شناسهٔ خبر: 161569 - سرویس اقتصاد
نسخه قابل چاپ منبع: تسنیم

افزایش قیمت مسکن نتیجه عدم تولید است

مسکن نماینده اردبیل در مجلس با بیان اینکه افزایش قیمت مسکن ناشی از بی برنامگی دولت در ساخت مسکن است، گفت: برای جبران کمبود ۳ میلیون واحد مسکونی برای عرضه راه سختی را در پیش داریم.

به گزارش «نماینده»،صدیف بدری سخنگوی کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی، با انتقاد از افزایش قیمت مسکن در چند ماه اخیر، گفت: برخورد منفعلانه دولت با افزایش قیمت مسکن و خودرو  و ایجاد التهاب کاذب در این بازارها نشان از بی برنامه گی در این حوزه ها را نشان می دهد.

وی با بیان اینکه عوامل متعددی در افزایش قیمت لجام گسیخته مسکن نقش دارد، افزود:اولین دلیل برای افزایش قیمت مسکن عدم تعادل در عرضه و تقاضا است که دلیل این امر هم بازمی گردد به رکود در ساخت و ساز و کمبود تولید، البته افزایش قیمت زمین و مصالح ساختمانی نیز در این موضوع دخیل بوده اند.

نماینده اردبیل در مجلس با بیان اینکه بی برنامگی و انفعال دولت در برنامه ریزی برای ساخت مسکن کشور را با عقب ماندگی سه میلیون واحد در مسکن مواجه کرده است، ادامه داد: پیش از این نمایندگان و اعضای کمیسیون عمران مجلس تذکرات لازم را به شخص رئیس جمهور و وزیر راه و شهرسازی داده بودند که مراقب تلنبار شدن تقاضاها در بازار مسکن باشند که هیچ توجهی به این تذکرات نشد.

سخنگوی کمیسیون عمران مجلس با تاکید براینکه امروز خانه دار شدن برای اقشار متوسط و روبه پایین جامعه برای خانه دار شدن تبدیل به رویا شده است، اظهار داشت: به طور قطع جبران کسری 3 میلیون کسری واحد مسکونی، بسیار دشوار و افزایش قیمت مسکن نتیجه طبیعی روند موجود در کشور است؛ تقاضایی که هر روز تشدید و عرضه ای که روز به روز تضعیف می شود.

بدری با بیان اینکه سیاست های همچون وام مسکن برای خانه دار کردن افراد دیگر کارایی خود را از دست داده است، افزود: دولت باید فکری درباره توازن در عرضه و تقاضای بازار مسکن داشته باشد تا شاهد افزایش بی رویه و افسار گسیخته قیمت مسکن در فضای دلالی نباشیم.

نظر شما