شناسهٔ خبر: 176388 - سرویس مجلس
نسخه قابل چاپ منبع: ایسنا

اکبری: باید مدل خصوصی‌سازی اصلاح شود

تالار پشتی رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه باید ظرفیت خصوصی سازی را باور کنیم، گفت: باید بخش خصوصی را قبول داشته باشیم و به دنبال اصلاح مدل خصوصی‌سازی باشیم.

به گزارش «نماینده»، عزت‌الله اکبری تالارپشتی در نخستین رویداد بین‌المللی خصوصی‌سازی در اقتصاد ایران گفت: سازمان تجارت و توسعه خوب کار می‌کند اما تمام مبانی سر راهش دولتی است.

وی افزود: همه ما باید ظرفیت بخش خصوصی را باور کنیم و بخش خصوصی را قبول داشته باشیم. باید مردم را در اقتصاد به صحنه بیاوریم نه اینکه برای آن‌ها تصمیم‌گیری کنیم.

اکبری در توضیح پیشنهادش برای خصوصی‌سازی گفت: خصوصی‌سازی فروشی نیست. می توان با مبلغی شرکت را واگذار کرد اما تعهدات را بر روی پروژه جلو ببریم. مثلا به قیمت ۲ دلار شرکتی را واگذار کنیم و بعد از توسعه آن شرکت را خواسته و تعهدات را جلو ببریم نه اینکه پول بگیریم که این باعث ضعیف شدن سرمایه‌گذار می‌شود.

رئیس کمیسیون صنایع و معادن با بیان اینکه با فکر و جیب مردم می‌توان به بهترین حالت کشور را ساخت، گفت: باید استفاده از توان مردم در خصوصی‌سازی را باور کنیم نه اینکه همیشه مشکوک نگاه کنیم. باید به مردم و سرمایه‌گذار اعتماد کرد. بحث تحریم‌ها را خودمان درست کردیم. تحریم‌ها را می‌توان به راحتی خنثی کرد اما باید باور داشته باشیم و حرکات و تصمیمات مجاهدانه و درست داشته باشیم.

اکبری با بیان اینکه باید مدل خصوص‌سازی اصلاح شود، گفت: قرار بود از اول قانون برنامه پنجم توسعه هر سال ۲۰ درصد پول صادرات نفت و گاز و میعانات گازی به صندوق توسعه ملی واریز شود که این میزان در پایان برنامه پنجم به صددرصد برسد با این رویکرد هزینه جاری دولت تأمین می‌شد نه اینکه به فکر فروش نفت برای اداره کشور باشیم. به نظرم این فکر عقب‌مانده‌ای است که نفت بفروشیم و کشور اداره کنیم.

وی با اشاره به سرنوشت حساب ذخیره ارزی گفت: در حال حاضر صندوق توسعه ملی وضع درستی ندارد که باید ساماندهی شود. صندوق توسعه ملی برای دادن تسهیلات به بخش خصوصی درست شد نه اینکه جبران بی‌کفایتی مدیران نالایق باشد.

نظر شما