شناسهٔ خبر: 159407 - سرویس سیاست
نسخه قابل چاپ منبع: مهر

گام دوم انقلاب با شعار اخراج آمریکا از منطقه آغاز شد

محسن رضایی دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: همانطور که گام اول انقلاب برای بیرون کردن نظام شاهنشاهی و استقرار نظام جمهوری اسلامی گذشت، گام دوم انقلاب با شعار اخراج آمریکا از منطقه آغاز شد.

به گزارش «نماینده»، محسن رضایی دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام در همایش بین‌المللی «گام دوم انقلاب، الگوی نظام انقلابی تمدن‌ساز» که صبح امروز (چهارشنبه) در مرکز همایش‌های صدا و سیما برگزار شد، اظهار داشت: در شرایطی وارد چهل و یکمین سال پیروزی انقلاب اسلامی می‌شویم که اولین سال گام دوم انقلاب را پشت سر می‌گذاریم. یک سال از گام دوم انقلاب گذشت. حوادثی که در سال اول گام دوم انقلاب شکل گرفته است نوید پیروزی‌های بزرگی را در آینده می‌دهد.

وی ادامه داد: همانطور که گام اول انقلاب اسلامی برای بیرون کردن استبداد و نظام شاهنشاهی و استقرار نظام جمهوری اسلامی گذشت، گام دوم انقلاب با شعار اخراج آمریکا از منطقه آغاز شد که این آغاز بسیار مبارک است زیرا انقلاب اسلامی در یک عرصه جدید و بزرگ منطقه‌ای و جهانی می‌خواهد نقش آفرینی کند.

رضایی گفت: بیانیه گام دوم انقلاب سند و منشور نقش آفرینی انقلاب اسلامی در عرصه منطقه و نظام بین‌الملل است. گام دوم انقلاب می‌خواهد پیام جهانی و منطقه‌ای انقلاب اسلامی را صادر کند و به همین دلیل رهبری هفت توصیه مهم انجام داده است که اولین توصیه این گام دوم انقلاب از علم و فناوری آغاز می‌شود که نشان می‌دهد باید وارد یک تحول و جهاد علمی و فناورانه در ایران و کشورهای اسلامی شویم تا بتوانیم اخراج آمریکا از منطقه را نه تنها سربازان آنها بلکه اقتصاد سرمایه داری و فرهنگ لیبرالی و نظام‌های استعماری جدیدی که آمریکا در منطقه به وجود آورده است هم پشت سر بگذاریم.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام در ادامه به مدیریت جهادی و بکارگیری جوانان از منظر گام دوم بیانیه انقلاب اشاره کرد و گفت: سوال جامعه ما این است که چرا در برخی از ابعاد زندگی و سیاست مثل دفاع، امنیت و نظام سیاسی پیشرفت فوق‌العاده‌ای کردیم ولی در بعضی از ابعاد مثل اقتصاد و علم و فناوری و مساله عدالت عقب هستیم.

وی افزود: رهبر معظم انقلاب در بیانیه گام دوم انقلاب در کنار همه پیشرفت‌های انقلاب اسلامی، کاستی‌های موجود در کشور را نادیده نگرفتند؛ ایشان علت این آسیب‌ها را فقدان مدیران کارآمد، با انگیزه و خردمند، فقدان مدیریت جهادی، بی توجهی به جریان انقلاب و جهت گیری های انقلابی و جهادی، ضعف‌های مدیریتی اقتصادی و وسوسه مال، مقام و سیاست و بی توجهی به راه حل های داخلی بیان کرده اند. در مجموع می‌توان گفت کاستی کلیدی و علت اصلی این آسیب‌ها فقدان مدیریت جهادی در امتداد رهبری جهادی است.

وی با تاکید بر اینکه در حکمرانی کشور باید میان رهبری و مدیریت پیوستگی وجود داشته و این دو نیز باید از یک جنس باشند، گفت: به همین دلیل است که در دهه اول انقلاب مشاهده کردیم این عامل کلیدی در دفاع امنیت و نظام سیاسی موجب شد که بسترهای لازم تحقق یابد و پیشرفت‌های بزرگی صورت بگیرد ولی در اقتصاد، فرهنگ و علم چون این اتفاق نیفتاده، شاهد عقب ماندگی‌های هستیم.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام اظهار داشت: جمهوری اسلامی یک حمکرانی سالم است که محور آن حکمرانی دینی یا نظام ولایت فقیه است که از سه رکن ولی فقیه، رهبری جهادی و مدیریت جهادی برخوردار است؛ این حکمرانی اقتدار درونی در دولت ایجاد می‌کند و در جامعه یک جریان پر قدرت شکل می‌دهد.

رضایی با بیان اینکه «در صدر اسلام نیز وقتی رهبری جهادی در مدیریت کشور امتداد پیدا نمی‌کند، حتی امام علی (ع) با مشکلاتی مواجه شده‌است»، خاطر نشان کرد: اگر افرادی از جنس قاسم سلیمانی و همت و ده‌ها فرمانده دیگر در اقتصاد و فرهنگ شکل می‌گرفتند، آیا در این عرصه‌ها همچنان شاهد عقب ماندگی‌های بودیم؟ بازخوانی مکتب مترقی ولایت فقیه که کانون جوشان نظریه انقلاب اسلامی است، در همه ابعاد کلید حل مشکلات کشور است. ولایت فقیه یک سامانه حکمرانی است که از ولی فقیه، رهبری و مدیریت جهادی شکل می‌گیرد؛ فلسفه این کار نیز این است که عالم هستی رها نشده است و این عالم توسط اراده و تدبیر الهی مدیریت می‌شود.

وی همچنین با طرح این پرسش که «آیا در تشییع قاسم سلیمانی دست خدا دیده نشد؟» و «آیا آقای ترامپ که به یک سرقت بزرگ بین‌المللی دست زده است، نباید منتظر سیلی پر قدرت خدای متعال در ماه‌ها و سال‌های آینده باشد؟» تاکید کرد: همه عالم تسلیم خداست و به انسان این اجازه داده شده که خود را در امتداد اراده و تدبیر خدا قرار دهند. کسانی که آزاده و تدبیر خودشان را در امتداد اراده و تدبیر جاری خدا در عالم قرار دهند خدایی می‌شوند و هیچ شکستی نخواهند داشت. ولایت فقیه یعنی اینکه حکمرانی یک کشور در امتداد اراده و تدبیر الهی قرار بگیرد و احکام خدا از آسمان تا زمین جاری شود و زمین زندگی و سیاست را آباد کند.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام افزود: پیوستگی و حکمرانی یکپارچه مشروط بر این است که جنس این پیوستگی عقلانی و دینی و جهادی است و این پیوستگی در تعامل دائم است به گونه‌ای که مدیران به حال خود رها نمی‌شوند.

رضایی با تاکید بر اینکه مسأله رهبری، سیاست‌ها و قانون و مدیریت جهادی ارکان این حکمرانی را تشکیل می‌دهند، گفت: سیاست‌های کلانی که در قانون اساسی آمده است سند بالادستی در برنامه‌های دولت است، تبدیل آن به یک سند سیاستی که قانون و برنامه‌های اجرایی از آن بیرون بیاید و به اداره کشور یک پیوستگی راهبردی می‌دهد. در حقیقت ریسمان اتصال قانون و برنامه و اجرا توسط سیاست‌های کلان امکان پذیر است و عروه‌الوثقی انقلاب ما نظام ولایت فقیه است که از طریق سیاست و رهنمودها تبدیل به قانون می‌شود و این قوانین با مدیریت جهادی اجرایی می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: در نخستین سال گام دوم انقلاب، جبهه سوم حق و باطل تشکیل شده است؛ اولین جبهه در زمان انقلاب برای بیرون راندن شاه تشکیل و پیروز شد و دومین جبهه در دوران دفاع مقدس علیه صدام شما گرفت و به پیروزی رسید و امروز در نخستین سال بیانیه گام دوم انقلاب جبهه‌ای برای اخراج آمریکا شکل گرفته است. لازمه اخراج آمریکا از منطقه فراهم سازی اقتدار اقتصادی، علمی و فناوری در کنار اقتدار دفاعی و نظامی است؛ زیرا با اخراج آمریکا خلأ خود ساخته‌ای که ایجاد شده، باید پر شود.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام اظهار کرد: آمریکایی‌ها با ورودشان به منطقه ما خلائی خود ساخته را ایجاد کردند؛ آنها اسرائیل را ایجاد کردند تا نا امنی شکل بگیرد و به عنوان امنیت در منطقه ما سلاح خود را بفروشند؛ آنها با حضورشان در منطقه ما جلوی پیشرفت و فرهنگ ما را گرفته اند تا فرهنگ خود را بر ما القا کند.

رضایی در ادامه با بیان اینکه «وقتی به توصیه‌های رهبری نگاه می‌کنیم باید نگاهی جهادی و انقلابی داشته باشیم»، تاکید کرد: توصیه‌های رهبر انقلاب باید در یک زیرساخت جهادی پیاده شود و ما باید برای مبارزه مستمر برای اخراج آمریکا از منطقه، علم و فناوری و اقتصاد را گسترش دهیم. اینکه کشورهای اسلامی بدون ایجاد پول واحد و بازار اسلامی قادر نیستیم خلأ خود ساخته آمریکا را طرف کنیم. وقتی به علم و فناوری و اقتصاد و سبک زندگی نگاه می‌کنیم، اینها یک زیر ساخت اجتماعی و ذهنی و فلسفی می‌خواهد که این بستر در کنار این مبارزه جدی به وجود می‌آید.

وی با تاکید بر اینکه بیانیه گام دوم بدون شکل گیری مدیریت جهادی در امتداد رهبری و ولی فقیه، امکان پذیر نیست، گفت: جوانان کشور باید خود را آماده کنند که در فضایی جهادی و تلاشی انقلابی خود را بالا بکشند. کسانی که فکر می‌کنند با دادن صرف مسئولیت می‌شود یک انتقال قدرت بین نسلی را به صورت جهادی انجام داد بدانند این یک اقدام آزمایشگاهی و نمایشی است و جوانان ما اگر در کوران های داغ انقلابی قرار بگیرند و خود را بالا بکشند همانطور قاسم سلیمانی‌ها و باکری‌ها این کار را کردند می‌توانند در یک توسعه رو به رشد بینهایت در انقلاب نقش آفرین باشند.


دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام تصریح کرد: گام دوم انقلاب اسلامی چندین برابر گام قبلی مهم و اساسی است و انشالله ما را به تمدن بزرگ اسلامی در منطقه خواهند رساند، آمریکا از منطقه اخراج و اسرائیل همانطور که رهبر معظم انقلاب فرمودند نابود خواهد شد و چهره پر فروغ انقلاب اسلامی از منطقه غرب آسیای تمام عالم نورافشانی خواهد کرد.

رضایی در پایان با اشاره به برگزاری همایش بین‌المللی گام دوم انقلاب؛ الگوی نظام انقلابی تمدن ساز از سوی دانشگاه امام حسین (ع) خاطر نشان کرد: دانشگاه امام حسین (ع) باید دانشگاهی تمدن ساز باشد و باید در این دانشگاه به موضوعاتی از جمله علوم مدیریت جهادی، ثبت تجارب انقلاب و دفاع مقدس و جبهه مقاومت، الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت و تربیت رهبران و مدیران جهادی مورد توجه قرار بگیرد.

نظر شما