شناسهٔ خبر: 183062 - سرویس مجلس
نسخه قابل چاپ منبع: ایرنا

عملیات وعده صادق آمریکا را آچمز کرد؛ پایان افسانه گنبد آهنین اسرائیل

سارا فلاحی نماینده ایلام وجه غافلگیرانه عملیات وعده صادق، نه در زمان انجام، بلکه در راهبرد و تاکتیک بود؛

«نماینده»، سارا فلاحی*: عملیات "وعده صادق" یکی از مهم ترین و پیچیده ترین عملیات های نظامی جهان است. این عملیات در عین حال که عرصه به کارگیری ترکیبی از ادوات مهم جنگی از قبیل پهباد و انواع موشک های کروز و بالستیک است ترکیبی از شیوه های جنگ سخت افزاری و نرم افزاری و سایبری است. علاوه بر این کشور عملیات کننده ۷۲ساعت قبل از عملیات، عملیات قریب الوقوع خود را اطلاع می دهد و قبل از آن نیز دشمن بیش از ده روز فرصت آماده سازی خود برای مقابله در اختیار داشته است.

لری جانسون، تحلیلگر سابق سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا در این رابطه می گوید ایران ساعت ها قبل از حمله ۱۴ آوریل تاریخ حمله خود را اعلام کرده است و به آمریکا و چندین کشور همسایه گفته که قرار است چه کاری انجام دهد و این نشانه قدرت نمایی ایران است.

بنابراین بر عکس عملیات های دیگر، این عملیات در زمان انجام غافلگیرانه نیست بلکه در راهبرد و تاکتیک غافلگیرانه است. وعده صادق عبور موفق از لایه های پدافندی ناتو و لایه دفاعی گنبد آهنین،فلاخن داوود و پیکان ۲ و ۳ اسرائیل است که در دنیا سخت ترین لایه های حفاظتی را داراست.

نکته قابل توجه دیگر این است که واحدهای سیاسی زمانی می توانند پرستیژ جهانی خود را حفظ کنند که وعده های خود را عملیاتی کنند و نیروهای مسلح ما بعد از اعلام رهبر معظم انقلاب در خطبه های نماز عید فطر و اعلام پاسخ به اسرائیل بلافاصله به وعده اعلامی، جامه عمل می پوشانند و این پیام مهم را به دنیا مخابره می کنند که این اراده در جمهوری اسلامی وجود دارد که به تصمیمی که اعلام می کند عمل کند.

نقطه زنی موشک ها و عبور موشک های ایران از تمام لایه های امنیتی و دفاعی ناتو و اسرائیل و زدن چشم اطلاعاتی اسرائیل یعنی جبل الشیخ در جولان و پایگاه هوایی نواتیم علی رغم آمادگی کامل ناتو و اسرائیل برای مقابله با عملیات ایران، بسیار قابل توجه است.

یکی از ابعاد مهم عملیات وعده صادق هدف قرار گرفتن پایگاه شلاخیم در ارتفاعات موسوم به جبل‌الشیخ (یا کوه حرمون) موصوف به چشم اطلاعاتی اسرائیل است.این پایگاه، یکی از مهم‌ترین مقرهای جاسوسی رژیم صهیونیستی به شمار می‌رود و محل فعالیت واحد ۸۲۰۰ اداره اطلاعات نظامی اسرائیل موسوم به امان و همچنین محل استقرار رادارها و ایستگاه‌های شنود اطلاعاتی اسرائیل است که وظیفه جاسوسی از لبنان و سوریه را برعهده دارد. ایران با هدف قرار دادن این پایگاه مهم ترین پیام اقتدار و اشراف اطلاعاتی خود را به اسرائیل ارسال نمود.

در عملیات وعده صادق نیروهای مسلح ما یک عملیات فریب موفقیت آمیز و مهم انجام دادند. مغز عملیات وعده صادق با به پرواز درآوردن بیش از صدها پهپاد ارزان قیمت و غیر پیشرفته، سامانه پدافندی ناتو و اسرائیل را در ۵ منطقه مهم پدافندی، به خود مشغول نمود و حتی ناتو بیش از ۱۰۳ هواپیمای رهگیری خود را به پرواز درآورد که به مدت ۷ ساعت مشغول رهگیری پهبادهای ایرانی بودند و عمده هزینه دشمن که بالای یک میلیارد دلار تخمین زده می شود در این قسمت صرف شد.این در حالی بود که هیچ کدام از پهبادهای ایران برای عملیات و انهدام مکان های خاصی به پرواز در نیامده بودند و صرفا هدف شان عملیات فریب سامانه های پدافندی دشمن بود. اسرائیل بیش از ۷۰۰ موشک گران قیمت گنبد آهنین را برای مقابله با حدود صد پهباد ایرانی شلیک نمود. اما زمانی که سامانه های پدافندی مشغول مقابله با پهبادهای ایرانی بودند ۱۲ موشک بالستیک و ۹ موشک کروز ایران دو پایگاه نظامی مورد نظر ایران را با موفقیت هدف قرار دادند.

نقطه زنی و دادن تضمین مبنی بر نزدن مراکز غیر نظامی و انسانی در نوع خود بی نظیر است که رزمندگان ایرانی این مهم را انجام دادند.

آمریکا و اروپا و برخی همسایگان خاص ایران قبل از عملیات در پیام هایی جداگانه اما مشترک که نشان دهنده مقر واحد این پیام ها بود ایران را از پاسخ مستقیم و از خاک خود منع نمودند که آمریکا و اروپا در این پیام ها روی دو موضوع تمرکز جدی داشتند: اولا ریسک حمله شما از خاک ایران به اسرائیل بالاست ثانیا در صورت انجام این کار ما نیز وارد عمل می شویم که با تهدید جدی ایران منصرف شدند. آن ها در لابلای تهدیدهایشان نیز امیدوار بودند هیچ کدام از ابزارهای جنگی ایران نتوانند به اسرائیل برسند. برای آن ها رسیدن حتی یک موشک و پهباد ایرانی به سرزمین های اشغالی شکست سامانه پدافندی ناتو و اسرائیل محسوب می شد که این مهم اتفاق افتاد.

نکته قابل تامل دیگر در عملیات وعده صادق که آمریکا را آچمز نمود هشدار جدی ایران به تمام کشورهای منطقه بود که آمریکا در آن ها پایگاه نظامی دارد.

نظر شما