شناسهٔ خبر: 180638 - سرویس مجلس
نسخه قابل چاپ منبع: خانه ملت

سرنخ حل معادله پیچیده گرد و غبار در دیپلماسی خارجی و هم افزایی سازمان‌ها

مجتبی یوسفی عضو کمیسیون عمران مجلس گفت: با تاکید بر اینکه در دیپلماسی خارجی باید همراهی و هم افزایی سازمان‌ها و وزارتخانه‌های مختلف را شاهد باشیم، گفت: طرح انتقال آب بین حوزه‌ای منجر به تغییر اقلیم و طغیان ریزگردها در کشور شده است که این مسئله معادله پیچیده‌ حاشیه نشینی، مهاجرت و خالی شدن مرزهای کشور را رقم زده است که می‌طلبد هزاران میلیارد تومان هزینه شود تا امنیت به مرزها بازگردد.

به گزارش «نماینده»، مجتبی یوسفی در مورد گرد و خاکی شدن هوای خوزستان با پیش‌بینی نفوذ گرد و خاک عراقی به این استان؛ گفت: خوزستان سال‌های متمادی با مسئله گرد و غبار داخلی و خارجی دست به گریبان است که نشات گرفته از سوء مدیریت‌ها و نظرات غیر کارشناسی است.

نماینده مردم اهواز، باوی، حمیدیه و کارون در مجلس شورای اسلامی با اشاره به ضعف دیپلماسی محیط زیست؛ افزود: امروز خوزستان، سیستان و بلوچستان و سایر استان‌های مرزی قربانی نظرات غیر کارشناسی منطقه‌ای هستند از طرفی شاهد ضعف دیپلماسی محیط زیست در سطح دنیا به ویژه در رابطه با کشورهای منطقه هستیم.

معادله پیچیده گرد و غبار در خوزستان

وی در ادامه با تاکید به اصرار تکمیل پروژه‌های غیرکارشناسی محیط زیستی، یادآور شد: طرح انتقال آب بین حوزه‌ای منجر به تغییر اقلیم و طغیان ریزگردها در کشور شده است که این مسئله معادله پیچیده‌ حاشیه نشینی، مهاجرت و خالی شدن مرزهای کشور را رقم زده است، که می‌طلبد هزاران میلیارد تومان هزینه شود تا امنیت به مرزها بازگردد و با هر بارندگی سیل‌آسا شاهد انتقاد منتقدان مبنی بر وجود آب مازاد در کشور نباشیم.

یوسفی با انتقاد از هزینه میلیاردی برای حفاظت از مرزهای کشور؛ گفت: خالی شدن مرزها به تبع طغیان گرد و غبار در شهرهای مرزی علاوه بر مسائل امنیتی هزینه میلیاردی را به دنبال داشته است؛ متاسفانه بی توجهی به گرد و غبار شهرهای مرزی به مرکز کشور هم کشانده شده و در برخی از روزهای سال شاهد خیزش گرد و غبار در پایتخت بودیم.

عضو کمیسیون عمران در مجلس شورای اسلامی در مورد کاهش بارندگی در طی چند سال اخیر؛ یادآور شد: تغییرات اقلیمی در سراسر ایران منجر به شدت گیری ترسالی و خشکسالی در کشور است؛ به فرض مثال در سال‌های ۹۸ و ۹۹ ایران جزء کشورهای ترسال معرفی و طی سال‌های ۱۴۰۰ تا به امروز خشکسالی غالب بر ترسالی شده است که هر کدام در جای خود جای انتقاد فراوان دارد. تا جایی که در برخی از فصل‌های سال تامین آب شرب هم برای مردم دشوار بوده است این مسئله سوء مدیریت در کنار ناتوانی از ظرفیت‌های داخلی را نشان می‌دهد.

نظر شما