شناسهٔ خبر: 163399 - سرویس مجلس
نسخه قابل چاپ منبع: خانه ملت

نامه رئیس کمیسیون بهداشت مجلس به رئیس جمهور / تاکید بر اجرای محورهای ۱۰ گانه برای مقابله با کرونا

حسینعلی شهریاری/2 رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس طی نامه‌ای از رئیس جمهور خواست تا به منظور جلوگیری از شیوع گسترده بیماری کرونا و قطع زنجیره انتقال نسبت به اجرای موارد مطرح شده اقدام کند.

به گزارش «نماینده» حسینعلی شهریاری رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی با توجه به شیوع ابتلا به کرونا و افزایش مرگ و میر ناشی از این بیماری طی نامه‌ای از رئیس جمهور خواست تا به منظور جلوگیری از شیوع گسترده بیماری و قطع زنجیره انتقال نسبت به اجرای موارد مطرح شده اقدام کند.  

متن نامه به شرح زیر است:

بسمه تعالی

حجت الاسلام و المسلمین جناب آقای دکتر روحانی

رئیس محترم جمهور و رئیس ستاد ملی مبارزه با کرونا

با سلام :

احتراما بر اساس اصل یکصد و سیزدهم قانون اساسی و جایگاه جنابعالی بعنوان رئیس شورای عالی سلامت و با توجه به شیوع ابتلا و افزایش مرگ و میر ناشی از این بیماری دستور فرمائید در اسرع وقت به نکات ذیل توجه و اقدامات بایسته توسط مسئولین ذیربط صورت پذیرد.

1. باتوجه به اهمیت تقویت جنبه های انگیزشی پرسنل بهداشت و درمان و عدم تحقق به موقع و میزان باکفایت مورد لزوم بسته های تشویقی کارکنان بهداشت و درمان در کنار تاخیر پرداخت مزمن در کارانه های پرسنلی خطر فزاینده کاهش جدی انگیزه های نیروی انسانی محتمل است و لازم است در اسرع وقت در جهت تامین منابع مورد لزوم و تخصیص بلادرنگ و توزیع عادلانه پرداخت‌های مالی به پرسنل خدوم بهداشت و درمان در خطوط اول مقابله با بیماری کرونا اقدام عملیاتی صورت پذیرد. طبیعی است در صورت عدم التفات به این موضوع خدای ناکرده ممکن است همراه با بروز نافرمانی‌های مدنی در خدمتگذاران سخت کوش بهداشت و درمان گردد.

2. با توجه به مزمن شدن این بیماری و و ماهیت فرسایشی آن و خستگی و فرسودگی فزاینده تیم بهداشتی و درمانی در کنار ابتلای روز افزون این عزیزان که موجب می شود از گردونه ارائه خدمات خارج شوند و در حال حاضر خطر کمبود نیروی انسانی ماهر در رسته های بهداشتی و درمانی بویژه بیمارستانهای درمانی که مستقیما درگیر تقابل با کرونا هستند، معضل جدی و نگران کننده تلقی می شود. لذا ضروری است در اسرع وقت و بدون فوت وقت و با تسهیلات غیر بوروکراسی در زمینه صدور به موقع مجوز های استخدامی در گروههای بهداشتی و درمانی، اقدامات مورد لزوم انجام شود.

3. با توجه به حجم رو به افزایش بیماران در اکثر استانهای کشور و در عین حال کاهش پیشرونده درآمدهای اختصاصی دانشگاههای علوم پزشکی که در خط اصلی و مقدم مقابل با عوارض این بیماری قرار دارند به شدت اقتصاد سلامت دچار چالش های نگران کننده ای شده است، لذا لازم است جهت جبران درآمدهای اختصاصی آسیب دیده و نیز تامین منابع مالی مورد لزوم دانشگاهها اقدامی عاجل صورت پذیرد. اهمیت این موضوع از آن جا دوچندان می باشد که قبل از بروز بلای دامن گیر کرونا اکثریت قریب به اتفاق دانشگاههای علوم پزشکی با کسری جدی و نگران کننده منابع روبرو بوده اند،  نقش موثر و مسئولانه سازمانهای بیمه گر در این زمینه اهمیتی راهبردی دارد.  

4.با توجه به بروز امواج آتی این بیماری در عرصه جهانی و از جمله در کشور ما در فصول پاییز و زمستان لازم است بصورت پیشگیرانه نسبت به تامین ذخایر راهبردی وسایل حفاظت فردی، اقلام دارویی و تجهیزاتی اقدامات موثر و بر اساس یک برنامه زمان بندی منظم و دقیق صورت پذیرد.

5. با امعان نظر به تنوع اقلیمی کشور و اهمیت مداخلات بومی در هر استان و سیمای متفاوت این بیماری در شهرستانها و استانهای مختلف و ضرورت اتخاذ تصمیمات به موقع محیطی لازم است نسبت به تفویض اختیار وسیعتر به استانداران و روسای دانشگاه‌های علوم پزشکی از طرف ستاد ملی اقدامات ضروری صورت پذیرد، تا پروتکلهای تهیه شده توسط وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با حساسیت و دقت بیشتری اجرا گردد.

6. جهت حصول آمادگی همه جانبه در مقابل امواج ویرانگر بعدی این بیماری ضرورت اجتناب ناپذیر وبسط زیرساختهای بهداشتی و درمانی کشور بیش از هر زمان دیگری حس می شود لذا لازم است بصورت جهادی کلیه پروژه های بهداشتی و درمانی که از پیشرفت فیزیکی مورد قبول و مطلوبی در کشور برخوردار هستند بصورت خارج از نوبت به اتمام رسانده شوند.

7. با توجه به استهلاک روز افزون اقلام سرمایه‌ای در مراکز درمانی و بیمارستانها لازم است ضمن تخصیص منابع مالی مستقل، در اسرع وقت نسبت به جایگزینی اقلام مزبور تمهیدات لازم صورت پذیرد

8. از آنجاییکه انجام منظم و هدفمند تست های آزمایشگاهی کوید ۱۹ بویژه تستهای مبتنی بر آنتی ژن می تواند در فرایند غربالگری و درمان بیماران و کاهش منطقی میزان ابتلا و توقف چرخه سرایت ویروس نقش آفرین باشد ضرورت دارد نسبت به تامین کیت های مورد لزوم و ابزار مربوطه در کنار ذخیره سازی آنها اقدام عاجل صورت پذیرد.

9. با توجه به اعمال درست راهبرد اجباری سازی ماسک به ویژه در اماکن عمومی و عرصه های خدماتی، ساز و کارهای واقعی و یارانه ای جهت تامین ماسک های رایگان و ارزان قیمت برای اقشار فرو دست و گروههای آسیب‌پذیر و افراد نابرخوردار طراحی و اجرایی شود.

10. با توجه به نگرانی جدی دلسوزان جامعه پزشکی و داوطلبان و خانواده های آنها توصیه می شود کلیه کنکورهای سراسری زمانی برگزار شود که بیماری در کل کشور به طور کامل تحت کنترل در آمده باشد زیرا تجربه نشان داده اجرای پروتکل های یکسان با توجه به شرایط اقلیمی متفاوت کشور نمی تواند ضمانت اجرایی داشته باشد و متاسفانه ممکن است شاهد همه گیری شدیدتر با مرگ و میر بالا باشیم و کسی نتواند جوابگو ملت باشد.

دکتر حسینعلی شهریاری

رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس

نظر شما