شناسهٔ خبر: 181376 - سرویس اقتصاد
نسخه قابل چاپ منبع: ایسنا

ضمانت‌های دولتی برای طرح‌های اقتصادی بخش غیردولتی صادر می‌شود

صحن نمایندگان مجلس در مصوبه ای به وزارت اقتصاد مجوز صدور ضمانت نامه های دولتی طرح های اقتصادی بخش غیردولتی در راستای حمایت از تامین منابع مالی خارجی دادند.

به گزارش «نماینده»، نمایندگان مجلس در جلسه علنی امروز دوشنبه،‌ ماده ۲۸ طرح تامین مالی و جهش تولید از طریق اصلاح قوانین حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی کشور و حمایت از کالای ایرانی و رفع موانع تولید رقابت پذیر و ارتقای نظام مالی کشور را تصویب کردند.

طبق بند «الف» ماده ۲۸،‌ به وزارت امور اقتصادی و دارایی اجازه داده می شود برای حمایت از تامین منابع مالی خارجی مورد نیاز طرح های اقتصادی بخش غیردولتی که توجیه فنی، اقتصادی آن به تصویب شورا رسیده باشد با اخذ تضامین لازم معتبر، نسبت به صدور ضمانتنامه دولتی اقدام نماید.

ب - به وزارت امور اقتصادی و دارایی اجازه داده می شود تا در قبال اخذ تضامین لازم و معتبر، برای صادرکنندگان کالاها و خدمات یا پیمانکاران ایرانی خارج از کشور و با تصویب شورا، نسبت به صدور ضمانتنامه دولتی اقدام نماید.

پ -به شرکت‌های دولتی اجازه داده می شود تا در قبال اخذ تضامین لازم و معتبر، برای تولیدکنندگان و صادرکنندگان کالاها و خدمات ایرانی و پالایش و فرآوری کنندگان محصولات خام ایرانی در داخل و خارج از کشور و با تصویب هیأت مدیره و اخذ تایید شورا، ضمانت نامه شرکتی صادر نمایند. پیمانکاران ایرانی خارج از کشور و یا سرمایه گذاران ایرانی که برای افزایش ارزش افزوده مواد اولیه و کالاهای واسطه ای ایرانی و یا جذب و انتقال فناوری به داخل کشور در خارج از کشور سرمایه گذاری می کنند.