شناسهٔ خبر: 173318 - سرویس بین‌الملل
نسخه قابل چاپ منبع: خانه ملت

رحیمی‌جهان آبادی:

ایران پیشگام دوستی با کشورهای اسلامی است/ ضرورت موضع‌گیری عاقلانه از سوی سعودی‌ها

رحیمی جهان آبادی عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس اعتقاد دارد کاهش تنش ها میان تهران و ریاض سبب تامین منافع دو کشور خواهد شد اما به شرط اینکه مواضع آنها عاقلانه باشد و موضع گیری های آنها نسبت به جهان اسلام دلسوزانه باشد.

به گزارش «نماینده» جلیل رحیمی جهان آبادی در خصوص اهمیت دور جدید مذاکرات میان ایران و سعودی ها، گفت: تهران همواره برای تعامل و دوستی با کشورهای اسلامی و عربی پیشگام بوده است.

نماینده مردم تربت‌جام و تایباد و باخرز و صالح آباد در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه بهبود روابط با جهان اسلام سیاست اصلی کشورمان است، اظهار کرد: باید یادآور شد علی رغم اینکه ایران مورد هجوم رژیم بعث عراق قرار گرفت و کشورهای محافظه کار عرب نیز از این رژیم حمایت کردند اما اجازه ندادیم روابطمان با کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس تحت الشعاع قرار گیرد.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی ادامه داد: متاسفانه کشورهای محافظه کار عرب به دلیل القائات اسرائیلی ها و اشتراک منافع اقتصادی و امنیتی با آمریکایی ها مواضع غیردوستانه ای نسبت به کشورمان اتخاذ کرده اند.

این نماینده مردم در مجلس یازدهم با اشاره به اینکه سعودی ها طی دو دهه اخیر به دلیل تغییرات در ساختار سیاسی و مدیریتی، درک درستی از شرایط و موقعیت ایران اسلامی در منطقه ندارند، افزود: البته در این میان با وساطت عراقی ها و برخی کشورهای عربی اقداماتی شده تا تنش ها میان دو کشور مدیریت شود.

رحیمی جهان آبادی در ادامه، گفت: بدون شک کاهش تنش ها میان ایران و عربستان به نفع منطقه و جهان اسلام بوده و نفوذ اسرائیلی ها و آمریکایی ها در منطقه را کاهش می دهد.

وی با اشاره به برخی موضع گیری های متناقض سعودی ها، اظهار کرد: قطعا کاهش تنش ها سبب تامین منافع دو کشور خواهد شد اما به شرط اینکه مواضع آنها عاقلانه باشد و موضع گیری های آنها نسبت به جهان اسلام دلسوزانه باشد؛ همچنین القائات مخرب اسرائیلی ها را درک کنند.

نماینده مردم تربت‌جام و تایباد و باخرز و صالح آباد در مجلس شورای اسلامی افزود: برگزاری چندین دور مذاکره با سعودی ها نشان از حسن نیست ایران است لذا هیات حاکمه عربستان باید با نگاه دقیق تری به خاورمیانه داشته باشد. در واقع آمریکایی هایی که نمی توانند نیروهای خود را در مقابل چند جنگجوی شورشی در افغانستان حفظ کند از این رو کشوری نیست که بتواند از منافع و امنیت عربستان حمایت کند.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه مذاکرات نشان داده سعودی ها به سمت درک عاقلانه تری از جایگاه خودشان و ایران دست پیدا می کنند لذا امیدوارم به سمت بازگشایی سفارتخانه ها و برقراری مجدد روابط سیاسی میان دو کشور حرکت کنیم، خاطرنشان کرد: امنیت عربستان، ایران و همه کشورهای خارومیانه باید با اتکا قدرت های داخلی این کشورها و از طریق همگرایی حفظ شود نه از طریق ایجاد پایگاه های نظامی و همکاری های امنیتی با اسرائیل لذا اگر سعودی ها کشورمان را به ناحق دشمن خود تصور کنند نمی توان تنش ها را مدیریت کرد.

نظر شما