شناسهٔ خبر: 179187 - سرویس جامعه
نسخه قابل چاپ منبع: تسنیم

وحیدی: جوانی جمعیت باعث رشد و بالندگی اجتماعی می‌شود

وحیدی وزیر کشور گفت: جوانی جمعیت یکی از مولفه‌های مهم قدرت ملی است و باعث رشد و بالندگی اجتماعی می‌شود.

به گزارش «نماینده»، احمد وحیدی وزیر کشور در نشست کارگروه جوانی جمعیت که با رونمایی از بن‌سازه آموزشی مسیر نجات همراه بود، تصریح کرد: باید به تقویت بنیان نظام خانواده در کشور توجه اساسی داشته باشیم.

وی با بیان اینکه تحکیم خانواده پیامدهای مهمی در حوزه همبستگی، هویت جمعی و ملی دارد، اظهار کرد: نظام خانواده همواره چتر حمایتی مناسبی برای افراد بوده و از این جهت تضعیف خانواده و پایه‌های ارزشی نهفته در آن باعث افزایش آسیب‌های اجتماعی در کشور می‌شود.

وزیر کشور جوانی جمعیت را مسئله مهمی برای آینده کشور برشمرد و گفت: لازمه پیشرفت کشور در گرو داشتن جمعیت جوان و پویا است.

وحیدی در بخش دیگری از صحبت‌های خود به بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامی در موضوع جمعیت اشاره کرد و ادامه داد: رهبر فرزانه انقلاب اسلامی (مدظله العالی) تلاش برای افزایش نسل و جوان شدن نیروی انسانی کشور و حمایت از خانواده را یکی از ضروری‌ترین فرائض مسئولان و آحاد مردم اعلام کردند و آن را یک سیاست حیاتی برای آینده‌ی بلندمدت کشور عزیز ما دانسته‌اند.

وی، ترکیب جمعیت جوان را یکی از مولفه‌های مهم قدرت ملی و نشانه بالندگی و پویایی جامعه دانست و گفت: مجلس شورای اسلامی با تصویب قانون جوانی جمعیت گام بزرگی در این حوزه برداشت و باید دستگاه‌ها و نهادها با دغدغه‌مندی و حساسیت، برای اجرای این قانون تلاش کنند.

وزیر کشور اضافه کرد: مسائل اجتماعی نیازمند توجه همه‌جانبه و فوری است و اگر امور اجتماعی همچون موضوع جوانی جمعیت به‌موقع دنبال نشود، در آینده با مشکلاتی مواجه خواهیم شد. جوانی جمعیت یکی از مولفه‌های مهم قدرت ملی است و باعث رشد و بالندگی اجتماعی می‌شود.

وحیدی خاطرنشان کرد: وزارت کشور به عنوان دستگاه حاکمیتی با محوریت استانداری های سراسر کشور به‌صورت جدی قانون جوانی جمعیت را در کشور دنبال می‌کند.

تدوین برنامه هفتم توسعه متناسب با آمایش سرزمینی

بررسی تدوین برنامه هفتم توسعه کشور دیگر دستورکار این نشست بود وزیر کشور گفت: سیاست‌های کلی برنامه هفتم با اولویت پیشرفت اقتصادی توأم با عدالت از سوی رهبری معظم انقلاب اسلامی به دستگاه‌ها و نهادهای ذی‌ربط ابلاغ شده است و موظف هستیم متناسب با سیاست‌های ابلاغی معظم له، به تدوین هر چه قوی‌تر برنامه توسعه هفتم کشور همت گماریم.

وحیدی تاکید کرد: وزارت کشور به‌عنوان دستگاه ناظر و هدایت‌گر نقش موثری در تدوین و اجرایی شدن برنامه‌های کلان توسعه‌ای دارد و برای همین، لازم است متناسب با اصل آمایش سرزمینی، برنامه توسعه تدوین و عملیاتی شود.

وی هم‌چنین بر تشکیل کارگروه تدوین برنامه هفتم توسعه وزارت کشور با محوریت معاون هماهنگی این وزارتخانه تاکید کرد و افزود: لازم است همه معاونت‌ها و مراکز در ارتباط و تعامل نزدیک به تنظیم کامل برنامه هفتم توسعه کشور کمک کنند.

سهم استان‌های مرزی در تقویت تعامل با کشورهای همسایه

وزیر کشور در پایان به موضوع توجه به تقویت تعاملات با کشورهای همسایه هم اشاره کرد و گفت: استانداران مرزی متولی اصلی این کار هستند و باید نقش مهمی در این حوزه داشته باشند.

نظر شما