شناسهٔ خبر: 168752 - سرویس مجلس
نسخه قابل چاپ منبع: خانه ملت

محیط زیست در اولویت مجلس و برنامه هفتم توسعه قرار می‌گیرد

فراکسیون محیط زیست فراکسیون محیط زیست مجلس شورای اسلامی در بیانیه‌ای که به امضای ۱۴۰  نفر از نمایندگان مجلس رسیده است، با اعلام آمادگی جهت تحقق فرمایشات مقام معظم رهبری مبنی بر حمایت از محیط زیست گفت: محیط زیست جزء اولویت‌های مجلس یازدهم و برنامه‌های اصلی هفتم توسعه قرار می‌گیرد.

به گزارش «نماینده» فراکسیون محیط زیست مجلس شورای اسلامی در بیانیه‌ای که به امضای ۱۴۰  نفر از نمایندگان مجلس رسیده است، با اعلام آمادگی جهت تحقق فرمایشات مقام معظم رهبری مبنی بر حمایت از محیط زیست گفت: محیط زیست جزو اولویت‌های مجلس یازدهم و برنامه های اصلی هفتم توسعه قرار می‌گیرد.

متن این بیانیه به شرح زیر است:

بسم الله الرحمان الرحیم

«زراعت کنید و درخت بکارید به خدا قسم هیچ کاری از کارهای مردم حلال تر و پاکیزه تر از آن وجود ندارد.» امام صادق(ع) سفینة البحار جلد ۱ صفحه ۵۴۹

روز جمعه رهبر انقلاب به مناسبت روز درختکاری و هفته منابع طبیعی ضمن کاشت دو اصل نهال مثمر بار دیگر در سخنانی گران‌بها بر جایگاه و اهمیت مسائل محیط زیستی تاکید کردند و افزودند: فعالیت‌های محیط زیستی، فعالیت‌های دینی و انقلابی است و نباید به آن‌ها نگاه تجملاتی و تزئینی شود.

ایشان همچنین ضمن بیان فرمایشاتی درباره اهمیت و جایگاه محیط زیست در قانون اساسی، تنوع زیستی و اقلیمی کشور را بستری مناسب برای فعال شدن آحاد مردم و جوانان در زمینه محیط زیست خواندند و با ابراز تأسف از تخریب جنگل‌ها، منابع طبیعی و سفره‌های زیرزمینی به‌دست افراد سودجو، تأکید کردند: تخریب محیط زیست بلای بزرگی است که آینده بشر را هدر می‌دهد، بنابراین مسئولان و همه مردم باید در مقابل آن بایستند.

بی‌شک این بیانات رهبر معظم انقلاب که در ادامه ابلاغ سیاست‌های کلی «محیط زیست» در سال ۹۴ است در بین تمامی رهبران جهان بی‌نظیر است.

همانگونه که در آیه ۶۱ سوره هود قرآن کریم «هُوَ أَنشَأکُم مِّنَ الأًرضِ وَ استَعمَرکُم فِیهَا» انسان به عنوان مأمور آبادانی قرار داده شده است و هیچ عمران و آبادانی‌ای با تخریب ادامه پیدا نمی‌کند، بنابراین این سخنان مفاهیم اعتقادی است که رهبر معظم انقلاب بیان می‌کنند و باید نصب‌العین مسؤولان قرار گیرد.

همچنین همانطور که ایشان با اشاره به اصل مترقی پنجاهم قانون اساسی مسؤولان را نسبت به جدی گرفتن این موضوع مورد خطاب قرار دادند، ما نمایندگان مردم در فراکسیون محیط زیست مجلس وظیفه خود می‌دانیم که با استفاده از اهرم‌های اجرایی خود از جمله وضع قوانین جدید، تنقیح قوانین قبلی و نظارت بر سازمان‌های عامل، هرچه بیشتر در عمل به منویات ایشان کوشا باشیم.

در پایان ضمن آنکه فرمایشات رهبری در روز درختکاری را ماموریت اصلی فراکسیون محیط زیست مجلس در ادامه دوره جاری مجلس تعریف می‌کنیم تاکید داریم این سیاست صحیح و اصولی باید جزو اولویت‌های برنامه ریزی کشور در برنامه هفتم توسعه قرار گیرد.

به دلیل تداخل امضای این بیانیه و تصویب بودجه ۱۴۰۰ مقرر گشت در اولین جلسه صحن علنی این بیانیه قرائت شود.

نظر شما