شناسهٔ خبر: 172916 - سرویس سیاست
نسخه قابل چاپ منبع: روزنامه رسالت

پیام‌های حضور ایران در پهنه اطلس

پیرهادی پیام مقام معظم رهبری به فرمانده کل ارتش پیرامون مأموریت ناوگروه ۷۵ نیروی دریایی ارتش، توجه بسیاری از کارشناسان را به خود جلب کرد. رهبر معظم انقلاب، مأموریت دریانوردی در پهنه اقیانوس اطلس را «خطیر»، «مقتدرانه» و «عزت‌آفرین» خواندند و از فرمانده، یکایک کارکنان و دست‌اندرکاران تقدیر کردند.

«نماینده»/ محسن پیرهادی: پیام مقام معظم رهبری به فرمانده کل ارتش پیرامون مأموریت ناوگروه ۷۵ نیروی دریایی ارتش، توجه بسیاری از کارشناسان را به خود جلب کرد. رهبر معظم انقلاب، مأموریت دریانوردی در پهنه اقیانوس اطلس را «خطیر»، «مقتدرانه» و «عزت‌آفرین» خواندند و از فرمانده، یکایک کارکنان و دست‌اندرکاران تقدیر کردند. انجام این مأموریت چند پیام برای خودمان، دوستانمان و دشمنان ما داشت:
یک. ناوگروه ۷۵ نیروی دریایی ارتش از سواحل جنوبی کشور راهی جنوب آفریقا شده، قاره آفریقا را دور زده و تا غرب و شمال غرب اروپا پیش رفته و سپس از جنوب اروپا به سمت سواحل جنوبی کشورمان بازگشته است. این یعنی پس‌ازاین، ما نه بر اساس تخمین، بلکه بر اساس تجربه این امکان را خواهیم داشت که از کلیه منافع سیاسی، امنیتی و تجاری خود در تمام نقاط دنیا حراست کنیم. پای دریانوردی ما استوارتر شده و بعدازاین می‌توانیم در تجارت دریایی، مطمئن‌تر عمل کنیم و به سمت باز کردن گره‌های اقتصاد کشور با استفاده از ظرفیت دریا گام برداریم.
دو. علاوه بر مردم خودمان، دوستان ما تا همین جای کار هم از مواهب همکاری با ما بهره‌مند گشته‌اند. صادر کردن محموله‌های بزرگ سوخت به لبنان در غرب آسیا و ونزوئلا در قاره آمریکا، از نمونه‌های این همکاری است که علاوه بر ارزآوری یا ورود کالا به کشور، ارزش راهبردی دارد و کفه ایران را در عرصه بین‌الملل سنگین‌تر می‌کند.
سه. ناوگروه نیروی دریایی ارتش در مسیر بازگشت خود از حیاط‌خلوت صهیونیست‌ها و سعودی‌ها گذشته است و آن‌ها جرئت جسارت به آن را نداشته‌اند. این در حالی است که در ماه‌های اخیر، آتش نبرد جریان مقاومت و غده سرطانی اسرائیل در منطقه فعال بوده و چندی پیش، یک کشتی اسرائیلی در همان محدوده زیر ضربه جریان مقاومت بوده است. ناوگروه ۷۵ نیروی دریایی، از تنگه جبل‌الطارق نیز گذشته است، یعنی همان‌جایی که انگلیس نفتکش ما را توقیف کرد و البته در فاصله‌ای کوتاه با واکنش قاطع فرزندان ملت در نیروهای مسلح روبه رو شد. 
علاوه بر این ناوگروه ۷۵، از خلیج عدن یعنی بهشت دزدان دریایی نیز بااقتدار عبور کرده و نهایتا به دریای عمان و تنگه هرمز بازگشته است. پیام این مأموریت طولانی، آن‌قدر روشن هست که نیازی به تأویل و تفسیر نداشته باشد.
چهار. فرزندان ملت در نیروی دریایی ارتش و سپاه، پیش از این نیز مقتدر و مسلط ظاهرشده‌اند. دستگیری تفنگداران دریایی آمریکا و انگلیس، نیز حامل دو پیام بود، اول آن‌که دورانی که ناوگان دریایی آمریکا از آن‌سوی دنیا حرکت کند و در این‌سوی دنیا، دولتی از تصمیم خود صرف نظر کند گذشته و دوم آن‌که سران عبری و عربی آمریکا که خود را مستظهر به حمایت آمریکا و انگلیس می‌پنداشتند، واقعیت صحنه را بهتر درک کردند. سران مرتجع منطقه وقتی صحنه دستگیری نیروهای نظامی آمریکا با آن حالت خفت‌بار و دست پشت گردن را دیدند، حتما به این اندیشیده‌اند که این‌ها نظامیان آن قدرتی هستند که قرار بوده حامی ما باشد، حال‌آنکه خود به چنین ذلتی افتاده اند. آنجا که عقاب پر بریزد، از پشه لاغری چه خیزد؟

نظر شما