شناسهٔ خبر: 149604 - سرویس اقتصاد
نسخه قابل چاپ منبع: خانه ملت

تسهیلات مسکن کار آرایی خود را از دست داده است

رضایی کوچی رئیس کمیسیون عمران مجلس، با تاکید بر اینکه ملاک خرید خانه یا تولید مسکن ثبت نام مردم برای اخذ تسهیلات در این حوزه نیست، گفت: باید با ارزیابی دقیق میزان خانه دار شدن افراد با تسهیلات مسکن مشخص شود.

به گزارش «نماینده» محمد رضا رضایی، با اشاره به وضعیت بازار مسکن و سخت شدن شرایط خانه دار شدن برای اقشار متوسط و ضعیف جامعه، گفت: متاسفانه افزایش بی ضابطه و حبابی نرخ مسکن در کشور به اندازه ای بوده که تسهیلات در این حوزه کارایی خود را از دست داده است.

نماینده مردم جهرم در مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه در ماه های گذشته بخش عمده ی تسهیلات مسکن قیمت خرید خانه را شامل می شد، افزود: اکنون رقم تسهیلات در شهرهای کوچک نیز به ندرت پاسخگوی نیاز مردم برای خرید خانه می شود.

مردم برای خانه دار شدن مجبور به دریافت تسهیلات مسکن هستند

رضایی با اشاره به اظهارات مسئولان دولتی مبنی بر استقبال مردم  از تسهیلات مسکن، تصریح کرد: باید بدانیم که استقبال مردم از سر ناچاری و نداشتن گزینه دیگر است.

وی با بیان اینکه باید با ارزیابی کارشناسی دقیق میزان خانه دار شدن افراد با تسهیلات مسکن مشخص شود، گفت: در حال حاضر این نوع تسهیلات منتج به خانه دار شدن مردم نمی شود زیرا پرداخت اقساط آن نیز برای مردم سخت شده است.

بررسی صدور پروانه های ساختمانی از سوی شهرداری برای بررسی میزان توفیق تسهیلات مسکن در دستور کار است

این نماینده مردم در مجلس دهم، با تاکید بر اینکه ملاک خرید خانه یا تولید مسکن، ثبت نام مردم برای اخذ تسهیلات در این حوزه نیست، افزود: باید پروانه های صادر شده از سوی شهرداری ها در این حوزه به دقت مورد بررسی قرار گیرد.

وی ادامه داد: اگر تسهیلات ارایه شده منتج به صدور پروانه های ساختمانی از سوی شهرداری شده باشد آمارهای ارایه شده از سوی دولت در خصوص استقبال مردم از وام مسکن صحت دارد.

رضایی با بیان اینکه آمارهای ارایه شده از وضعیت بازار مسکن و همچنین استقبال مردم از تسهیلات در این حوزه نیازمند بررسی کارشناسانه است، گفت: مجلس به ویژه کمیسیون عمران آن با جدیت پیگیر وضعیت بازار مسکن با دعوت از مسئولان مربوطه است.

رئیس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی، یادآور شد: رایزنی برای افزایش سقف وام مسکن نیز از سوی مجلس با دولت در جریان است تا خانه دار شدن اقشار متوسط و ضعیف جامعه هر چه سریع تر انجام شود.

نظر شما