شناسهٔ خبر: 160275 - سرویس پارلمان شهری
نسخه قابل چاپ منبع: فارس

اقدامات شورای شهری‌ها برای مقابله با کرونا

شورای شهر اعضای شورای شهر تهران با موضوع کرونا در سال ٩٨ مصوبات مختلفی از جمله تمدید مهلت پرداخت عوارض را تصویب کردند.

به گزارش «نماینده»، اعضای شورای شهر تهران با موضوع کرونا در سال ٩٨ برنامه و پیشنهادات مختلفی ارائه دادند که که بخشی از برنامه‌ها به شرح ذیل است.

مهلت شورا به شهروندان تهرانی برای پرداخت عوارض 

علی اعطا، سخنگوی شورای شهر تهران در هفته‌های اخر فعالیت شورای شهر با اشاره به شیوع ویروس کرونا در پایتخت و شرایط پیش آمده اقتصادی ناشی از این موضوع عنوان کرد: بسیاری از کسب و کارها در شرایط شیوع ویروس کرونا دچار آسیب جدی شده اند و مدیریت شهری، علیرغم تنگناهای مالی، نمی تواند نسبت به این موضوع بی توجه باشد. 

وی گفت: در روزهای پایانی سال که به طول معمول مراجعات به شهرداری و واحدهای تابعه افزایش می یابد، به دلیل شرایط ویژه شیوع بیماری، مدیریت شهری به دنبال اتخاذ سریع تدابیری است که این مراجعات تا حد ممکن کاهش پیدا کند.

سخنگوی شورای شهر تهران با بیان اینکه عمده مراجعات پایان سال به شهرداری، به دلیل تخفیف در عوارضی است که مهلت پرداخت آن، پایان سال است، افزود: به همین دلیل در شورا و شهرداری، این پیشنهاد مطرح شد که در قالب طرح یا لایحه ای دوفوریتی، مهلت پرداخت عوارض و استفاده از جوایز خوش حسابی و سایر تسهیلات تشویقی، تا ماه‌های آغازین سال 99 تمدید شود.

این لایحه دو فوریتی و کلیات آن پس از بحث و بررسی در دویست و چهارمین جلسه علنی شورای شهر تهران به تصویب رسید.

مهلت پرداخت عوارض صدور پروانه ساختمانی تا سقف ٢٠٠ میلیون

همچنین پس از بررسی و تصویب این لایحه دو فوریتی اما به پیشنهاد برخی از اعضای شورای شهر تسهیلات دیگری برای شهروندان تهرانی در نظر گرفته شد که یکی از آنها تمدید مهلت پرداخت عوارض صدور پروانه ساختمانی تا سقف ٢٠٠ میلیون تومان بود.

در همین راستا پیشنهاد علی اعطا، رییس کمیته معماری و طرح های شهری شورای شهر تهران مبنی بر ارائه مهلت پرداخت عوارض صدور پروانه ساختمانی برای املاکی که فرم اعلام عوارض آنها تا سقف ٢٠٠ میلیون تومان است، بر اساس محاسبات سال ٩٨ تا پایان اردیبهشت  سال ٩٩ در دویست و چهارمین جلسه علنی شورای شهر تهران به تصویب رسید.

ساخت یادمانی از ایثارگری کادر پزشکی

در همان جلسه دویست و چهارم نیز زهرا صدراعظم نوری، رییس کمیسیون محیط زیست و خدمات شهری شورای شهر تهران پیشنهاد داد المانی از ایثارگری کادر پزشکی در این ایام ساخته شود.

تهرانی‌ها به بهشت زهرا نروید

پای مصوبات و پیشنهادات کرونایی اعضای شورای شهر به دویست و پنجمین و آخرین جلسه شورای شهر تهران در سال ٩٨ هم کشیده شد. در این جلسه زهرا صدراعظم نوری، رئیس کمیسیون محیط زیست و خدمات شهری شورای شهر تهران از شهروندان تهرانی در خواست که در روزهای پایانی سال ٩٨ و روزهای ابتدایی سال ٩٩ از رفتن به بهشت زهرا خودداری کنند، وی همچنین از مسئولان بهشت زهرا خواست تا درهای ورودی و خروجی به روی شهروندان بسته شود.

این درخواست نوری از سوی مدیران بهشت زهرا اجبابت شد و اعلام کردند که درهای بهشت زهرا در آخرین پنج شنبه سال ٩٨ بسته خواهد بود.

صدور پروانه ساختمانی برای پرونده های در انتظار تاییدیه کمیته نما با اخذ تعهد اقدام سه ماهه 

در همین جلسه نیز علی اعطا، عضو هیات رئیسه شورای شهر تهران از تشکیل نشدن جلسات کمیته های نما به دلیل شیوع ویروس کرونا خبر داد و اعلام کرد که این موضوع باعث شده تا صدور پروانه ساختمانی برای شهروندان متقاضی با مشکل روبه‌رو شود، در همین راستا طرح «اعطای مجوز به شهرداری تهران برای اخذ تعهد از مالکین( ذیعنفین) پروژه های ساختمانی برای ارایه تاییدیه نمای ساختمان به منظور کاهش ترددهای غیر ضروری متقاضیان حوزه شهرسازی در راستای مقابله با شیوع ویروس کرونا» را به عنوان پیشنهادی برای حل این مشکل در صحن شورا ارایه کرد.

پس از بحث و بررسی این طرح از سوی اعضای شورای شهر به تصویب رسید.

براساس این طرح برای پرونده های شهرسازی که تمامی اسناد و مدارک صدور پروانه ساختمانی را ارائه کردند و صرفاً در انتظار تاییدیه نمای ساختمان هستند با اخذ تعهدات قانونی سه ماهه پروانه ساختمانی صادر می‌شود.

پیشنهاد استفاده از مرقد حضرت امام خمینی (ره) برای مقابله با کرونا

در آخرین جلسه شورای شهر تهران در سال ٩٨ نیز حسن رسولی، نایب رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر تهران گفت که سیدحسن خمینی تولیت حضرت مرقد حضرت امام خمینی (ره) اعلام کرده که با تعطیلی حرم موافق است و همه ظرفیت‌های مرقد می‌تواند در اختیار شهرداری جهت پیشگیری و مقابله از کرونا قرار گیرد. 

وی از شهرداری تهران درخواست کرد که تدابیر لازم را در این راستا اتخاذ کند و هماهنگی‌های لازم با ستاد مرکزی کرونا انجام گیرد.

نظر شما