شناسهٔ خبر: 144577 - سرویس مجلس
نسخه قابل چاپ منبع: تسنیم

روحانی؛ غایب همیشگی جلسات استیضاح وزرا

حسن روحانی فردا قرار است جلسه استیضاح دو وزیر دولت دوازدهم در بهارستان برگزار شود و به گفته سخنگوی هیئت رئیسه مجلس، احتمالا رئیس‌جمهور در مجلس شورای اسلامی حضور نخواهد داشت.

به گزارش «نماینده»، جلسه استیضاح علی ربیعی وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی،   عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی فردا در مجلس شورای اسلامی برگزار می‌شود؛ همچنین جلسه استیضاح حجتی وزیر کشاورزی نیز پس فردا برگزار خواهد شد.

بر همین اساس با توجه به عرف معمول که در جلسات استیضاح پیش می‌آید،   رئیس‌جمهور به دلیل اهمیت موضوع و به منظور حمایت تمام قد دولت از وزرای پیشنهادی در صحن علنی حضور و به دفاع از وزرای خود می‌پردازد، موضوعی که در دولت‌های گذشته و پیش از دولت حجت‌الاسلام حسن روحانی نیز رایج بوده و محمود احمدی‌نژاد نیز در جلسات استیضاح اعضای کابینه‌اش در مجلس حاضر می‌شد.

علاوه بر این،   طبق آیین نامه داخلی مجلس شورای اسلامی رئیس‌جمهور می‌تواند در زمان برگزاری جلسه استیضاح هریک از وزرای دولت در مجلس حضور یافته و به مدت یک ساعت از وزرای خود دفاع کند.

از ابتدای دولت یازدهم نیز سه جلسه استیضاح به تاریخ 14 مهر  94 (استیضاح عباس آخوندی) 3 تیر 94 (رضا فرجی‌دانا) (علی‌اصغر فانی) یکم اسفند 95 (عباس آخوندی) توسط نمایندگان مجلس برگزار شده بود که در تمامی این جلسات رئیس‌جمهور غایب بوده و به جز وی، معاون اول و تعدادی از وزرا حاضر شده بودند.

حالا در دولت دوازدهم قرار است سه وزیر روحانی به دلیل انتقاداتی که نمایندگان مجلس از عملکردشان دارند استیضاح شوند و آنطور که بهروز نعمتی عضو هیئت رئیسه مجلس به خبرگزاری تسنیم گفته احتمالا اسحاق جهانگیری به جای رئیس‌جمهور در جلسه استیضاح حاضر خواهد شد.

حالا باید منتظر ماند و دید که رئیس‌جمهور برخلاف عادت پیشین خود این بار به جلسه استیضاح وزرای خود می‌رود یا خیر؟

در زیر جدول جلسات استیضاح وزاری دولت اول و دوم روحانی تاکنون ذکر شده است:

وزیر استیضاح شده  تاریخ استیضاح مجلس نتیجه استیضاح حضور رئیس‌جمهور
رضا فرجی‌دانا - وزیر علوم  سوم تیر 1394 مجلس نهم عدم رای اعتماد غائب
علی‌اصغر فانی - وزیر اموززش و پرورش  سوم تیر 1394 مجلس نهم رای اعتماد مجدد غائب
عباس آخوندی - وزیر راه و شهرسازی 14 مهر 1394 مجلس نهم رای اعتماد مجدد غائب
عباس آخوندی - وزیر راه و شهرسازی  یکم اسفند 95 مجلس دهم رای اعتماد مجدد غائب
علی ربیعی - وزیر کار تعاون و رفاه اجتماعی 22 اسفند 96 مجلس دهم ؟ ؟
عباس آخوندی - وزیر راه و شهرسازی 22 اسفند 96 مجلس دهم ؟ ؟
محمود حجتی - وزیر کشاورزی 23 اسفند 96 مجلس دهم ؟ ؟

نظر شما