شناسهٔ خبر: 174860 - سرویس مجلس
نسخه قابل چاپ منبع: شورای نگهبان

لایحه بودجه سال ۱۴۰۱ امروز نهایی و به مجلس ارسال می‌شود

طحان نظیف سخنگوی شورای نگهبان گفت: هنوز نظر شورای نگهبان در باره بودجه ۱۴۰۱ آماده نشده است اما همین امروز نهایی و به مجلس ارسال می‌شود.

به گزارش «نماینده»،

هادی طحان نظیف سخنگوی شورای نگهبان در نشست خبری که صبح امروز با موضوع بودجه سال ۱۴۰۱ کل کشور برگزار شد با اشاره به عملکرد شورای نگهبان در سال ۱۴۰۰، گفت: شورای نگهبان در سال ۱۴۰۰، ۸۲ مصوبه مجلس در ۵۳ عنوان شامل ۲۷ لایحه و ۲۶ طرح را بررسی کرد. همچنین ۲۰ اساسنامه از دولت در شورای نگهبان دریافت و مورد بررسی قرار گرفت. علاوه بر این، ️۱۵۲ استعلام شرعی از دیوان عدالت اداری در سال ۱۴۰۰ در شورای نگهبان بررسی شده است.

وی ادامه داد: لایحه بودجه سال ۱۴۰۱ همزمان با بررسی در مجلس، در شورای نگهبان هم بررسی شد. جلسات فشرده برگزار شد و شب گذشته بررسی مصوبات مجلس درباره بودجه به اتمام رسید. هنوز نظر آماده نشده است اما همین امروز نهایی و به مجلس ارسال می‌شود.

طحان نظیف بیان کرد: ما در ۵ روز به صورت رسمی لایحه بودجه سال آینده کشور را بررسی کردیم. زمان‌بندی برای بررسی بودجه در شورای نگهبان باید رعایت شود و ما هم باید فرصت کافی برای بررسی بودجه داشته باشیم. اگر شورای نگهبان از همه زمان قانونی خود برای بررسی بودجه استفاده می‌کرد، بودجه به قبل از پایان سال نمی‌رسید و به همین علت ما در جلسات فشرده مصوبات مجلس را بررسی کردیم.

سخنگوی شورای نگهبان تصریح کرد: سقف ردیف مصارف و منابع باید در بودجه حتماً درج شود. در بودجه باید نحوه دقیق هزینه کرد مصارف و منابع ذکر شود و مجلس باید به صورت جزئی این موارد را بیاورد.

وی بیان کرد: روز گذشته نامه هیئت عالی نظارت مجمع تشخیص مصلحت نظام درباره لایحه بودجه سال آینده را دریافت کردیم. در این هیئت هم لایحه بودجه سال ۱۴۰۱ بررسی شده است و مغایرت‌هایی را به ما ارسال کردند که ما این موارد را هم به مجلس منتقل می‌کنیم تا اصلاح شود.

سخنگوی شورای نگهبان ادامه داد: ذکر احکام غیربودجه‌ای در بودجه، فرآیند بودجه را طولانی و بودجه را فربه می‌کند. همچنین استفاده از واژه‌گان فارسی مورد توجه شورای نگهبان است که در بررسی بودجه مواردی بود که به مجلس اعلام می‌کنیم تا در نسخه نهایی بودجه مورد توجه قرار گیرد.

وی اظهار داشت: برای ما مهم این است که همه منابع و مصارف در سقف کلی و جداول بیاید. اینکه سقف بودجه نسبت به آنچه دولت به مجلس ارسال کرده بوده، بیشتر شده است یا خیر، موضوعی بین مجلس و دولت است. بحث ما این است که شاکله بودجه تغییر نکند.

طحان نظیف در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه نظر شورای نگهبان درباره مصوبه مجلس پیرامون فروش سربازی به مشمولان خارج از کشور و معافیت مشمولان متاهل دارای دو فرزند و بالای ۳۰ سال چه بود، گفت: تصمیم‌گیری درباره نظام وظیفه یک فرایند مشخص و قانونی دارد و مجلس باید این فرایند را طی کند. باید روال اداری و قانونی طی شود و از آنجایی که نظر ستاد کل نیروهای مسلح اخذ نشده بود، شورای نگهبان مصوبه مجلس درباره سربازی را رد کرد.

وی ادامه داد: مخاطب جهاد تبیین عموم مردم و مسئولان هستند و ما هم در شورای نگهبان تلاش‌هایی در این زمینه می‌کنیم.

سخنگوی شورای نگهبان با اشاره به لغو قانون ساعت در مجلس، گفت: هر زمانی که این مصوبه به شورای نگهبان ارائه شود، ما آن را بررسی می‌کنیم.

طحان نظیف درباره عملکرد شورای نگهبان در سال ۱۴۰۰ و به ویژه در زمینه بررسی صلاحیت کاندیداهای انتخابات، اظهار داشت: ما در شورای نگهبان چه در زمان انتخابات و چه در زمان بررسی مصوبات مجلس تلاش می‌کنیم که به وظایف قانونی خود به صورت دقیق عمل کنیم. شما باید عملکرد شورای نگهبان را قضاوت کنید اما این اطمینان را می‌دهیم که ما تمام تلاش خود را مطابق با قانون انجام می‌دهیم. اگر اصلاح قانون انتخابات محقق شود، شاید بسیاری از این مشکلات هم حل و فصل شود.

سخنگوی شورای نگهبان تصریح کرد: اصلاح ساختار بودجه ضروری است و این نظام بودجه ریزی نیاز به اصلاح دارد. مدام احکام غیر بودجه‌ای در حال افزایش است که گاهی اوقات نظام حقوقی ما را دچار خدشه می‌کند.

طحان نظیف درباره میزان تحقق منابع بودجه، گفت: آنچه برای ما مهم است، این است که همه منابع و مصارف در بودجه مشخص شود و ما به این موارد توجه می‌کنیم.

سخنگوی شورای نگهبان درباره مستثنی شدن مجلس، مجمع تشخیص مصلحت نظام و شورای نگهبان از ثبت حقوق و مزایا، تصریح کرد: در این مصوبه به ماده ۶۶ قانون محاسبات عمومی کشور ارجاع شده که در جلسه شورای نگهبان مغایر قانون اساسی شناخته شد و به مجلس اعلام می‌شود که امیدواریم ساماندهی و اصلاح شود.

وی درباره هشدار مقام معظم رهبری به مجلس شورای اسلامی پیرامون عدم تکالیف مازاد به بانک‌ها، گفت: تسهیلات تکلیفی هم موضوعی است که شورای نگهبان بررسی کرد. با مجلس در این باره صحبت کردیم که آنان معتقد بودند که به هشدار مقام معظم رهبری دقت کرده و حتی میزان تسهیلات تکلیفی را کمتر کرده‌اند.

طحان نظیف درباره بودجه آموزش و پرورش نیز گفت: تا جداول را به صورت کامل دریافت نکنیم، نمی‌توانیم در این باره اظهار نظر کنیم. البته مجلس شورای اسلامی نسبت به مواردی چون رتبه‌بندی معلمان حساسیت زیادی دارد و در بودجه لحاظ کرده است.

سخنگوی شورای نگهبان تصریح کرد: مالیات بر دخانیات در مجلس حذف شد. در قوانین گاهی اوقات مواردی پیش‌بینی می‌شود که باید مجلس در بودجه این موارد را لحاظ کند. اینکه در یک قانون عادی حکمی بیاید اما در بودجه احکام و ارقامی برای آن پیش‌بینی نشود، نظر مجلس است و شورای نگهبان نمی‌تواند به این موارد ورود کند.

طحان نظیف درباره واردات خودرو، گفت: هیئت عالی نظارت مجمع تشخیص مصلحت نظام دیروز به ما نامه زد و همچنان مخالفت خود را با واردات خودرو مطرح کرد. مغایرت‌های هیئت عالی نظارت مجمع تشخیص مصلحت نظام درباره واردات خودرو به قوت خودش باقی است.

سخنگوی شورای نگهبان درباره اینکه چند درصد از الحاقیه‌های مجلس ایراد دارد، گفت: معمولاً الحاقیه‌های مجلس با ایرادات زیادی مواجه است.

طحان نظیف تاکید کرد: واقعی بودن بودجه موضوع بسیار مهمی است. اگر بودجه واقعی نباشد و این موضوع کاملاً روشن باشد، حتماً به مجلس شورای اسلامی اعلام می‌کنیم.

وی درباره اصلاح قانون انتخابات، اظهار داشت: ما همیشه این موضوع را مورد تاکید قرار دادیم. معمولاً اصلاح قانون انتخابات نزدیک زمان انتخابات اتفاق می‌افتد که مطلوب نیست. الان فرصت برای بحث‌های کارشناسی در این باره فراهم است. اطلاع داریم که این موضوع در مجلس در حال بررسی است.

سخنگوی شورای نگهبان درباره مصوبه مجلس شورای اسلامی درباره ارز ترجیحی، گفت: ما به سیاست‌های اقتصادی دولت ورود نمی‌کنیم. در این موضوع هم نظر مجلس و دولت را شنیدیم و نکته خاصی نداشتیم اما هیئت عالی نظارت مجمع تشخیص مصلحت نظام ایراداتی را نسبت به این مصوبه گرفت و مجلس باید اصلاحاتی را در این باره اعمال کند.

نظر شما