شناسهٔ خبر: 135912 - سرویس سیاست
نسخه قابل چاپ منبع: مهر

تحلیل توکلی از مناظره انتخاباتی

احمد توکلی/* احمد توکلی با اشاره به مناظره روز گذشته نوشت: مناظرات زنده بسیار موثر است و نشان می دهد نامزدها چقدر تسلط، ادب و اعتماد به نفس دارند چقدر حلیم و صبور هستند و چه اندازه اطلاعات دارند.

به گزارش «نماینده»، احمد توکلی دیده با عدال و شفافیت، در کانال تلگرامی خود درباره مناظزه انتخاباتی نامزدهای ریاست جمهوری نوشت: این شکل پرداخت، ارتباط بیننده با تلویزیون را بیشتر می کند. مناظرات زنده بسیار موثر است و نشان می دهد نامزدها چقدر تسلط، ادب و اعتماد به نفس دارند چقدر حلیم و صبور هستند و چه اندازه اطلاعات دارند.

 متن کامل دیدگاه توکلی درباره مناظرات بدین شرح است:

- من ترجیح میدهم به قالیباف و رییسی مشورت دهم اما اگر دیگران هم بخواهند مضایقه نمی کنم.
 
- ریشه مهم حاشیه نشینی توزیع ناعادلانه منابع برای شهرها و روستاهاست و مخالف اصل ۸ قانون اساسی است. یک مشکل دیگر نیز مشکلات فرهنگی است که مهندس میرسلیم اشاره نکردند هرچند مساله آمایش سرزمین موضوع توزیع عادلانه را نیز در خود دارد اما باید تصریح می کردند.
 
- قالیباف عینی تر با مساله برخورد کرد ولی اینکه ما با ارزش واقعی یارانه چه برخوردی داریم یک طرح جامع می خواهد، والا به عکس خودش تبدیل می شود.
 
- جهانگیری باید توجه کند که این طور رسیدگی ها که در جای خودش باید انجام شود باعث تشدید حاشیه نشینی و بقای آن می شود و باید اشتغال در روستا را حل کرد.  
 
- اقای روحانی و،جهانگیری باید میگفتند چقدر اقداماتشان به کاهش حاشیه نشنین ها منجر شده چون اگر توجه به کم کردن تعداد حاشیه نشنین ها نباشد خود حاشیه شهرها هم حاشیه پیدا می کند. باید به ریشه ها پرداخت که مهمترین علتش توزیع عادلانه بودجه است. مسئولان باید از زندگی اشرافی دوری کنند تا مردم هم به دنبال زندگی تجملاتی که در شهرها بیشتر است نباشند.
 
- نکته اقای میرسلیم نکته ای اساسی است چرا که مردم پیرو حاکمان هستند و زندگی مسئولان روی ایجاد اختلاف طبقاتی اثر می گذارد.
 
- رئیسی نکته مهمی گفت که بر اساس سخن امام علی علیه السلام باید به داد مردم فرودست رسید یعنی در شکل دهی به توزیع درامد و باز توزیع درامد باید طبقات فرودست در کانون توجه باشد
 
- جهانگیری به سوال توجه نکرد اگرچه عدالت وجوه مختلف دارد اما سوال در مورد عدالت اجتماعی است. در دولت روحانی،چه کسانی در ارتباط با مسئولین یاخود مسئولین منشاء رانت بودند؟ اقای نعمت زاده کجا ایستاده است؟
 
- رییسی دارد دقیقا به سوال پاسخ می دهد و از حاشیه پردازی پرهیز می کند. مشکل الگوی موردعمل در اداره کشور اصلی ترین مساله است. بعداز جنگ الگوی نئو کلاسیک صندوق بین المللی پول در تمام  دولتهااجرا می شد در حالیکه درذاتش عدالت نیست وفقط رشد مورد توجه است در حالیکه رهبری فرمودند ما هم رشد میخواهیم و هم عدالت و خود صندوق مدلهای جدیدی تبلیغ می کنند که یکی از انها مدل رشد حامی تهیدستان است و می،گوید در هنگام رشد همه قایقها باید حرکت کنند نه فقط قایق اغنیا/ مدل رشد  حامی تهیدستان مدل رشد معطوف به کاهش فقر مطلق است همانطورکه رییسی این اولویت رادارد ومدل رشد فراگیر مدلی است که در صدد کاهش فاصله طبقات است اولی به فقرا میپردازدودومی به نابرابری.
 
-حرف روحانی در مورداینکه کمک کنیم تا مردم خودشان خانه بسازند حرف زیبایی است ولی در کشورهایی که عقل بیشتر منبع تصمیم است مثلا در اروپادولت دراین عرصه وجود داردوهر کسی نمی تواند خانه بسازد.

- مدل رشد  حامی تهیدستان مدل رشد معطوف به کاهش فقر مطلق است همانطورکه رییسی این اولویت رادارد ومدل رشد فراگیر مدلی است که در صدد کاهش فاصله طبقات است اول به فقرا میپردازد ودوم به نابرابری.
 
- در مجلس نهم دو بار تلاش کردیم تا مالیات بر عایدی سرمایه در مسکن را بالا ببریم الان دو در هزار قیمت منطقه ای  مالیات میدهند. در حالی که سرمایه در بخش تولید صنعتی ۲۵ درصد مالیات میدهد به همین دلیل سرمایه از بخش،تولید صنعتی به دلالی زمین و مسکن فرار میکند. اگرمالیات سود این دلالی بیشتر از مالیات تولید صنعتی بشودجهت عکس میگردد.

- متاسفانه وزیر راه و شهر سازی با نوشتن نامه ای به لاریجانی ادعای غلطی کردو با لابی دلالان زمین و مسکن این قانون تصویب نشد که باید اخوندی، پاسخ گو باشد.
 
- روحانی درباره تاثیر افق روشن برای بهبود امورجوانان حرف درستی می زند اما پیوند زدنش با تحریم و حصر و مشابه ان اشتباه فاحشی است. می توان گفت در حالت خوشبینی با چندین واسطه میتوان اینها را مرتبط دانست اما علت بعیده است.

- هیچ کدام از نامزدها به تاثیر فضای مجازی در تغییر رفتار جنسی جوانان اشاره نکرده است. همچنین به تاثیر بی برنامگی در توزیع جنسیتی اموزش عالی اشاره نکرد که باعث شده دختران زیادی بیش ازپسران جامعه فارغ التحصیل داشته باشیم. کسی به تاثیر تبلیغ فمینیسم در این حوزه نپرداخت. در هر سه مورد دولت مستقر مسئولیت سنگین تری داشته است و فمینیستها در سایه حمایت اصلاح طلبان بیشتر فعال هستند.
 
- یک عامل مهم تاخیر ازدواج تلقی سخت شدن و پرهزینه شدن امر ازدواج است که تحت تاثیر رفتار  بزرگان کشور شکل می گیرد در حالی که نسل گذشته بسیار اسان تر ازدواج می کردند.
 
- رقم روحانی در مورد دویست میلیارد دلار برای سرمایه گذاری نفت و گاز درست نیست. در یک زمان طولانی به مبالغ زیاد نیازاست ونه در یک زمان کوتاه این بزرگنمایی بیشتر از سوی سرمایه گذاران خارجی  انجام می شود تا ما را نیازمند نشان دهند.
 
- مقدمه تحلیلی جهانگیری در مورد سرمایه اجتماعی نکته مهمی دارد که ان ارتباط سرمایه اجتماعی واخلاق است. در تاثیر شفافیت و فناوری اطلاعات و راضی کردن مردم هم موضع درستی داشتند ولی قوانین زیادی برای شفاف کردن وجود دارد که در این دولت هنوز اجرا نشده است. جهانگیری برای موضوع شفافیت اقدامات زیادی داشته که یک نمونه مهم ان موضع گیری جهانگیری بعد از نامه دیده بان شفافیت وعدالت به ایشان بعداز تلاش نادرست وزیر صنعت و معدن برای جلوگیری از پیاده شدن پنجره واحد در گمرک بود که جهانگیری از موضع دیده بان شفافیت دفاع کرد چون پنجره واحد اثر زیادی در شفافیت عملیات گمرکی دارد.
 
- تهیه لایحه شفافیت از کارهای مهمی است که اگرچه دیر اما خوب است واز حقوق مردم بوده که انجام شده است.  
 
- تا اینجای مذاکره معلوم شد که از دو طرف قالیباف و جهانگیری مسلط تر به امر اجرا هستند و تدبیر نامزد شدن جهانگیری برای کمک به روحانی بی دلیل نبود. طرفین به اشخاص یا اموری اشاره می کنند که متکی بر اطلاعات خودشان است و سندی ارائه نمی کنند و روحانی طرف خود را به صراحت به دروغ گویی متهم می کند و قالباف هم تلویحا چنین تهمتی می زند. این از جهت تاثیرمنفی بر سرمایه اجتماعی قابل توجه است.
 
- مواضعی که اقای جهانگیری در باب اصلاح طلبان بیان داشتند بیشتر یک نوع مظلوم نمایی بود و جز در دوره احمدی نژاد که او را اصولگرا نمیدانم همیشه دولت در اختیار اصلاح طلبان بود که البته نام‌های متفاوتی مثل چپ، دوم خردادی و اصلاح طلب داشتند. بعد از فتنه ۸۸ که به سرکشی نسبت به قانون    و لجاجت نامزدهای اصلاح طلبان و اشوب اجتماعی و ریختن خونهای زیادی منجر شد محدودیتهایی رخ داد. طبعا نباید انتظار داشتدر چنین شرایطی به عوامل فتنه جایزه داده شود.
 ولی در همین دوران رای مردم محترم شناخته شد و دولت به اصلاح طلبان و هم پیمانانشان رسید. البته این به معنای این نیست که قصور وتقصیر از کسی جز انان سر نزده اما مظلوم نمایی از سوی ایشان هم در شانشنان نیست.

نظر شما