شناسهٔ خبر: 172543 - سرویس مجلس
نسخه قابل چاپ منبع: خانه ملت

فاطمی امین در تشریح برنامه های وزارت صمت:

امضاهای طلایی را از بین می بریم/ما شریک بخش خصوصی هستیم نه رقیب

مجلس2 وزیر پیشنهادی وزارت صمت بر شریک بودن با بخش خصوصی توسط وزارتخانه متوعبش تاکید کرد و گفت: با راه اندازی سامانه قواعد و مجوزها امضاهای طلایی را از بین می بریم.

به گزارش «نماینده»  سیدرضا فاطمی امین در نشست علنی امروز (سه شنبه، ۲ شهریورماه) مجلس شورای اسلامی در تشریح برنامه های وزارت صنعت، معدن و تجارت، گفت: در سال ۱۴۰۰ باید به جایگاه اول اقتصادی، علمی و فرهنگی در سطح آسیای جنوب غربی با تکیه بر تولید علم، رشد پرشتاب و مستمر اقتصادی و ارتقاء نسبی سطح درآمد دست یابیم که این موضوع سبب تحقق چشم انداز کشورمان خواهد شد.

وزیر پیشنهادی صنعت، معدن و تجارت اظهار کرد: بنابراین با تمرکز بر تحقق تمدن نوین اسلامی، ملت ایران را باید به عرش برسانیم لذا خداوند را شاکرم که در این برهه از تاریخ افتخار خدمت به مردم را دارم.

وی گفت: وزارت صمت گسترده است و این روزها موضوع تنظیم بازار و وجود آشفتگی ها در این حوزه به دغدغه ای برای نمایندگان، مسئولان و مردم تبدیل شده است؛ قیمت ها نوسان دارد و مشاهده می شود که قیمت سیمان چند برابر شده است. در این رابطه دولت کجاست زیرا اگر دولت اشراف داشته باشد نباید اجازه چنین جولان هایی را بدهد.

فاطمی امین تصریح کرد: تورم بیماری مزمن اقتصاد ایران است و درمان آن نیاز به ۲ الی ۳ سال زمان دارد، در دولت سیزدهم بر این موضوع تاکید شده و تلاش خواهد شد در آینده نزدیک این موضوع ابتدا به نصف تورم سال ۹۹ کاهش یابد و سپس به سمت تک رقمی شدن حرکت کند. نقدینگی و رشد آن و تولید ارز در تورم تاثیر دارد لذا باید به این موارد توجه جدی شود.

این عضو پیشنهادی کابینه دولت سیزدهم ادامه داد: سامانه جامع تجارت مصوب مجلس است که متاسفانه به اتمام نرسیده است لذا تا پایان سال آن را به سرانجام خواهیم رساند که سبب مبارزه با قاچاق، کنترل بازار و جلوگیری از فساد خواهد شد.

وزیر پیشنهادی صنعت، معدن و تجارت اظهار کرد: رهبر انقلاب سال هاست بر تولید در اقتصاد تاکید داشته و در نامگذاری سال ها نیز به آن اشاره کرده است بنابراین طی ۶ ماه آینده تمرکز ویژه ای بر تامین مواد اولیه و رفع موانع به ویژه در حوزه موارد مربوط به معیشت مردم خواهد شد. همچنین برای نرخ ارز و صادرات برنامه ویژه ای پیش بینی شده است.

وی گفت: با تمرکز بر تولید و تکمیل سامانه جامع تجارت و تعادل بخشی به بازار ارز و کنترل بازار حتما قیمت سیمان به قبل از قطعی برق بازخواهد گشت البته در این راستا پشتیبانی مجلس را می خواهیم زیرا ساختن ایران کار مشترک همه ما است.

فاطمی امین تصریح کرد: همه نمایندگان در حوزه های انتخابیه خود با تعطیلی و ظرفیت پایین واحدهای تولیدی مواجهه هستند؛ دولت نباید بنگاه داری کند اما معتقد به بازارسازی هستیم به عبارتی خود را شریک واحدهای تولیدی و بخش خصوصی می دانیم نه رقیب آن ها زیرا در صورت موفقیت این بخش کشور رشد خواهد کرد و ما پشتیبانی از بخش خصوصی را وظیفه می دانیم.

این عضو پیشنهادی کابینه دولت سیزدهم ادامه داد: با تقویت بازارهای داخلی و توجه به بازارهای خارجی، تجمیع تقاضاها، هم افزایی بین بنگاه های کسب وکار تلاش خواهیم کرد عملکرد خوبی را ارائه دهیم و در این راستا هر ۳ ماه یکبار گزارش عملکرد مطلوب به نمایندگان ارائه خواهیم کرد.

وزیر پیشنهادی صنعت، معدن و تجارت اظهار کرد: همچنین سامانه قواعد و مجوزها تا پایان سال اجرایی خواهد شد که این امر از بروز اتخاذ تصمیمات خلق الساعه جلوگیری می کند و امضاهای طلایی را از بین می برد. قطعا بسیاری از مجوزها باید نظارت پسینی شوند.

وی گفت: در این راستا در سال آینده بسته های سرمایه گذاری پیش بینی خواهد شد تا سرمایه گذارها بتوانند به راحتی موضوع فعالیت خود را انتخاب کنند و نیازی حتی به اخذ مجوز هم نداشته باشند.

فاطمی امین تصریح کرد: بیمه تامین اجتماعی، مالیات و مسئله تامین مالی ۸۰  درصد دغدغه فعالان اقتصادی است که بسیاری از آن ها مرتبط با وزارت صمت نیست اما ما پیگیر آن ها خواهیم بود؛ به عبارتی باید پنجره واحدی باشیم تا وقتی واحد صنفی، تولیدی و ... مراجعه می کند این وزارتخانه در دولت پیگیر آن باشد.

وی گفت: اگر ان شالله وزیر بشوم، وظیفه ام این است که تمامی مسائل حوزه خودم را خودم پیگیری کنم و کار را به دیگران نسپارم و فرافکنی نکنم.

وی با تاکید بر موضوع مالیات مطرح کرد: از مخالفین محترم تشکر می کنم، مالیات دغدغه همه ماست، به واحدهای صنعتی، معدنی و تجاری قول می دهم که تحریم های داخلی را بردارم و تحریم های خارجی را خنثی کنم. این تجربه را دارم، چرا که در موضوع بنزین این اتفاق افتاد. در سال ۸۵ در ستاد تبصره ۱۳ بودم، در قالب ستاد تبصره ۱۳ موضوع دوگانه سوز کردن خودروها، کارت سوخت و سهمیه بندی و خودروهای فرسوده اجرا شد. در سال ۸۶ کنگره آمریکا طرحی را برای تحریم بنزین مصوب می کرد که با موضوع سهمیه بندی بنزین این طرح خنثی شد. اگر واحد تولیدی دچار مشکل است، این مشکل به ما بازمیگردد و باید پاسخگو باشم.

فاطمی امین تصریح کرد: مقام معظم رهبری در خردادماه سال جاری عبارتی دارند که می فرمایند؛ "محور نجات اقتصاد کشور تقویت تولید داخلی است، تقویت تولید داخلی مبارزه با قاچاق، واردات بی رویه، کسانی که جیب خود را از طریق واردات پر می کنند و نمی خواهند بگذارند با تولید داخلی، واردات متوقف شود و کمر تولید داخلی را با واردات می شکنند". ان شالله منویات مقام معظم رهبری را اجرا خواهیم کرد و روزی را خواهیم دید که ایشان از عملکرد وزارت صمت و عملکرد دولت رضایت خواهند داشت.

وی با اشاره به موضوع مهم صادرات مطرح کرد: صادرات همیشه مهم است، امروز مهمتر. به سه دلیل؛ اول بازار ارز حداقل باید ۳ تا ۴ میلیارد دلار بیشتر به آن تزریق شود تا متعادل شود. ما یک برنامه دقیق و حساب شده برنامه ریزی کردیم، با اتاق بازرگانی و برخی کارشناسان در مورد این برنامه مشورت، بررسی و همکاری شد و بدون فوت وقت اجرای خواهد شد. در موضوع صادرات ۵ میلیارد دلار بیش از مدت مشابه سال قبل در ۶ ماه دوم هدفگذاری شده است، این کار علاوه بر اینکه تعادل بازار ارز را برقرار می کند و بر روی تورم نیز تاثیر می گذارد.

وزیر پیشنهادی صمت اشاره کرد: متاسفانه اولین بار در تاریخ ایران، ۴ سال تورم بالای ۲۵ درصد داریم، یعنی قدرت خرید مردم به شدت کاهش یافته و امروز بسیاری از واحدهای تولیدی که تعطیل یا نیمه تعطیل هستند، به دلیل عدم تقاضا است. ما باید با لکوموتیو صادرات، گردش اقتصادی را در کشور ایجاد کنیم و منابعی که از این ۵ میلیارد دلار حاصل می شود، برای تامین منابع اولیه و قطعات به بازار تزریق کنیم که تداوم تولید را تضمین کند.

فاطمی امین با اشاره به دیپلماسی اقتصادی تاکید کرد: دیپلماسی اقتصادی از مهمترین اولویت های ما است که با مشارکت وزارت امور خارجه این موضوع را به جلو خواهیم برد. من معتقدم توان بازدارندگی دفاعی ما تاکنون برای ما تولید قدرت کرده است. ما باید بتوانیم در بخش اقتصادی هم در صحنه بین المللی تولید قدرت کنیم.

وی ادامه داد: اگر روابط اقتصادی با سایر کشورهای همسایه و سایر کشورها تقویت شود، قدرت اقتصادی پیشران قدرت سیاسی کشور و قدرت فرهنگی کشور خواهد بود. اقتصاد ایران باید بزرگتر از مرزهایش باشد. ما با گسترش تبادلات تجاری جهانی می توانیم هم مباحث خود را حل و فصل کنیم، و هم قدرت سیاسی کشور را افزایش دهیم. این برنامه مبتنی بر تجارب اثبات شده است. بنده سالیان زیاد بر روی موضوع صادرات تمرکز داشتم و با همین شرایط تحریمی می توانیم در موضوع صادرات درست عمل کنیم.

وزیر پیشنهادی صمت با تاکید بر موضوع معدن خاطرنشان کرد: معدن می تواند جای نفت را بگیرد، ویژگی معدن این است که در اکثر نقاط معدن داریم، یعنی اگر توسعه ای در بخش معدن بدهیم، یک توسعه ای متوازن در سراسر کشور ایجاد کرده ایم، چرا باید ۵ هزار معدن ما تعطیل باشند؟ چرا باید نگران خام فروشی باشیم؟ ما به طور ویژه برای اکتشاف، استخراج و فناوری باید تلاش کنیم. در موضوع جلوگیری از خام فروشی باید دو کار انجام شود؛ اول عوارض معکوس و بعد فرآوری. اگر نگران خام فروشی هستیم باید بر فرآوری متمرکز شویم تا لکوموتیو استخراج شود.

وی با اشاره مباحث حاشیه ای معادن مانند تعریض جاده ای، گفت: کسی از معدن بهره برداری می کند، سودش را در جیبش می گذارد، حقوق دولتی هم نمی دهد و جاده را هم خراب می کند. هوای آن منطقه را هم آلوده می کند. حتما باید آن ۱۵ درصدی که در قانون معادن پیش بینی شده برای بازگشت به همان مناطق معدنی اجرایی شود که با کمک نمایندگان مجلس این اتفاق خواهد افتاد.

فاطمی امین با اشاره به موضوع خودرو تاکید کرد: خورو دغدغه همه ما است، در حوزه خودرو یک برنامه ۶ ماهه گذاشته ایم و در اختیار همه قرار گرفته است. یک برنامه دو ساله گذاشته ایم و ان شاءالله با اجرای این برنامه ۲ ساله تا ۳ الی ۴ سال دیگر صنعت خودرو، افتخار ملی خواهد بود. در حوزه خودرو مشکل فنی نداریم مشکلات ما سه موضوع است. یک عدم رقابتی بودن این صنعت، دوم تولید پایین که حدود ۴۰ یا ۱۰۰ هزار تولید است و هیچ کس کار اقتصادی نمی کند و هزینه های آن تامین نمی شود. این موضوع تولید ۳ میلیون خودرو به هم پیوسته است، اگر بخواهیم کاهش قیمت بدهیم و افزایش کیفیت باید قیمت تمام شده تولید خودرو را پایین بیاوریم و هزینه ها را کاهش دهیم.

وزیر پیشنهادی صمت ادامه داد: اصلاح ساختارهای مدیریتی و اقتصادی از اولویت ها است، دولت نباید بنگاه داری کند. اگر وزیر صنعت بشوم اصلا مایل نیستم مدیرعاملان شرکت های خودروسازی را تعیین کنم. در یک دوره گذار آن ها را به سهامداران واگذار خواهم کرد. همین امسال سبد خودروهای تولیدی مصرف سوخت آن ها را به کمتر از ۸ لیتر در ۱۰۰ کیلومتر خواهیم رساند و در سال ۱۴۰۴ ان شاءالله به قله صنعت خودروسازی خواهیم رسید. معضل بیکاری و اشتغال ما بیکاری فارغ التحصیلان دانشگاهی است و با کارهای تولیدی ساده و کارهای معدنی و کارهای تجاری می توانیم فارغ التحصیلان را مشغول کنیم. باید برویم به سمت پیشران های اقتصادی و به سمت صنایع الکترونیکی و الکتریکی و ماشین آلات صنعتی.

وی با تاکید بر موضوع آمایش سرزمین مطرح کرد: همه نمایندگان چه در شهرهای صنعتی و یا شهرهایی که به لحاظ صنعتی و معدنی رشد مناسب نداشته اند بر موضوع آمایش سرزمین اعتراض دارند. ما نباید ۱۱ میلیون حاشیه شهر داشته باشیم. این مهاجرت های داخلی و آسیب های اجتماعی از این موضوع نشات می گیرد.

تجلی فساد ستیزی دولت سیزدهم را در وزارت صمت خواهید دید

وزیر پیشنهادی صمت در ادامه افزود: یکی از مهم ترین راهبردها، برنامه ها و دغدغه های اصلی توسعه متوازن است، ما با توزیع عادلانه منابع و فرصت ها شرایط توسعه موازن را برای همه مردم فراهم خواهیم کرد و تا پایان سال جاری برای ۴۵۰ شهرستان متناسب با شرایط هر منطقه و با همراهی نمایندگان برنامه عملیاتی را ترسیم خواهیم کرد که تمامی اهداف و اقدامات وزارت صمت و دولت را مشخص می کند. این برنامه مبنای عملکرد مشترک ما خواهد بود و مدیران را براساس آن انتخاب خواهیم کرد و هر ۳ ماه درباره پیشرفت برنامه گزارشی ارائه می کنم.

وی با اشاره به برنامه های خود برای تربیت مدیران، افزود: برنامه ویژه ای برای تربیت مدیران تعبیه کردم تا برای بخش خصوصی و دولتی استعدادهای کشور در پهنه سرزمینی شناسایی شود و بتوانم از تمام نقاط متناسب با سهمیه های موجود و استعدادهای مدیریتی افرادی را سکاندار بخش های دولتی و خصوصی کنم که طی ۲ سال آینده تحول آفرین باشند لذا با پروژه و زمانبندی کار را پیش خواهیم برد و ۲ سال بعد از آن هم کار را به دست مردم هر منطقه خواهیم سپرد.

فاطمی امین با یادآوری نشستی که وزرای پیشنهادی با رئیس جمهور داشتند، گفت: حجت الاسلام والمسلمین رئیسی بر تعامل با مجلس تاکید دارد و به لحاظ شخصی نیز معتقدم ارتباط با نماینده ها، ارتباط با مردم و پاسخگویی به مردم است لذا ساز وکارهای منطقه ای و شهرستانی را به گونه ای تعبیه خواهم کرد که این همکاری تقویت شود.

وزیر پیشنهادی صمت همچنین اظهار کرد: در برنامه های ارائه شده اعلام کردم که با شفاف سازی و اصلاح فرآیندها، فساد، امضاهای طلایی، حیات خلوت ها و رانت ها را از بین خواهم برد، فساد ستیزی یکی از مهم ترین شعارهای دولت سیزدهم است که تجلی آن را در وزارت صمت خواهیم دید.

وی با اشاره به برنامه های خود در حوزه اقتصاد مقاومتی، افزود: سال هاست از اقتصاد مقاومتی صحبت می شود اما اقدامی صورت نمی گیرد. اقتصاد مقاومتی ۲ بعد تاب آوری و بازدارندگی دارد که درمورد تاب آوری باید وضعیت را طوری تنظیم کنیم که اگر شوکی وارد شد ضربه نخوریم و تا حدودی در این بخش توجه شده است اما درحوزه بازدارندگی باید به مرحله ای برسیم که در حوزه اقتصادی همانند حوزه دفاعی شاهد بازدارندگی باشیم و شرایطی را ایجاد کنیم که با تعاملات در صحنه بین الملل ضربه زدن به اقتصاد ایران برای کشورهای متخاصم آسیب زا باشد.

فاطمی امین هماهنگی بین بخشی را یکی دیگر از موضوعات محوری برنامه های خود اعلام کرد و افزود: به لحاظ قیمت ثابت بیش از ۳۰ درصد تولید ناخالص داخلی را وزارت صمت مدیریت می کنند و ۴۵ درصد اشتغال کشور در این بخش است که شامل اصناف، واحدهای تولیدی و تجاری است. در همین راستا در حوزه مسکن تامین مصالح ساختمانی را از اولویت ها قرار دادیم و برآورد لازم برای میزان نیاز ما انجام گرفته است، ظرفیت داخلی نیز کافی است و می دانیم که اگر مسکن راه بیفتد لوکوموتیو اقتصاد کشور راه می افتد بنابراین از برنامه های آقای قاسمی وزیر پیشنهادی راه و شهرسازی استقبال می کنم.

وزیر پیشنهادی صمت با اشاره به برنامه همکاری خود با شهرداری ها، یادآور شد: بخش عمده ای از آلودگی شهرها به دلیل خودروها و آلایندگی آن ها است لذا با هماهنگی شهرداری ها درمورد توسعه اتوبوس و تاکسی های برقی برنامه ریزی خواهیم کرد. در خصوص مبارزه با کرونا نیز برنامه هایی را در دستورکار قرار دادم هرچند وزارت بهداشت در خط مقدم است اما ما می توانیم با توسعه تولید داخلی و کاهش قیمت کمک فراوانی به نظام آموزشی کشور بکنیم همچنین در بخش کشاورزی نیز برنامه هایی را مشخص کردم.

وی در ادامه تصریح کرد: دولت و مجلس انقلابی با همراهی می توانند مسائل را حل کنند، مردم گرفتاری های بسیاری دارند و با حرکت جهادی در حوزه صنعت و معدن می توانیم تحولاتی را ایجاد کنیم. همچنین با انتخاب مدیران شایسته و تفویظ اختیار و همکاری با ۲۹۰ نماینده مردم به عنوان مشاوران امین وزارت صمت می توانیم وزارتی چابک را داشته باشیم و اجازه هدررفتن فرصت ها را ندهیم.

فاطمی امین ادامه داد: با کمک و همراهی نماینده ها و رأی اعتماد و همچنین حمایت ویژه آن ها پس از رأی اعتماد می توانیم کارهای گسترده و حیاتی را دنبال کنیم، نکات و دغدغه نمایندگان را یادداشت کرده ام که قطعا پیگیری خواهم کرد.

نظر شما