شناسهٔ خبر: 159815 - سرویس مجلس
نسخه قابل چاپ منبع: تسنیم

احتمال برررسی بودجه بر اساس اصل ۸۵

هادی قوامی سخنگوی کمیسیون تلفیق بودجه از احتمال بررسی لایحه بودجه سال ۹۹ بر اساس اصل ۸۵ قانون اساسی خبر داد.

به گزارش  «نماینده»  ، هادی قوامی سخنگوی کمیسیون تلفیق بودجه سال ۹۹ کل کشور، مجلس در نشست خبری که ظهر امروز در قوه مقننه برگزار شد، آخرین مصوبات این کمیسیون را تشریح کرد.

قوامی درباره مصوبات اخیر این کمیسیون، گفت: یک بند به تبصره ۱ لایحه بودجه الحاق شد و به این ترتیب به شرکت ملی نفت ایران اجازه داده شد تا سقف بدهی ارزی سررسید شده به بانک مرکزی، بانک های سپه و ملت سالیانه از  محل مابه التفاوت ظرفیت نفت خام تولیدی پس از کسر مصارف داخلی و صادرات ممکن در شرایط تحریم، نفت خام را به این بانک ها تحویل دهد که معادل ۸۵ درصد ارزش نفت خام برای تسویه مطالبات سررسید شده و ۱۴  نیم درصد به شرکت ملی نفت اختصاص پیدا می کند که البته آیین نامه این موضوع را وزارت نفت و وزارت اقتصاد و دارایی با همکاری سازمان برنامه و بودجه تنظیم می کند و به تصویب هیات وزیران می رساند.

وی  ادامه داد: با توجه به اینکه حدود ۵۰ میلیارد دلار شرکت ملی نفت به این بانک ها بدهکار است برای اینکه این امکان فراهم شود که شرکت ملی نفت مطالبات این بانک ها را پرداخت کند این سازوکار در این تبصره دیده شده است که پرداخت این مطالبات به نرخ روز محاسبه شود و سهم صندوق توسعه ملی نیز محفوظ خواهد بود.

سخنگوی کمیسیون تلفیق بودجه ۹۹  اظهار داشت: یک بند به تبصره ۸ الحاق و دولت مجاز شد با استفاده از دارایی های در اختیار در قالب مشارکت با بخش خصوصی یا غیردولتی تمهیدات لازم را برای تولید و عرضه واحدهای مسکونی با اولویت الگوی مصرف فراهم کند.

نماینده اسفراین در مجلس،  افزود: بر اساس این مصوبه وزارت راه و شهرسازی مکلف است نسبت به شناسایی خانوارهای فاقد مسکن متقاضی این واحدهای با اولویت خانوارهای کم درآمد از طریق سامانه مناسب اقدام کند؛ این موضوع جدا از مسکن ملی است.

قوامی از الحاق یک جزء به تبصره ۱۴ در ارتباط با هدفمندی یارانه ها خبر داد و گفت: مقرر شد ۶۰ لیتر بنزین به سهمیه خودروها اضافه شود که این میزان یا در تعطیلات سال نو یا تابستان به سهمیه موجود درکارت سوخت اضافه می شود.

وی با اشاره به مصوبات کمیسیون تلفیق درباره افزایش حقوق در سال ۹۹ افزود: بنا شد حقوق تمام حقوق بگیران در سال ۹۹ که کمترین حقوق یعنی یک میلیون ۵۶۰ هزار تومان دریافت می کنند، تا سقف ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان افزایش یابد، به این ترتیب که در حکم کارگزینی آنها در سال ۹۹ که می خواهند نسبت افزایش را اعلام کنند نسبت به سال ۹۸ بیش از ۵۰ درصد افزایش نخواهد داشت؛ این حکم همه حقوق بگیران اعم از بازنشستگان و شاغلان و هم قراردادی ها را شامل می شود.

وی با بیان اینکه پیشنهاد دولت درباره افزایش حقوق ۱۵ درصد بود، ادامه داد: حکم قبلی کمیسیون این بود که همه به حقوق ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان برسند.

قوامی درباره مصوبه کمیسیون تلفیق در موردگروه های درآمدی ۳ تا ۶ میلیون تومان شامل بازنشستگان و شاغلان گفت: ۱۵ درصد پیشنهادی دولت این گروه درآمدی را شامل می شود و علاوه بر آن یک ردیفی هم برای این مشمولان در نظر گرفته شد؛ برای بازنشستگان آن همترازی که هر ساله اعمال می شد و ۶ هزار میلیارد تومان نیز دولت برای این موضوع در لایحه بودجه ۹۹ در نظر گرفته است، ۳ هزار و ۷۵۰ هزار میلیارد تومان نیز در کمیسیون تلفیق برای بازنشستگان فرهنگی مصوب شد که این موضوع باید در هیات وزیران نیز تصویب شود.

وی ادامه داد: قرار شد برای شاغلان ردیفی در نظر گرفته شود که بنابر آن افزایش حقوق ها به گونه ای باشد که با این افزایش بین گروه های مختلف شغلی در دولت شکاف درآمدی ایجاد نشود برای مثال بعد از اجرای ۵۰ درصد فوق العاده شغل در برخی دستگاه هاباعث این شده که فرهنگیانی که رتبه بندی برای آنها اعمال شده است با کاهش حقوق مواجه شوند که با این تعریف این ردیف این کاهش حقوق جبران شود.

قوامی درباره یارانه معیشتی نیز گفت: مقرر شد در سال ۹۹ به ۷۸ میلیون نفر یارانه ۴۵ تومانی و به ۶۰ میلیون نفر نیز یارانه معیشتی داده خواهد شد؛ وزارت رفاه مکلف شد که بانک‌های اطلاعاتی خود را اصلاح کند تا کسانی که به یارانه معیشتی نیاز دارند از این کمک معیشتی برخوردار شوند.

سخنگوی کمیسیون تلفیق بودجه درباره شیوه تصویب بودجه اظهار کرد:  چنانچه بررسی بودجه مشمول اصل ۸۵ شود کمیسیون تلفیق موظف خواهد بود که مصوبه خود را از تبصره یک تا آخر بررسی کند و امیدواریم که در این صورت بودجه ۹۹ را پیش از پایان سال مصوب و به دولت ابلاغ کنیم.

نظر شما