شناسهٔ خبر: 166732 - سرویس مجلس
نسخه قابل چاپ منبع: آنا

طرح استیضاح وزیر جهادکشاورزی کلید خورده است/ بی‌تدبیری‌ها قیمت مرغ را نجومی کرد

نوروزی عضو کمیسیون کشاورزی آب و منابع طبیعی مجلس از تدوین طرح استیضاح وزیر جهادکشاورزی از سوی اعضای کمیسیون متبوعش خبر داد.

به گزارش «نماینده» رحمت الله نوروزی با اشاره به وضعیت نابسامان قیمت مرغ در هفته‌های اخیر، گفت: کمیسیون کشاورزی مجلس با دعوت از وزرای جهاد کشاورزی و صمت پیگیر موضوع بوده و تا حصول نتیجه، بررسی‌ها را ادامه خواهد داد.

نماینده مردم علی‌آباد کتول در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در خصوص گرانی‌های قیمت مرغ هشدارهایی از ماه‌ها قبل به مسئولان داده شده بود، افزود: متاسفانه در ماه‌های اخیر قیمت نهاده‌های دامی از ٢ هزار و ۵٠٠ تومان به ١۵ هزار تومان رسیده از این رو با توجه به این افزایش قیمت پیش‌بینی گرانی مرغ دور از ذهن نبوده است.

وی با تاکید بر اینکه سوءمدیریت در بحث بازار قیمت‌های فعلی را رقم زده است، تصریح کرد: اگر مدیریت بازار باز هم به این شکل صورت بگیرد قطعا قیمت مرغ به ۴۰ هزار تومان نیز خواهد رسید.

وزارت جهاد کشاورزی باید تدابیر لازم را برای ثبات قیمت‌ها اتخاذ کند

این نماینده مردم در مجلس یازدهم، با بیان اینکه وزارت جهاد کشاورزی باید تدابیر لازم را برای تامین مرغ مورد نیاز کشور برای ثبات قیمت‌ها اتخاذ کند، گفت: در بحث ساماندهی قیمت‌ها در بازار باید اختیارات وزارت جهاد کشاورزی دوباره احیا شده و موازی‌کاری میان این وزارتخانه و وزارت صمت برطرف شود.

نوروزی با تأکید بر اینکه کمیسیون کشاورزی مجلس جلسات مستمری با مسئولان وزارت جهاد کشاورزی، صمت و همچنین گمرک برگزار کرده است، افزود: تمام تلاش ما بر این است که بتوانیم دغدغه مردم را کاهش داده و با ساماندهی قیمت‌ها تامین کالاهای اساسی را تسهیل کنیم.

وی همچنین با اشاره به گرانی گوشت قرمز در ماه‌های اخیر، گفت: در حال حاضر قشر اعظمی از مردم توانایی خرید گوشت قرمز ندارند از این رو باید شرایط خرید گوشت سفید برای آن‌ها با ساماندهی نرخ‌ها فراهم شود.

استیضاح وزیر جهاد کشاورزی کلید خورد

این نماینده مردم در مجلس یازدهم ادامه داد:  اکنون با توجه به وضعیت بازار و تلاطم قیمت‌ها طرح استیضاح وزیر جهادکشاورزی از سوی اعضای کمیسیون کشاورزی مجلس طراحی شده است.

وی با انتقاد از نبود نظارت بر روند تخصیص ارز دولتی، گفت: متاسفانه بسیاری با وجود دریافت ارز دولتی برای واردات نهاده‌های دامی از واردات آن به کشور ممانعت کردند که این خود در گرانی‌های اخیر موثر است.

 نوروزی با تاکید بر اینکه وزارت اقتصاد باید لیست کسانی را که ارز دولتی‌ گرفته اما وارداتی نداشته‌اند اعلام کند، گفت: در نتیجه عدم واردات و همچنین عدم بازگشت ارز حاصل از صادرات تلاطم در بازار رخ داده و فشار بسیاری نیز بر مردم تحمیل شده است.

 این نماینده مردم در مجلس یازدهم با بیان اینکه استان گلستان در سال‌های اخیر  با داشتن بیشترین مرغداری‌ها در تولید گوشت سفید کشور بیشترین نقش را داشته است، افزود: متاسفانه در نتیجه بی‌توجهی‌های اخیر ۳۶ درصد کاهش جوجه‌ریزی در استان گلستان انجام شده، از این رو لازم است برای بهبود وضعیت بازار برنامه‌ریزی دقیق و نظارت منسجم صورت بگیرد.

نظر شما