شناسهٔ خبر: 179125 - سرویس مجلس
نسخه قابل چاپ منبع: فارس

مجلس با فوریت طرح متمرکزسازی منابع مالی توسعه شبکه فیبرنوری موافقت کرد

صحن نمایندگان مجلس شورای اسلامی با بررسی یک فوریتی طرح الحاق یک ماده به قانون وظایف و اختیارات وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات که به جمع‌آوری متمرکز منابع مالی توسعه شبکه فیبرنوری باز می‌گشت، موافقت کردند.

به گزارش «نماینده»، نمایندگان مجلس شورای اسلامی در نشست علنی امروز (چهارشنبه25 آبان) ، درخواست گروهی از نمایندگان برای بررسی یک فوریت الحاق یک ماده به قانون وظایف و اختیارات وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات را بررسی کرده و در نهایت با این درخواست موافقت کردند.

سیدمحمدرضا میرتاج‌الدینی نماینده متقاضیان بررسی فوریت طرح، گفت: این طرح از سوی کمیته ارتباطات فراکسیون راهبردی مجلس شورای اسلامی در عرض ۶ ماه تهیه شده است و تصویب این طرح پیام خوبی به جامعه می‌دهد و اکنون اپراتورهای کشور ۲۸ درصد سهم امتیاز دارند که باید آن را به دولت پرداخت کنند. برخی از اپراتورها نیز ۲۳ درصد باید به دولت بپردازند و مخابرات نیز باید سه درصد به دولت پرداخت کند.هیات وزیران نیز ۸ درصد از سهم امتیاز پرداخت شده از سوی اپراتورها را به خود آنها واگذار می‌کند تا برای توسعه شبکه فیبر نوری در آن استفاده کنند.

وی افزود: ما در این طرح پیش بینی کردیم که این ۸ درصد به عنوان منابع مالی در یک صندوق متمرکز شود که زیر نظر سازمان تنظیم مقررات و وزارت ارتباطات قرار دارد. تمام اپراتورها و شرکت‌هایی که می‌تواند در توسعه فیبر نوری نقش داشته باشند می‌توانند از این اعتبار متمرکز استفاده کنند. بدین ترتیب امکان نظارت مجلس شورای اسلامی مهیا می‌شود.

نماینده مردم تبریز در ادامه اظهار کرد: ما تا سال ۱۴۰۳ باید ۲۰ میلیون مشترک خانگی را مشمول فیبر نوری کنیم. در این طرح فیبر نوری تا در منازل و خانه‌ها کشیده می‌شود. برای این‌که هر مشترک از فیبر نوری برخوردار شود به طور متوسط بین ۳.۵ میلیون تا پنج میلیون برای هر مشترک نیاز است که در مجموع بالغ بر ۷۰ هزار میلیارد تومان اعتبار نیاز است. با حرکت لاک پشتی این روزها نمی‌توان به هدف تعیین شده دست یافت ما به دنبال ایجاد صندوق واحد برای جمع‌آوری منابع مالی و تخصیص دقیق آن هستیم.

به گزارش فارس، در نهایت نمایندگان با بررسی یک فوریتی این طرح موافقت کردند.

نظر شما