شناسهٔ خبر: 156275 - سرویس مجلس
نسخه قابل چاپ منبع: فارس

بهمنی:

وجود بیش از ۵۰۰ هزار میلیارد رانت اقتصادی در ایران/ کلنگ زنی پروژه جدید به صلاح نیست

بهمنی نماینده مردم ساوجبلاغ، نظرآباد و طالقان گفت: اکنون بیش از ۵۰۰ هزار میلیارد تومان رانت اقتصادی و فرار مالیاتی در کشور وجود دارد.

به گزارش «نماینده»، محمود بهمنی، نماینده مردم ساوجبلاغ، نظرآباد و طالقان در مجلس شورای اسلامی صبح امروز در شورای گفتگوی دولت و بخشی خصوصی که در اتاق بازرگانی البرز برگزار شد، با تأکید بر ضرورت از بین بردن ریشه و زمینه رانت گفت: اکنون بیش از ۵۰۰ هزار میلیارد تومان رانت اقتصادی و فرار مالیاتی در کشور وجود دارد.

نماینده مردم ساوجبلاغ، نظرآباد و طالقان در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه باید دو یا سه نرخی بودن اقتصاد حذف شود، اظهار کرد: بسیاری از فسادهای اقتصادی موجود نتیجه عدم یکسان سازی نرخ ها است.

وی اذعان کرد: پیش از این روزانه دو میلیون و ۶۱۰ هزار بشکه نفت صادر می‌شد، سپس این رقم به یک میلیون و ۵۰۰ بشکه در روز کاهش یافت و اکنون به ۵۰۰ بشکه در روز رسیده است و بودجه کشور باید بر این اساس تنظیم شود.

به گفته بهمنی، نقدینگی واحدهای تولیدی اشتغال، عرضه بیشتر کالا و کاهش قیمت ها در بازار را به دنبال دارد و اگر ساختار اقتصادی کشور سال‌ها پیش اصلاح می‌شد اکنون شاهد فراهم شدن شرایطی برای کاهش وابستگی اقتصاد به نفت بودیم.

وی با تأکید بر لزوم کاهش هزینه‌ها بر اساس درآمدهای موجود، بیان کرد: تأکید مجلس بر ارائه لایحه ای از سوی سازمان برنامه و بودجه برای کنترل هزینه‌ها و درآمدها است که باید از صندوق توسعه ملی رقمی دریافت و اوراق خزانه نیز منتشر شود.

نماینده مردم ساوجبلاغ، نظرآباد و طالقان در مجلس شورای اسلامی بخش خصوصی را نیازمند تقویت برشمرد و مطرح کرد: کنترل بیشتر حوزه واردات و صادرات ضروری است تا به موجب این امر مشکلات این حوزه نیز تا حدودی مرتفع شود؛ راهکار نجات کشور توسعه صادرات است.

وی با اشاره به شرایط دشوار بخش دولتی و با تأکید بر اینکه کلنگ زنی پروژه های جدید به صلاح کشور نیست، افزود: باید از ایجاد واحدهای جدید خودداری کنیم؛ طرح ها باید بر اساس اولویت اجرا شوند و نباید کمک به پروژه ها به صورت قطره چکانی صورت گیرد.

برچسب‌ها:

نظر شما