شناسهٔ خبر: 151579 - سرویس فرهنگ
نسخه قابل چاپ منبع: فارس

نشست تخصصی «مرجعیت علمی زبان فارسی» با سخنرانی حداد عادل

حدادعادل نشست تخصصی «مرجعیت علمی زبان فارسی» با سخنرانی رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی و از سوی مؤسسه فرهنگی-پژوهشی انقلاب اسلامی برگزار می‌شود.

به گزارش «نماینده» در طول ده سال گذشته رهبر معظّم انقلاب حضرت آیت‌الله خامنه‌ای(مدظله العالی) بارها بر این نکته تاکید فرموده‌اند که: برای ۵۰ سال آینده زبان فارسی باید به زبان علمی مرجع جهانی تبدیل شود. معظم له ضمن این بیانات، محافل دانشگاهی، اساتید و دانشجویان را به این امر تشویق و ترغیب فرموده‌اند که در خصوص عملیاتی شدن این امر و تحقق آن در دهه‌های آینده، برنامه‌ریزی نمایند؛ و شخص معظم له راهکارهای کلان را نیز بیان فرموده‌اند از جمله اینکه: باید در ایران علمی تولید شود که مورد نیاز جهانیان باشد و برای فراگیری آن مجبور شوند، زبان فارسی را یاد بگیرند.

کارگروه علم و فناوری مؤسسه فرهنگی-پژوهشی انقلاب اسلامی در راستای تبیین و ترویج رهنمودها و دغدغه‌های رهبر معظم انقلاب در حوزه‌ی علم و فناوری طی جلسات متمادی، موضوع مرجعیت زبان فارسی را به عنوان یکی از اولویت‌ها انتخاب نموده و به موازات آن گروه دانشجویی پژوهشگران مجموعه تربیت پژوهشگر معارف انقلاب اسلامی که به‌عنوان گروه علم و فناوری فعالیت دارند، این موضوع را به عنوان یک موضوع پژوهشی در قالب کارگروهی انتخاب نموده و تحت عنوان «امکان سنجی مرجعیت علمی زبان فارسی» حدود یک سال گذشته در ابعاد مختلف آن بررسی و پیگیری کرده و در زمستان سال گذشته در اردوی دانشجویی مشهد مقدس رونمایی نموده‌اند و در جلسات بعدی اعتباربخشی شده است.

اکنون به حول و قوه‌ الهی قرار است این موضوع در قالب نشست‌های تخصصی کارگروه ارائه گردد و به همین منظور شخصیت‌های علمی - دانشگاهی از مراکز مهم و عمده‌ای که نقش مستقیم در این رابطه دارند، دعوت شده‌اند. در این نشست که روز چهارشنبه(۲۳ آبان) برگزار می‌شود، غلامعلی حداد عادل، رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی درباره موضوع نشست سخنرانی خواهد کرد.

 کارگروه علم و فناوری پس از برگزاری این نشست و تبادل‌نظرهای لازم، ضمن جمع‌بندی این نظرات، نشست‌های بعدی را پیش‌بینی خواهند نمود که نهایتاً به سمت یک برنامه علمیاتی و طرح اجرایی کامل پیش برود و این طرح که با همفکری و تشریک مساعی همه‌ دست‌اندرکاران طراحی خواهد شد، به صورت یک بسته‌ی اجرایی به سازمان‌های ذی‌ربط پیشنهاد خواهد گردید.

برگزاری این نشست تخصصی همزمان با ابلاغ پیش‌نویس سند الگوی پیشرفت ایران اسلامی(ایران ۱۴۴۴) و نقش زبان فارسی در این الگو به‌عنوان زبان علمی مرجع، بر اهمیت موضوع خواهد افزود.

نظر شما