شناسهٔ خبر: 160747 - سرویس مجلس
نسخه قابل چاپ منبع: فارس

گزارش کامل جلسه رأی اعتماد به وزیر جهاد کشاورزی

صحن مجلس جلسه علنی مجلس شورای اسلامی با دستور کار بررسی برنامه و صلاحیت کاظم خاوازی برای تصدی وزارت جهاد کشاورزی و اخذ رأی اعتماد برگزار شد.

جلسه علنی امروز (چهارشنبه ۲۰ فروردین) مجلس شورای اسلامی دقایقی قبل به ریاست مسعود پزشکیان با حضور ۱۹۰ نماینده مجلس با نخستین دستور کار بررسی برنامه و صلاحیت کاظم خاوازی برای تصدی وزارت جهاد کشاورزی و اخذ رأی اعتماد آغاز شد.  

** کیخا: استفاده از مدیران پاکدست در وزارت جهاد کشاورزی اولویت دارد

رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی امروز در جلسه علنی که به منظور بررسی صلاحیت وزیر پیشنهادی جهاد کشاورزی برگزار شده بود، گفت: برای اولین بار است که در مجلس و بعد از اصلاح آیین‌نامه داخلی بررسی صلاحیت وزرا به کمیسیون‌های تخصصی واگذار شده است.

وی با اشاره به انتظارات و سؤالات کمیسیون کشاورزی از وزیر پیشنهادی جهاد کشاورزی افزود: فضای حاکم بر مدیریت وزارت جهاد کشاورزی باید تغییر کرده و روحیه جهادی در این وزارتخانه تقویت شود.

رئیس کمیسیون کشاورزی تصریح کرد: فراجناحی عمل کردن در این وزارتخانه و اولویت قائل شدن برای تعهد در واگذاری مسؤولیت‌ها از اهمیت بالایی برخوردار است.

وی گفت: استقلال وزیر در تصمیمات اجرایی و مدیریتی و همچنین در اولویت به کارگیری جوانان دارای روحیه جهادی و آگاه به مسائل مربوط به وزارت جهاد کشاورزی و پاکدستی آنها بسیار مهم است.

کیخا خاطرنشان کرد: تعهد وزیر جهاد کشاورزی به دفاع از حقوق کشاورزان و تولیدکنندگان در دولت و همچنین مبارزه جدی با فساد در سطح این وزارتخانه به ویژه در امورات مربوط به قرنطینه‌ها باید در دستور کار وزیر قرار گیرد.

رئیس کمیسیون کشاورزی تصریح کرد: شکستن انحصار در واردات نهادهای کشاورزی و همچنین رقابتی کردن حوزه توسعه کسب و کار در وزارت جهاد کشاورزی بسیار مهم است.

کیخا خاطرنشان کرد: بیش از ۹۰ درصد برنامه‌ها، ‌ نقطه‌نظرات، سیاست‌ها و رویکردهای وزیر پیشنهادی جهاد کشاورزی منطبق با برنامه‌های کلان و سیاست‌های بالادستی بوده و کمیسیون کشاورزی مغایرتی در برنامه ارائه شده ندید.

وی گفت: وزیر پیشنهادی جهاد کشاورزی فردی باهوش، عالم به امور کشاورزی، مطلع به منابع آب و خاک کشور و اهل تعامل با دیگر دستگاه‌های مرتبط هستند.

** صادقی: در بیوگرافی علمی و اجرایی وزیر پیشنهادی کشاورزی اغراق شده است

محمود صادقی نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی در مخالفت با وزیر پیشنهادی جهاد کشاورزی اظهار داشت:‌ در بیوگرافی و اجرایی آقای خاوازی اغراق شده است به طوری که عنوان شده وی مجری و مشاور ۱۰۰ طرح کشاورزی بوده است؛ فصول کشاورزی ما کوتاه است و وی هم فردی جوان بوده و مشخص نیست که چگونه وی در این طرح‌ها مشارکت کرده است.

وی افزود: چاپ ۱۵۰ مقاله بعد از فارغ‌التحصیلی وی در بیوگرافی وزیر پیشنهادی وزیر کشاورزی عنوان شده که کار بسیار سختی است من دانشگاهی هستم و مشخص نیست وی چگونه این کار را کرده است؟

 صادقی گفت: مجلس این روزها از گردونه نظام تصمیم‌گیری و حکمرانی خارج شده است؛ خوب بود آقای خاوازی را هم از همان ساز و کارهای فوق العاده عبور می‌داد و نیازی به نشست رای اعتماد نداشت.

وی اظهار داشت: حکم حکومتی و اختیارات رهبری ظرفیتی بسیار ارزشمند، بن بست گشا و راهگشا است اما نمی‌شود این ظرفیت را در اموری که از طریق ساز و کارهای عادی قابل انجام است هزینه کنیم.

نماینده اصلاح طلب مجلس تصریح کرد: فرایند پر از ایراد تصویب قانون بودجه ۹۹ که با استفاده از منابع صندوق توسعه است، نیاز به تصویب مجلس دارد.  

صادقی خاطرنشان کرد: در کلیات برنامه پیشنهادی وی به خوبی به پیشتازی اقتصاد دانش بنیان تاکید شده است خوب است اما شما در معاونت ترویج وزارت جهاد، طرح پهنه بندی را با مجری گری خود اجرا کردید به گواه کارشناسان، از متخصصان استفاده نشده است.

وی گفت: طرز نگرش به تفکر دانش بنیان در این طرح اصلا لحاظ نشده است و باید از همه گرایش‌های کشاورزی استفاده می‌کردید که به دلیل عدم تسلط بر موضوع چنین نشد.  

صادقی افزود: در این طرح ساز و کار روشنی برای سهم بری  عوامل در زنجیره تولید تا مصرف ارائه نشده است و چون متضمنی در سهم بری عادلانه وجود ندارد این قسمت از کار ایشان هم بیشتر جنبه شعاری دارد. صرفا با راه اندازی یک سامانه ارتباط بین بخش خصوصی و دولتی نمی‌توان چنین هدفی را  محقق کرد.

این نماینده تهران خاطرنشان کرد: در برنامه وزیر پیشنهادی جهاد کشاورزی اغلب به قانون برنامه ششم تاکید شده است و یک سال و نیم با پایان این برنامه فاصله داریم و به نظر می‌رسد با توجه به اینکه فرصت به دستیابی اهداف برنامه ششم ندارید، این قسمت از برنامه شما هم شعاری است.  

وی گفت: در آسیب شناسی عدم تحقق اسناد بالادستی به اجرای قوانین مهم در بخش کشاورزی و به مواردی مانند فقدان همکاری موثر بین دستگاه‌های دولتی، ابهام برخی مواد قانونی، عدم تخصیص اعتبارات لازم و برخی موارد دیگر از جمله عوامل آب و هوایی اشاره کردید؛ این عوامل هم وجود دارد و برطرف نشده است و ساز و کاری برای فائق آمدن برآن ارائه نکردید.  

صادقی خاطرنشان کرد: در مورد افزایش عملکرد دانه‌های روغنی مطابق نظر کارشناسان باید از سال ۹۷ تا ۱۴۰۰ جهشی ۵۰ درصدی داشته باشیم با توجه به مکانیزم‌های ارائه شده در برنامه شما جهش ما اتفاق نمی‌افتد.  

صادقی تصریح کرد: متصدی صادرات و واردات وزارت صنعت، معدن و تجارت است، در حالی که سیاست گذاری تولید در وزارت خانه جهاد کشاورزی انجام می‌شود؛ این تعارض معضلی است که هیچ راه حلی برای برون رفت از آن ارائه نشده است.  

وی گفت: در برنامه‌های پیشنهادی وزیر جهاد کشاورزی برنامه‌هایی وجود دارد که برای نیل به آن اهداف به زمانی بیشتر از یک سال و نیم نیاز دارد. مثلا برای توسعه و اصلاح نژاد گاومیش، شتر مرغ و توسعه اکولوژیک و اصلاح نژاد شتر به سال‌ها وقت و انرژی نیاز دارید.

نماینده مردم تهران در مجلس افزود: راهکارهای آقای خاوازی برای تعامل با مراکز دانشگاهی به اندازه کافی نیست. من از همکاران دانشگاهی برای نقد برنامه شما درخواست کردم به نظر می‌رسد که جامعه علمی شما را شایسته تصدی گری وزارتخانه جهاد کشاورزی نمی‌دانند؛ چرا که شما تجربه کمی دارید مدت کوتاهی معاون وزیر بودید و مدت کوتاه دیگری رئیس موسسه تحقیقات آب و خاک. صرف این که مدیر گروه علمی بودید برای تصدی  وزارت خانه جهاد کشاورزی کافی نیست.

صادقی گفت: آقای خاوازی در برنامه خود به احیای توسعه و ذخایر گیاهی و دامی اشاره کردند در همین مجلس قانون حفاظت بهره برداری از ذخایر توارثی ژنتیک تصویب شده است که اتفاقا منطبق با دوره مسئولیت شما بود اما شما هیچ اقدامی برای اجرای این قانون و گرفتن ردیف بودجه برای آن نکردید.

وی اظهار داشت: من انتقادهایی به حجتی وزیر سابق جهاد کشاورزی داشتم که آنها در مورد شما هم صدق می‌کند. شما هم گرفتار همان گلوگاه‌های فسادی خواهید شد که در تشکیلات قبل وجود داشت.

نماینده مردم تهران در مجلس با بیان این که ۴۰ سال است در بعضی از زمینه‌ها فقط شعار دادیم اظهار داشت: علیرغم احترامی که برای آقای خاوازی قائلم به نظرم ایشان از صلاحیت لازم برای تصدی وزارت کشاورزی برخوردار نیست و از همکاران می‌خواهم به ایشان رای عدم اعتماد بدهند.

** وکیلی: بخشی از مشکلات حوزه کشاورزی به دلیل تارهای معیوب اطراف حجتی بود

محمدعلی وکیلی نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی صلاحیت و برنامه‌های پیشنهادی کاظم خاوازی وزیر پیشنهاد جهاد کشاورزی در موافقت با برنامه‌های وی اظهار داشت: اهمیت غذا در کشوری که داعیه استقلال دارد بر کسی پوشیده نیست.  

وی افزود:‌ امروز هم قفسه‌های پر سوپرمارکت‌های ایران در مقایسه با کشورهای مدعی پیشرفت در این بحران کرونا نشان از این دارد که پیش از این در حوزه کشاورزی زحمات زیادی کشیده شده است و بخشی از آن را مدیون حجتی و تیم او هستیم.

این عضو فراکسیون امید مجلس ادامه داد: در کلان اقتصاد کشور امن‌ترین بخشی که امروز کمترین آسیب را دیده بخش کشاورزی است.

وکیلی گفت:‌ بیشترین بخش‌هایی که متاثر از اقتصاد است در کشور آسیب زیادی دیده اما بخش کشاورزی تاکنون کمترین آسیب را داشته و این بخش نقطه اتکا و امنیت ما در بحران‌ها است. اما همین بخش که ظرفیت آن می‌تواند اقتدار ما رابه نمایش بگذارد با ظرفیت واقعی خود فاصله دارد.

وی همچنین خاطرنشان کرد: طی این سال‌ها شعارهای زیادی دادیم اما همچنان رویکرد بخش کشاورزی ما سنتی است و دلیل آن این بوده است که در راس بخش کشاورزی یک عالم و دانشمند نداشتیم.

این عضو فراکسیون امید مجلس در بخش دیگری از سخنانش یاداور شد: به رغم نظرات مخالفان آقای خاوازی، حضور یک دانشمند در جایگاه وزارتخانه کشاورزی امروز فرصت مغتنمی است که با انتخاب وزیر پیشنهادی کشاورزی قابل تحقق است.

وکیلی در همین خصوص گفت:‌ آقای خاوازی مدیر مرکز تحقیقات ترویج کشاورزی بود که نزدیک ۳ هزار عضو هیأت علمی دارد و این چیزی بیش از اعضای هیأت علمی دانشگاه تهران است.

وی خطاب به محمود صادقی که به عنوان مخالف وزیر پیشنهادی جهاد کشاورزی صحبت کرد، گفت: اگر رئیس جمهور، رئیس دانشگاه تهران را برای تصدی وزارتخانه کشاورزی معرفی می‌کرد باید می‌گفتیم تجربه اجرایی ندارد؟ حتما باید بیل و کلنگ دست بگیرد؟ ‌ ما بیل و کلنگ را که داریم. اما ره آورد کشاورزی متکی به بیل و کلنگ نیست.

این عضو فراکسیون امید مجلس همچنین گفت:همین دستاورد حداقلی در بخش کشاورزی، به هدر رفت در این بخش به خاطر اتکا به همین دیدگاه‌های بیل و کلنگی است لذا مشکل ما در بخش کشاوزی این است که داده‌ها و تحقیقات در مزرعه خود را نشان نمی‌دهد البته که دغدغه دست پاکی و مبارزه با فساد و اینکه این وزارتخانه باید ساختار انقلابی داشته باشد، درست است.  

وکیلی در ادامه بیان کرد: بخشی از زحمات آقای حجتی به رغم شخصیت خوب و دست پاکی او، به دلیل تارهای معیوبی است که به دور او شکل گرفته بود بنابراین آقای خاوازی تک درختی در کویر است که بدون رانت و آقازادگی و برندهای سیاسی و بدون تکیه بر احزاب آمده و بدنه کارشناسی و علمی این وزارتخانه را تجربه کرده است.

وی در خاتمه سخنانش خاطرنشان کرد: در برنامه‌های آقای خاوازی توجه به اقتصاد کشاورزی ومعیشت آنها، اشاره شده است و ایشان به عنوان مدیر مستقل کشور از نظر ما تائید شده است.

** مرادی: وزیر پیشنهادی جهاد کشاورزی دارای روحیه استفاده از خرد جمعی است

علی محمد مرادی نماینده مردم قروه در مجلس شورای اسلامی در موافقت با وزیر پیشنهادی جهاد کشاورزی اظهار داشت: آقای خاوازی انسانی متعهد و توانا برای وزارت جهاد کشاورزی و مناسب این پست است.

وی افزود: وزیر پیشنهادی جهاد کشاورزی ولایتمدار بوده و از سلامت نفس بالایی برخوردار است، ضمن این که او فردی دلسوز و فاقد حب و بغض است.

نماینده مردم قروه در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: سوابق مدیریتی وزیر پیشنهادی جهاد کشاورزی نشان دهنده روحیه خرد جمعی او و استفاده از نظرات کارشناسی است، ضمن این که آقای خاوازی هیچ گاه به دنبال کسب منافع شخصی نبوده است.

وی اظهار داشت: آقای خاوازی سلسله مراتب مدیریتی را در طول سال‌ها و مرحله به مرحله طی کرده و رشد سرطانی نداشته است.

مرادی از نمایندگان خواست به حق شهادت داده و نظر جناحی و گروهی را کنار بگذارند و ادامه داد: زیرا اگر آقای خاوازی شایستگی لازم را نداشت بنده در اینجا از ایشان حمایت نمی کردم زیرا او شایستگی تصدی این وزارت خانه را داراست.  

نماینده مردم قروه اظهار داشت: آقای خاوازی را در وزارت جهاد کشاورزی به عنوان بنیان‌گذار نظام نوین می شناسند؛ وی فردی با تخصص مرتبط و جوان و کارآمد است.  

مرادی گفت: سوابق وزیر پیشنهادی جهاد کشاورزی نشان می دهد انتخاب وی مبتنی بر شایسته سالاری بوده است و امیدوارم شاهد ارتقای این وزات خانه با تصدی‌گری وی باشیم.

** قوامی: دولت برای صادرات محصولات کشاورزی کمک کند/ خاوازی می‌تواند دانش را به بخش کشاورزی بیاورد

هادی قوامی نماینده مردم اسفراین در موافقت با وزیر پیشنهادی جهاد کشاورزی اظهار داشت: اگر نگاهی به رشد اقتصادی در ۸ ماهه ابتدایی سال ۹۸ داشته باشیم متوجه رقم رشد اقتصادی منفی ۸.۶ درصد با نفت خواهیم شد که اگر این رشد را بدون نفت در نظر بگیریم، نرخ رشد اقتصادی‌مان صفر است.

وی افزود: کشاورزی نشان داده است که می‌تواند اثرات منفی رشد اقتصادی ناشی از نفت را در کشورمان از بین ببرد و باید از این فرصت استفاده کنیم و نباید به زحمات و تلاش‌های ۴۰ ساله در جهاد کشاورزی حمله کنیم.

نماینده مردم اسفراین در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: اگر نگاهی به ویژگی‌های وزیر پیشنهادی جهاد کشاورزی بیندازیم متوجه سوابق او در بخش ترویج خواهیم شد، این در حالی است که ترویج مهم‌ترین مسأله در حوزه کشاورزی کشورمان است.

قوامی گفت: بهره وریکشاورزی در کشورمان پایین است و باید با اصلاحات لازم بهره‌وری را در این بخش بالا ببریم، ضمن این که سابقه وزیر پیشنهادی کشاورزی در بخش ترویج نقطه قوت محسوب می‌شود.

وی تصریح کرد: حضور آقای خاوازی در مرکز تحقیقات وزارت جهاد کشاورزی یعنی بردن دانش به بخش کشاورزی که نباید از آن چشم پوشی کرد.

نماینده مردم اسفراین در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: بحث هزینه‌کرد ارز محدود کشورمان برای واردات محصولات کشاورزی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است که آقای خاوازی می‌تواند برای صادرات محصولات کشاورزی نقشی مهم ایفا کند.

قوامی از معاون اول رئیس جمهور خواست که به آقای خاوازی به منظور صادرات محصولات کشاورزی کمک بیشتری کند، ضمن این که از قوه مجریه هم خواست پایانه صادراتی مازندران از سوی دولت مورد توجه بیشتری قرار گیرد تا فعالیت‌هایش بیشتر شود.

وی با بیان این که نیازمند ماشین‌آلات کشاورزی به روز هستیم، گفت: از سال ۹۲ خط تأمین اعتباری ویژه‌ای به این بخش اختصاص پیدا کرد اما نوسانات قیمت‌ها توانست به این حوزه آسیب بزند. به همین دلیل باید کارخانجات کشورمان به کمک بخش کشاورزی آمده و ماشین آلات کشاورزی نظیر تراکتور و کمباین در اختیار کشاورزان قرار دهند.

نماینده مردم اسفراین در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: باید وزیر جهاد کشاورزی برای حذف وابستگی کشورمان به واردات روغن کمک کرده و در زمینه توسعه کلزا اقدامات اساسی کند.

قوامی افزود:‌در شورای اقتصاد و زمان تعیین تعرفه‌ها و خرید تضمینی محصولات کشاورزی باید وزیر جهاد کشاورزی اقدام مهمی انجام دهد، هر چند که این موضوع در برنامه‌های وزیر پیشنهادی جهاد کشاورزی وجود دارد، ضمن این که آقای خاوازی باید در شورای اقتصاد از زحمات کشاورزیان حمایت کند.

وی ادامه داد: باید هماهنگی‌های لازم در بخش هواپیمایی وزارت جهاد کشاورزی به منظور سمپاشی مزارع با هواپیما و اطفاء حریق با استفاده از هواپیما صورت گیرد.

نماینده مردم اسفراین در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: اگر وزارت جهاد کشاورزی بتواند حمایت بیشتری از عشایر کرده و از ازدیاد دام‌ها و فروش محصولات کشاورزی آنها پشتیبانی کند،  خوداتکایی در کشورمان بیشتر شده و سهم دام عشایر در بخش گوشت کشور بیشتر خواهد شد.

وی اضافه کرد:‌ ماندن عشایر در ییلاق اثرات منفی دارد لذا باید اصرار وزارت جهاد کشاورزی مبنی بر ماندگاری عشایر را اصلاح کرده و آنها طبق روال عادی‌شان قشلاق و ییلاق کنند.

** خاوازی: رفع تنگناهای کشاورزی و موانع تولید را در دستورکار داریم

کاظم خاوازی وزیر پیشنهادی جهاد کشاورزی در جریان دفاع از برنامه‌های پیشنهادی خود برای تصدی وزارت جهاد کشاورزی ضمن تشکر از تلاش صادقانه و مجاهدت‌های تیم پزشکی و تسلیت به خانواده جانباختگان بیماری کرونا اظهار داشت: بنده در برنامه‌های خود سه راهبرد اساسی و اصلی دارم که قرار است آنها را تشریح کنم.

وی در تشریح برنامه‌های پیشنهادی خود گفت: جدیت برای تکالیف قانونی و وظایف حاکمیت در بخش کشاورزی یکی از برنامه‌های اساسی است که در نظر داریم.

وزیر پیشنهادی جهاد کشاورزی رفع تنگناها و موانع تولید در دوره مدیریت خود را از جمله برنامه‌های راهبردی خود خواند و گفت: ریل گذاری برای شکوفایی بخش کشاورزی از جمله برنامه‌هایی است که برای این حوزه در نظر دارم.

خاوازی همچنین بیان کرد: بخش کشاورزی یک بخش چند وجهی است که قسمت‌های زیادی از صادرات غیر نفتی و قسمت قابل ملاحظه‌ای از صنایع را به خود اختصاص داده است.

وی بر همین اساس اضافه کرد: رشد بخش کشاورزی علی رغم تحریم‌های ظالمانه ۷.۸ درصد بوده است و با وجود همه مشکلات بخش کشاورزی ظرفیت‌های بی بدیلی وجود دارد که می‌تواند موجب رشد اقتصادی کشور باشد.

وزیر پیشنهادی جهاد کشاورزی همچنین تأکید کرد: تأمین غذای کافی و جهش تولید در بخش کشاورزی باید در قالب زنجیره‌های مختلف شکل بگیرد.

خاوازی همچنین خاطرنشان کرد: اگر بخواهیم محصولات تولیدی برای عرضه مطمئن داشته باشیم، باید به رویکرد عرضه به مصرف تغییر جهت دهیم.

وی همچنین از نبود اطلاعات برخط واقعی سطح زیر کشت و هم چنین عدم الگوی کشت مناسب در بخش کشاورزی انتقاد کرد و گفت: یکی از مهم ترین راهکارهای رفع این معضلات سیستم‌های یکپارچه اطلاعات است.

** جهانگیری: «خاوازی» هیچ دلبستگی جناحی ندارد

اسحاق جهانگیری، معاون اوّل رئیس جمهور که برای دفاع از کاظم خاوازی،  گزینه معرفی شده دولت برای وزارت جهاد کشاورزی در صحن علنی مجلس حاضر شده بود، با تشکر از مجلس به خاطر برگزاری جلسه رأی اعتماد به یکی از مهم ترین وزرای کابینه در شرایط حساس کنونی گفت: ان شاءالله مردم ما هرچه سریع تر از این ویروس منحوس نجات پیدا کنند.

وی با بیان اینکه سال ۹۸ سال بسیار سختی بود و به فضل الهی این سال را به خوبی پشت سر گذاشتیم به وقوع سیل اشاره کرد و گفت: بخش قابل توجهی از خسارت ها بازسازی شده و بقیه درآینده نزدیک انجام می شود.

جهانگیری ادامه داد: ترور سردار عزیز و دلاور اسلام حاج قاسم سلیمانی، حادثه بسیار تلخ و جنایت ضدانسانی بود که آمریکا انجام داد و قلب ملّت ایران و آزادی خواهان جهان را داغدار کرد و به فضل الهی خون پاک این شهید همه مردم را گرد هم آورد و تشییع باشکوهی اتفاق افتاد و این درس را به آمریکایی ها داد که با ملت ایران طوری دیگری رفتار کنند.

معان اول رئیس جمهور با اشاره به حادثه تلخ هواپیمای اوکراینی و شیوع ویروس کرونا در اواخر سال ۹۸ گفت: ستاد مقابله با کرونا که به تصمیم شورای عالی امنیت ملی شکل گرفته به ریاست رئیس جمهور به طور مرتب جلسات خود را برگزار می کند و بر این است که کشور با حداقل ضایعات از این مسئله عبور کند.

جهانگیری با بیان اینکه باید تبعات کرونا را جدی بگیریم، تصریح کرد: کرونا به عنوان یک ویروس عالم گیر و نوظهور، نیازمند بررسی مسائل مختلف است، از جمله تبعات اقتصادی، سیاسی و...که در سطح جهان به دنبال خواهد داشت و ما در مجلس، دولت و نخبگان باید وقت بگذاریم و برای تبعات آن برنامه ریزی کنیم.

وی ادامه داد: یکی از مهم ترین کارهایی که دولت در دستور کار دارد این است که تاب آوری مردم را در این ایام شیوع کرونا افزایش بدهد. تصمیمات خوبی گرفته شده و بیش از صد هزار میلیارد تومان تسهیلات تأمین شده است. خوشبختانه رهبری عزیز موافقت کردند که یک میلیارد یورو از صندوق توسعه ملی به این موضوع اختصاص داده شود.

معاون اول رئیس جمهور گفت: ۲۵ هزار میلیارد برای کمک به همه خانوارهای یارانه بگیر پیش بینی کرده ایم اعتبار یک میلیونی پرداخت شود و بازپرداخت آن در طول دو سال خواهد بود. اگر در آینده نیاز بود با مجلس مشورت می شود و اصلاحات مورد نیاز هم انجام خواهد شد.

جهانگیری ادامه داد: پنجاه هزار میلیارد تومان نیز به بنگاه هایی اختصاص خواهد یافت که یا با دستور ستاد ملی کرونا تعطیل شده اند یا بر اثر تبلعات کرونا به تعطیلی کشیده شده اند. با این هدف که بنگاه ها بتوانند حقوق کارکنان خود را پرداخت کنند.

وی افزود: جلسه ستاد رفاه، بعدازظهر امروز برگزار خواهد شد و موضوع اصلی آن هم این است که چگونه اقشار ضعیف که بیشترین آسیب را از بیماری کرونا دیده اند تحت حمایت قرار گیرند.

معاون اول رئیس جمهور با اشاره به معرفی کاظم خاوازی به عنوان گزینه پیشنهادی دولت برای وزارت جهاد کشاورزی گفت: خاوازی، نیرویی خودساخته و توانایی است که از روستا و در خانواده ای متدین بزرگ شده است. وی فردی متدین و پایبند به انقلاب است که همه سطوح مدیریتی را طی کرده است.

جهانگیری ادامه داد: خاوازی یک کارشناس بوده که مورد توجه قرار گرفته و به سطح ریاست اداره و بعد مدیر کلی رسیده و در دوران مدیرکلی ایشان یکی از بزرگترین طرح های کشاورزی با عنوان طرح ترویجی انجام شده است.  

وی با بیان اینکه خاوازی به عنوان معاون تحقیقات، بزرگترین پروژه های تحقیقاتی کشور را انجام داده است، تصریح کرد: خاوازی به مسائل جناحی و جریانی، هیچ وابستگی ندارد و صرفاً یک مدیر توانمند است. امیدواریم نمایندگان محترم با رأی بالای خود به ایشان در آستانه میلیاد منجی عالم بشریت، عیدی خوبی به کشاورزان و دولت بدهند.

جهانگیری با بیان اینکه مجلس دهم نهایت همکاری را با دولت داشت و از نمایندگان این مجلس تشکر می کنیم، افزود: امیدواریم با نمایندگان جدید نیز تعامل جدی را ادامه بدهیم.

** خاوازی وزیر جهاد کشاورزی شد

کاظم خاوازی با ۱۹۶ رأی موافق نمایندگان مجلس شواری اسلامی وزیر جهاد کشاورزی شد.

همچنین ۱۹ تن از نمایندگان به وی رأی مخالف و ممتنع دادند.

نظر شما