رونق تولید موجب رشد اقتصادی می‌شود؛ متاسفانه دولت در این بزنگاه گیر کرده و سیاست انقباضی در پیش گرفته و منابع بانک‌ها را برای پرداخت به بخش‌های مختلف تولید و ساخت مسکن، قفل کرده است.

رضایی کوچی با تاکید بر اینکه عدم پرداخت تسهیلات به حوزه تولید موجب بروز رکود در کشور می‌شود، افزود: بانک ها هم اکنون منابع مالی در اختیار دارند اما آن را به حوزه تولید حتی با نرخ سود 23 درصد هم نمی‌دهند، بلوکه شدن منابع در بانک‌ها به هیچ عنوان به نفع اقتصاد کشور نبوده و دولت در مسیر اشتباهی گام برداشته است.

این نماینده مردم در مجلس عنوان کرد: در کشور به ساخت مسکن نیاز داریم و دولت نباید برای پرداخت تسهیلات به این حوزه نگرانی داشته باشد. برخی از بانک‌ها بزرگ که منابع مالی در اختیار دارند و راضی به پرداخت تسهیلات هم هستند به دلیل سیاست ها و برنامه‌های دولت و بانک‌ مرکزی، به تولید، وامی پرداخت نمی‌کنند و تنها تسهیلات تکلیفی در حوزه ازدواج و فرزند آوری و .. را به متقاضیان می‌دهند. این سیاست موجب رکورد در کشور شده و این مهم تا پایان سال خودش را در اقتصاد کشور نشان می‌دهد لذا دولت باید سریعا سیاست خود را تغییر داده و اجازه پرداخت تسهیلات به بانک‌ها بدهد.

رئیس کمیسیون عمران مجلس عنوان کرد: بی تردید شکوفایی کشور بر مبنی تولید بوده و اگر ساخت مسکن رونق بگیرد، اقتصاد کشور به حرکت در می‌آید، اگر مردم صاحب خانه شوند، اقتصاد کشور هم رشد می‌کند.

رضایی کوچی در پایان خاطرنشان کرد: از طرفی معتقدیم باید مسکن ساخته شود و از طرف دیگر مانع پرداخت تسهیلات می‌شویم که به هیچ عنوان درست نبوده و حتما بانک مرکزی و شورای پول و اعتبار و شخص رئیس جمهورباید به این موضوع ورود کرده و مشکل را حل کنند./

نظر شما