شناسهٔ خبر: 113285 - سرویس سیاست
نسخه قابل چاپ منبع: ایرنا

حادثه منا ریشه در بی کفایتی دارد/ در حال جمع آوری مستندات هستیم

علوی وزیر اطلاعات گفت: دولت جمهوری اسلامی تاکنون جلساتی را برای بررسی، پیگیری و مدیریت حادثه منا تشکیل داده است که بر اساس آن وزارت اطلاعات مکلف شد مستندات این حادثه را جمع آوری کند تا بر اساس این مدارک عمد یا غیر عمد بودن این حادثه مشخص شود.

به گزارش «نماینده»، حجت الاسلام والمسلمین سید محمود علوی صبح دوشنبه در آیین تشییع جانباختگان حادثه منا استان فارس در حرم مطهر حضرت احمدبن موسی شاهچراغ(ع) در شیراز بیان کرد: وزارت اطلاعات کار خود را در این زمینه شروع کرده است.

وی افزود: حادثه منا تنها موضوع جمهوری اسلامی نیست بلکه موضوع مهم جهان اسلام و 22 کشور اسلامی عزادار است که این مهم بیانگر ضرورت حفظ بعد بین المللی این حادثه است که ملت ایران با دیگر ملل و کشورهای اسلامی باید این موضوع را پیگیری کنند.

علوی اظهارداشت: همچنین معاونت حقوقی ریاست جمهوری مسئول تهیه مبانی حقوقی و اعاده دعوی از طرف ایران به نمایندگی از خانواده های داغ دیده برای اقدام در مجامع حقوقی بین المللی شد تا اقدام شایسته ای در این زمینه صورت گیرد.

وی اضافه کرد: وزارت کشور نیز مسئول راه اندازی ستادهای حادثه منا در کشور به ریاست استانداران و برای ساماندهی برنامه های مناسب در زمینه جانباختگان و انتقال اجساد به استان ها شد.

او ادامه داد: وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی جمهوری اسلامی نیز ملزم به تحویل گرفتن پیکر جانباختگان، رسیدگی به مصدومان و شناسایی اجساد شد که با سفر به کشور عربستان تدابیر مناسبی دراین زمینه اندیشیده و اجرا شد.

علوی با بیان اینکه حادثه منا حج امسال و اعیاد دینی و مذهبی را در کام همه مردم جهان به ویژه مسلمانان تلخ کرد عنوان داشت: در آیین حج امسال و در فاجعه منا 22 کشور اسلامی از جمله جمهوری اسلامی داغدار شدند.

وی افزود: حادثه منا ریشه در بی کفایتی، بی تدبیری و بی صلاحیتی دارد که رفتار حاکمان در حجاز در واکنش به حادثه منا، به عمق فاجعه افزود و حادثه منا رابه یک جنایت تبدیل کرد زیرا در پی حادثه منا اگر حکام آل سعود، همدردی و همکاری با ملت های مسلمان، رسیدگی به مصدومان و شناسایی اجساد جانباختگان را در پیش می گرفت می توانست از عمق این فاجعه و خشم ملت های مسلمان بکاهد.

علوی بیان کرد: موضع با صلابت رهبر معظم انقلاب در خصوص حادثه منا نقطه عطفی بود که موجب شد مقامات سعودی مراتب تسلیت خود به ملت ایران را اعلام کنند.

او اضافه کرد: با پیگیری حادثه منا تلاش می کنیم عزت ایران اسلامی و مراتب تسلی خانواده های داغدیده تامین شود.

نظر شما