شناسهٔ خبر: 64243 - سرویس مجلس
نسخه قابل چاپ منبع: فارس

زاکانی در موافقت با استیضاح:

وزیر علوم دشمنان انقلاب را شاد کرده/ حامیان فرجی‌دانا امروز راهی به جز استیضاح نیافتند

زاکانی/1 نماینده مردم تهران در مجلس با اشاره به اینکه استیضاح‌کنندگان عمدتا از حامیان فرجی‌دانا در روز رای اعتماد به وی بودند، اظهار کرد: آنان امروز راهی بجز استیضاح برای اصلاح رویه وزارت علوم نیافتند.

به گزارش نماینده، علیرضا زاکانی نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی امروز چهارشنبه به عنوان اولین موافق استیضاح رضا فرجی‌دانا وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در سخنانی با اشاره به سنت ابتلا و آزمون الهی برای سنجش راست‌گویی بندگان خدا گفت: امروز این سنت شامل حال ما در مجلس شده است.

وی با ابراز تاسف از اینکه در آستانه هفته دولت راهی جز استیضاح وزیر علوم نمانده است، گفت: با این استیضاح سعی داریم مانع ایرادات اساسی در دولت و آسیب‌هایی که به ایران عزیز وارد می‌شود را بگیریم.

زاکانی اولویت اول امروز کشور را بحث فرهنگ دانست و گفت: وزارت علوم، تحقیقات و فناوری مسئول جهت‌دهی علمی کشور در مسیر اقتصاد مقاومتی است و امروز برای رهایی از مشکلات باید کمر همت بست تا از موانع عبور کرده و به اهداف بالفعل و بالقوه خود برسیم.

وی اهمیت این موضوع را برای وزارت علوم، تحقیقات و فناوری دارای ویژگی‌های دوچندان دانست و گفت: نمایندگان محترم دولت و مجلس! امروز روز امتحان ما است تا معلوم شود که منافع فرقه‌ای و جناحی را در اولویت قرار می‌دهیم یا منافع ملت را.

نماینده مردم تهران در مجلس با اشاره به اینکه استیضاح‌کنندگان عمدتا از حامیان فرجی‌دانا در روز رای اعتماد به وی بودند، اظهار کرد: آنان امروز راهی بجز استیضاح برای اصلاح رویه وزارت علوم نیافتند.

علیرضا زاکانی با بیان اینکه علت اصلی طرح استیضاح قانون‌شکنی، التهاب‌آفرینی و فعال کردن همه گروه‌های فرقه‌ای و قومی و گروه‌گرا در دانشگاه به جای انسان‌سازی در این نهاد مهم است.

وی با بیان اینکه برای نمونه به چند مورد اشاره می‌کنم افزود: بکارگیری برخی مسئولان وزارتخانه بدون رعایت آیین‌نامه حراست‌ها مصوب مجمع تشخیص مصلحت نظام برای استعلام نظر وزارت اطلاعات در جهت انتصاب مدیران وزارتخانه‌ها بود؛ ممکن است آقای وزیر با استعلامی که اخیراً درباره برخی مدیران از وزارت اطلاعات گرفته‌اند خود را تابع قانون نشان دهند اما سوال این است که چرا پس از یک سال و چرا بعد از طرح مسئله استیضاح اقدام به این کار کرده‌اند؟

زاکانی ادامه داد: بازگشت عناصر بی‌صلاحیت به دانشگاه‌ها دلیل دیگری برای استیضاح علوم است؛ وزیر محترم اطلاعات دولت یازدهم طی نامه‌ای رسمی به سران قوا به جذب برخی افراد محارب و آشوبگر توسط وزارتخانه علوم و دانشگاه آزاد اعتراض کرد و سند این نامه نیز هم‌اکنون پیش چشم نمایندگان قرار دارد.

نماینده مردم تهران تصریح کرد: در جلسه‌ای که با حضور وزیر علوم و وزیر اطلاعات برگزار شد آقای فرجی‌دانا تصریح کرد که دانشگاه آزاد به ما جوابگو نیست و رویه و روش جدایی را پیش می‌گیرد.

وی اضافه کرد: ما به عنوان نمایندگان مجلس با اسامی اعلام شده از سوی وزارت اطلاعات کاری نداشتیم بلکه سوالمان این بود که چرا بدون استعلام از وزارت اطلاعات این افراد جذب شده‌اند. آن هم کسانی که در آن زمان، صلاحیت انتصاب در این سمت را نداشتند.

زاکانی با بیان اینکه منطق ما حکومتداری درست و با ضابطه است نه حکومتداری سلیقه‌ای تاکید کرد: وزیر علوم به نامه وزیر اطلاعات عمل نکرد.

نماینده مردم تهران اعتراض دیگر استیضاح‌کنندگان را به موضوع هیات‌های جذب اساتید و انتخاب روسای دانشگاه‌ها عنوان کرد و افزود: علی‌رغم اعتراض شورای عالی انقلاب فرهنگی این رویه غلط ادامه پیدا کرد؛ طبق آیین‌نامه روسای دانشگاه‌ها با معرفی وزیر و تایید شورای عالی انقلاب فرهنگی محسوب می‌شود اما آقای فرجی‌دانا به بهانه کسب نظر اساتید هیات‌های سه نفره‌ای را به دانشگاه‌ها فرستاد که منشأ التهاب‌آفرینی و اختلاف به این دانشگاه‌ها شدند و بعضا با انتخاب‌های سلیقه‌ای التهاب‌آفرینی کردند.

زاکانی ادامه داد: با تاکید رئیس‌جمهور مبنی بر تغییر رویه پیش‌گرفته شده در انتخاب روسای دانشگاه‌ها از سوی وزارت علوم آقای فرجی‌دانا بدون توجه به نظر شورا کار خود را انجام دادند.

زاکانی با اشاره به رویه هیأت‌های جذب تصریح کرد: این امر مورد اعتراض اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی قرار گرفت زیرا که اولا نظرخواهی از اساتید درست است اما شیوه وزیر علوم، تحقیقات و فناوری اشتباه است و موجب التهاب‌آوری در دانشگاه‌ها می‌شود و نباید به گروه‌های فرصت‌طلب فرصت دهیم.

نماینده مجلس شورای اسلامی با اشاره به شباهت فعالیت‌های وزارت علوم دولت یازدهم با فعالیت‌های صورت گرفته در اواخر دهه ۷۰ و ۸۰ تصریح کرد: آقای فرجی‌دانا باید در برابر نشریاتی که درخواست تجزیه ایران را دارند و یا با دعوت از آشوب بی‌اخلاقی را رواج می‌دهند جواب دهند که آیا این نشریات دانشجویی است، چرا که در این نشریات مبانی انقلاب اسلامی و وحدت ایران زیر سوال رفته است.

زاکانی با اشاره به رویه غلط حاکم بر وزارتخانه علوم، تحقیقات و فناوری تصریح کرد: اصلاح رویه غلط حاکم بر وزارتخانه یکی از دلایلی بوده است که موجب اعتراض نمایندگان مجلس شده است و باید نسبت به این امر توجه شود.

زاکانی ادامه داد: دارا بودن مشکلات اخلاقی برخی اساتید یکی از دلایل استیضاح‌کنندگان بود، به یاد دارم اساتید و دانشجویان یکی از دانشگاه‌ها به من مراجعه کردند و با ارائه ظومارهای متعدد به بیان تلخ خودکشی ۳ نفر از دانشجویان به واسطه جنایت‌های یکی از به اصطلاح اساتید بودند. این استاد بی‌اخلاق از دانشگاه اخراج شده بود ولی در دوره فرجی‌دانا به دانشگاه دعوت و به دانشگاه دستور داده شده بود برای ایشان کلاس گذاشته شود.

 

وی افزود: با اعتراض و سوال بنده جناب فرجی‌دانا دستور دادند تا درس ایشان لغو گردد ولی ایشان با حضور در دانشگاه و تهدید دانشجویان مسیر گذشته‌اش را ادامه می‌داد. مجدد بنده اعتراض کردم این اعتراض سبب شد از ورود ایشان به دانشگاه جلوگیری کنند اما همچنان اتاق ایشان پابرجاست و ایشان از بیت‌المال ارتزاق می‌کنند.

 

این نماینده مجلس تاکید کرد: این اعتراض ما بود ولی دغدغه وزارتخانه برای اصلاح دانشگاه چیست؟ اساتید اخراجی برگشتند تا بلای جان فرزندان دانشجوی ما شوند و چون مثلا ما متوجه نشده‌ایم و اعتراض نکرده‌ایم الان این افراد در دانشگاه‌ها وجود دارند و اسناد آن دست بنده است.

 

زاکانی افزود: این اسنادی است که همین افراد به واسطه مسائل اخلاقی و یا سایر مسائل اخراج شدند اما مجددا به دانشگاه بازگشتند و آن یک نفر را چون اعتراض کردیم اخراج کردند. لذا اشکال ما به این رویه است که وزارت علوم دغدغه اصلاح در دانشگاه‌ها را ندارد.

 

وی ادامه داد: دلایل وزارت علوم آرای دیوان عدالت اداری است اما با توجه به اشکالات شکلی دیوان عدالت اداری که اظهار برای ارجاع پرونده به هیات‌های رسیدگی به تخلفات هم‌عرض و یا بررسی پرونده در هیات‌های جذب بود متاسفانه این افراد مجددا با ابلاغ وزارت علوم بدون طی کردن نکات بیان شده در دیوان عدالت اداری به دانشگاه‌ها برگشتند.

 

نماینده تهران در مجلس خاطرنشان کرد: اعتراض دیگر ما در رویه وزارت علوم به کارگیری عناصر آشوبگر و فتنه‌گر بود. وزیر محترم در جلسات مکررا اعلام داشته که هیچ فتنه‌گری را در دانشگاه‌ها به کار نگرفته است و از ما می‌خواستند که نام افراد را ببریم.

 

وی افزود: صحبت نمایندگان مجلس این بود که همین سیاست‌ها را که در جلسات می‌گویید اعلام کنید و همچنین فتنه‌گر از نظر نمایندگان کسی بود که بعد از سخنرانی مقام معظم رهبری در ۲۹ خرداد ۸۸ در آشوبگری شرکت و یا دعوت به آشوبگری کرده باشد اما وزیر محترم از اعلام این سیاست خودداری کرد تا جایی که الان در وزارت و برخی دانشگاه‌ها کسانی مسئولیت مستقیم و یا غیرمستقیم گرفته‌اند که از عناصر آشوبگر و فتنه‌گر هستند.

 

زاکانی در بخش دیگری از سخنانش تصریح کرد: دغدغه دیگر ما انسداد در تولید علم و کند شدن روند آموزش و پژوهش بود که مستقیما در آینده درخشان ایران و حرکت در مسیر تمدن ایران اسلامی تاثقیرگذار بود و امروز نیز پایه‌های اقتصاد مقاومتی را لرزاند و با ایجاد زمینه التهاب، رکود و قهقرای علمی را سبب خواهیم شد.

 

وی خاطرنشان کرد: مخالفت ما با کارهای غیرقانونی، غیراخلاقی، سبک، مجرمانه و سیاسی‌کاری مثل بورس بود. بحمدالله بنده و دوستانم هیچ بهره‌ای از رویه قانونی بورس نداشتیم و نداریم. البته بخش زیادی از وزرای محترم، معاونین ایشان و ریاست محترم جمهور از این موهبت و مرجع قانونی بهره برده‌اند که بهره‌ای مطلوب است لذا بورس شدن شیوه قانونی است.

 

نماینده مردم تهران در مجلس تاکید کرد: اما اشکال ما این بود که شورای عالی بورس در دوره گذشته با تمهیدات قانونی عده‌ای را بورس کرده است و اینها بورس هستند و وزارت علوم حق معلق کردن ۳۵۰۰ نفر از نخبگان کشور را ندارد و یا ایجاد تشویش برای آنها جایز نیست.

 

زاکانی ادامه داد: البته احتمال خلاف هست ولی باید کمیته‌ای تشکیل دهند و با رسیدگی به تخلفات با آنها برخورد شود و مجلس هم از آنها حمایت خواهد کرد اما معاونین و مسئولین وزارت علوم با بی‌تدبیری آبروی نخبگان کشور را بردند و حتی رسانه‌های وابسته با تبانی با برخی مسئولان وزارت علوم اسامی این عزیزان را رسانه‌ای کردند.

 

زاکانی اظهار داشت: در منطق آقایان آبروی مفسدان اقتصادی و قاچاقچیان محفوظ باید باشد اما آبروی نخبگان و فرهیختگان کشور ارزشی ندارد ما با این رفتارهای خلاف قانون مخالفیم.

 

زاکانی با اشاره به لجاجت وزیر و تشدید مشکلات در این وزارتخانه و با بیان اینکه رفتارهای مجلس در استیضاح وزیر علوم کاملا قانونی و خیرخواهانه بوده، گفت: از یک هفته بعد از رای اعتماد حداد عادل و ابوترابی‌ جهت اصلاح مسیر با وزیر علوم جلساتی گذاشتند و اصلاح روند را خواستار شدند. در جلسات کمیسیون آموزش نکات مهم و ضروری به وزیر گوشزد شد. نسبت به جذب افراد بی صلاحیت در دانشگاه‌ها جلساتی تشکیل شد و رئیس مجلس به وزیر دو هفته فرصت داد تا رویه خود را اصلاح کند. این‌ها نشان‌گر این است که در یک روال قانونی استیضاح انجام شده است.

وی به مجلس کارت زرد مجلس به وزیر علو اشاره کرد و افزود: جلسات متعددی با حضور روحانی، فرجی‌دانا، رئیس مجلس، رئیس کمیسیون آموزش و رئیس فراکسیون‌های مجلس برای اصلاح روند غلط در وزارت علوم گذاشته شد. یک ماه به فرجی‌دانا فرصت داده شد ولی هیچ کدام از کارهای وی امیدارکننده نبود و ما مجبور به استیضاح شدیم.

وی با اشاره به اظهارات رسانه‌های طرفدار دولت در روزهای اخیر افزود: برخی‌ها تهمت سیاسی بودن را به مجلس زدند و تهدید به استمرار مسیر طی شده تاکنون را کردند. در رابطه با بورس‌ها خواستند نمایندگان را تحت فشار قرار دهند.

زاکانی ادامه داد: من چندین سال است که به عنوان نماینده مجلس هستم ولی در هیچ استیضاحی نمایندگان مانند این استیضاح تحت فشار نبودند.

وی اظهار داشت: در رابطه با استیضاح، خیلی‌ها زنگ زدند و وعده‌هایی دادند جوسازی و توهین کردند مسخره کردند و در نهایت وزیر ما را متهم به سهم‌خواهی کرد. در ماه رمضان فرجی‌دانا گفت اگر من هم به نمایندگان مجلس دانشگاه می‌دادم، رشته می‌دادم و ...نمایندگان با من کاری نداشتند. مگر کار نمایندگان غیر از خیرخواهی برای نظام چیز دیگری است.

وی در ادامه افزود:‌ اخیرا شاهد حمایت رسانه‌های خارجی و بیگانه از روندی که در وزارت علوم در حال انجام است هستیم این کار باعث آزار شده است.

زاکانی گفت: ‌آیا وزیر نباید تامل کند که چطور دشمنان انقلاب را شاد کرده و مسیر اشتباه را در پیش گرفته است.

 

 

منبع: فارس

نظر شما