شناسهٔ خبر: 172834 - سرویس اقتصاد
نسخه قابل چاپ منبع: خانه ملت

بیگی‌نژاد:

راهکارهای عبور از بحران کمبود گاز در زمستان چیست؟

هادی بیگی نژاد عضو کمیسیون انرژی مجلس با بیان اینکه افزایش تولید گاز در کشور از چند روش امکان‌پذیر است، گفت: "بهینه‌سازی مصرف سوخت"، "واردات"، "افزایش تولید گاز" و "رساندن سوخت مایع به نیروگاه‌ها" ازجمله راهکارهای کوتاه و بلند مدت برای عبور از مسئله کمبود گاز در کشور به شمار می‌آیند.

به گزارش «نماینده» هادی بیگی‌نژاد به راهکارهای عبور از بحران تامین گاز در زمستان اشاره کرد و گفت: از آنجا که وزارت نفت مسئول تامین گاز کشور است بنابراین باید این کار را با استفاده از روش‌های مختلف به انجام رساند، ازجمله راهکارهای کوتاه مدت برای عبور از بحران گاز در زمستان پیش‌رو "رساندن سوخت مایع به نیروگاه‌ها" و "کم کردن ساعت فعالیت صنایع بزرگ" است.

نماینده مردم ملایر در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه عبور از مسئله کمبود گاز در کشور از ۳ روش امکان‌پذیر است، توضیح داد: "بهینه‌سازی مصرف سوخت" نخستین راهکار برای عبور از کمبود گاز است چراکه با توجه به افزایش روزافزون مصرف در کشور حتی با بالا رفتن افزایش تولید باز هم با کسری رو به رو خواهیم شد لذا "مصرف بهینه" با اصلاح وسایل و دستگاه‌های گرمایشی و حتی تاسیسات و زیرساخت‌ها نخستین قدم در این مسیر است.

وی افزود: نکته دوم موضوع "ازدیاد برداشت گاز" با استفاده از کمپرسور، ایجاد مناطق جدید گازی مانند پارس شمالی، توسعه میادین فعلی است که تمامی نیاز به سرمایه دارد و دستیابی به آن زمان‌بر است.

عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: سومین مسیر برای تامین گاز در کشور "واردات" است درواقع باید بتوان مانند گذشته گاز را از ترکمنستان گرفته و در مقابل به آن‌ها کالا پرداخت کنیم، بنابراین باید مذاکرات در این زمینه مجددا آغاز شود، البته به نظر می‌رسد ترکمنستان نیز با این از سر گیری رابطه موافق باشند.

نظر شما