شناسهٔ خبر: 129387 - سرویس فرهنگ
نسخه قابل چاپ منبع: مهر

برگزاری نمایشگاه مطبوعات با شعار شفافیت و صداقت/انصرافی هم داشتیم

انتظامی حسین انتظامی اعلام کرد: دراین دوره ازنمایشگاه مطبوعات هم چندرسانه از شرکت درنمایشگاه انصراف دادند.

به گزارش «نماینده»، نشست خبری بیست‌ودومین نمایشگاه مطبوعات و خبرگزاری ها پیش از ظهر امروز دوشنبه ۱۰ آبان با حضور حسین انتظامی معاون امور مطبوعاتی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در محل این معاونت در تهران برگزار شد.

انتظامی در این نشست خبری با اشاره به اینکه امسال فرآیند ثبت نام از رسانه ها برای شرکت در نمایشگاه مطبوعات به صورت الکترونیکی انجام شده است، گفت: بالغ بر ۶۲۰ غرفه در بخش های مختلف از جمله شامل دین و اندیشه، سیاسی و اقتصادی، خانوادگی، رسانه های مکتوب و رسانه های مجازی در مصلی تهران برپا شده است که بیش از ۸۰۰ رسانه را در خود جای داده است.

وی نمایشگاه مطبوعات را بهترین فرصت برای ارزیابی رسانه ها و ارتباط گرفتن آنها با مخاطبانشان عنوان کرد: امسال در بخش موسسات مطبوعاتی ۲۳ غرفه، در بخش رسانه‌های استانی و منطقه ای ۶۵ غرفه، در بخش تشکل های مطبوعاتی ۸ غرفه، در بخش کسب و کار مرتبط با رسانه ها ۲۰ غرفه، در بخش روابط عمومی دستگاه ها ۷ غرفه، در بخش ادارات کل ارشاد استان ها و خانه های مطبوعات استانی که نشریات استان ها را نمایندگی می کنند، ۳۱ غرفه، در بخش نشریات دانشجویی ۲ غرفه (یک غرفه مربوط به نشریات زیرمجموعه وزارت علوم و یک غرفه مربوط به نشریات زیرمجموعه دانشگاه آزاد)، در بخش روزنامه ها ۴۰ غرفه، در بخش خبرگزاری ها ۱۳ غرفه، در بخش رسانه‌های حوزه دین و اندیشه ۲۳ غرفه، در بخش رسانه های فرهنگی و هنری ۸۶ غرفه، در بخش رسانه های سیاسی و اقتصادی ۹۴ غرفه، در بخش رسانه های آموزشی و تخصصی ۹۹ غرفه، در بخش رسانه های عمومی و خانواده ۷۹ غرفه و در بخش رسانه های حوزه کودک و نوجوان ۱۱ غرفه دایر شده اند.

معاون امور مطبوعاتی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: در طول نمایشگاه مطبوعات هم نشست های حرفه ای و تخصصی و ارتباط با موضوع رسانه ها برگزار می شود که البته بخش قابل توجهی از این نشست ها را، خود رسانه ها عهده دار شده اند و محل برگزاری این نشست ها و همچنین تالارهای گفتگو با محوریت ستاد نمایشگاه در اختیار رسانه ها قرار می گیرد.

انتظامی همچنین از برگزاری کارگاه های تخصصی و کاربردی در نمایشگاه امسال خبر داد و گفت: در بخش رسانه های داخلی این کارگاه ها با حضور استادان ارتباطات و پیشکسوتان حوزه رسانه برگزار می شود ضمن اینکه ما امسال میهمانان خارجی هم داریم که عمدتا روزنامه نگاران بین المللی هستند که با هدف معرفی رسانه های متبوعشان و گسترش تعاملات رسانه‌ای با رسانه های ایران در این نشست ها حضور پیدا خواهند کرد.

وی شعار نمایشگاه بیست و دوم مطبوعات را هم «شفافیت و صداقت» عنوان کرد و با تاکید بر اینکه برنامه ریزی امور مربوط به نمایشگاه توسط شورای نمایشگاه متشکل از روسای شورای تشکل های مدیریتی مطبوعات و نمایندگان معاونت مطبوعاتی وزارت ارشاد صورت گرفته است، یادآور شد: این شعار در تداوم و تکمیل شعارهای نمایشگاه مطبوعات در دوره های قبل انتخاب شده است.

معاون امور مطبوعاتی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در توضیح بیشتر گفت: ما به عنوان اصحاب رسانه باید طالب شفافیت از سوی دولت باشیم هر میزان شفافیت افزایش پیدا کند، راه و روش مبارزه بنیادین با فساد، گشوده تر می شود. ضمن اینکه این مسئله به توسعه مردم سالاری و ایفای حقوق شهروندی در جامعه کمک می کند و همچنین هزینه نظارت ها را کاهش می دهد. متقابلا از رسانه ها انتظار می رود با نظر قرار دادن اخلاق حرفه‌ای، نسبت به پیگیری حقوق مردم و بهره گیری از شفافیت، رفتاری صادقانه داشته باشند.

رییس نمایشگاه مطبوعات همچنین گفت: دولت با اجرای قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات، نشان داده که عملا حامی شفافیت در رسانه هاست و انتخاب شعار نمایشگاه نیز در همین زمینه بوده است. همه دستگاه های کشور نیز باید از این ظرفیت رسانه ها در نظارت همگانی استفاده کنند.

انتظامی در ادامه از رونمایی از یک کتاب منتشر نشده از زنده یاد پروفسور کاظم معتمدنژاد پدر علم روزنامه نگاری ایران در نمایشگاه امسال مطبوعات خبر داد و گفت: کتاب «حقوق جهانی ارتباطات» طی مراسمی در نمایشگه امسال رونمایی می شود.

وی با اشاره به اینکه بیست‌ودومین نمایشگاه مطبوعات روز جمعه هفته جاری چهاردهم آبان ماه آغاز به کار می کند، اما آیین رسمی گشایش نمایشگاه شنبه ۱۵ آبان برگزار می شود، در خصوص احتمال برگزاری این مراسم با حضور رئیس جمهور هم گفت: این مسئله تا روز پنجشنبه مشخص و از طریق ستاد نمایشگاه اعلام می شود.

همچنین به گفته این مقام مسئول در وزارت ارشاد، امسال نیز به روال سال های اخیر نشریه روزانه نمایشگاه هر روز توسط یکی از روزنامه ها، منتشر و در فضای نمایشگاه در اختیار عموم مردم قرار می گیرد. ضمن اینکه فرهنگستان زبان و ادب فارس هم در آیین اختتامیه نمایشگاه از پنج رسانه که در راستای پاسداشت زبان فارسی گام برداشته اند، در حوزه های روزنامه های سراسری، روزناهمه‌های استانی و منطقه ای، روزنامه های ورزشی، خبرگزاری ها و پایگاه های خبری تقدیر خواهد کرد.

معاون امور مطبوعاتی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه ساعت کار بیست و دومین نمایشگاه مطبوعات که از ۱۴ تا ۲۱ آبان ماه در مصلای بزرگ امام خمینی برپا خواهد شد، همه روزه از ساعت ۹ صبح تا ۸:۳۰ شب خواهد بود، اظهار امیدواری کرد: فضای نمایشگاه امسال نیز بانشاط و پویا باشد.

انتظامی همچنین از برگزاری ۳ نمایشگاه عکس با عناوین ایران در سال هایی که گذشت، محیط زیست ایران و ایران و کره جنوبی در ایام برگزاری نمایشگاه امسال در مصلی خبر داد و در ادامه با اشاره به نهایی شدن نظام‌نامه نمایشگاه مطبوعات گفت: در این نظام‌نامه هم مقررات حاکم بر نمایشگاه مشخص و اعلام شده است و هم ضوابط انتخاب غرفه های برتر، به این ترتیب که رسانه هایی که این نظام‌نامه را رعایت کنند، ضمن تجلیلی مختصر در آیین اختتامیه، از تسهیلات اجاره غرفه برای دوره بعدی نمایشگاه برخوردار خواهند شد همانطور که رسانه هایی که در دوره قبلی برگزیده شده بودند، از این تسهیلات در ثبت نام برای شرکت در نمایشگاه امسال، بهره‌مند شدند.

وی در پاسخ به سوالی مربوط به انصراف برخی از رسانه ها برای شرکت در نمایشگاه امسال مطبوعات، این مسئله را تایید کرد و گفت: با توجه به اینکه ثبت نام نمایشگاه در چهار مرحله انجام شد، ما در هر مرحله شاهد ریزش هایی بودیم با این وجود باید به طور عموم می توانم بگویم که نمایشگاه امسال مطبوعات از رشدی ۳۰ درصدی در ثبت‌نام‌ها برخوردار بوده اند.

این مقام مسئول، در همین ارتباط گفت: ضمن اینکه امسال از جهت تنوع دیدگاه های سیاسی که رسانه ها آنها را هماهنگ می کنند و  نیز تنوع اقلیمی و جغرافیایی و موضوعی، ما با تنوع بیشتری نسبت به دوره قبل روبرو شدیم

معاون مطبوعاتی وزیر ارشاد گفت: رسانه های خارجی در نمایشگاه بیست و دوم مطبوعات غرفه ندارند، اما مهمانان خارجی که در واقع همان روزنامه نگاران بین المللی هستند، در فضایی که اداره کل رسانه های خارجی وزارت ارشاد تدارک دیده است، حضور خواهند داشت.

انتظامی در عین حال یادآور شد: نمایشگاه مطبوعات برای ارائه توانایی های رسانه های داخلی برپا می شود. طبیعتا ما در بیست‌ویک دوره گذشته، رشد کمی و کیفی را از این جهت در رسانه ها شاهد بوده ایم. لذا زمانی که از برگزاری «بین المللی» نمایشگاه سخن می گوییم طبیعتا باید نسبت رسانه هایی که در آن نمایشگاه شرکت می کنند، در قیاس با رسانه های داخلی قابل توجه باشد. البته ما باید تراز نمایشگاه را به این سمت ببریم، اما به هر حال با دعوت از دو یا سه رسانه خارجی، نمی توانیم مدعی بین المللی شدن نمایشگاه شویم.

وی در پاسخ به این سوال که با توجه به اینکه بیست و دومین نمایشگاه مطبوعات آخرین نمایشگاهی است که در دولت تدبیر و امید تشکیل می شود و به احتمال بسیار زیاد با توجه به در پیش بودن انتخابات ریاست جمهوری سال آینده، نمایشگاه متاثر از این بحث سیاسی خواهد شد و اینکه آیا برای طیف های مختلف سیاسی که قصد حضور در این آوردگاه را دارند، فضایی برای بحث و تبادل نظر در نمایشگاه پیش بینی شده است یا خیر؟ گفت: نمایشگاه مطبوعات یک فضای تعاملی است و این مسئله به همت همه رسانه‌ها برمی گردد که اولا مطالبات خودشان را در این فضا پیگیری کنند. به هر حال طیف های مختلف فکری در نمایشگاه، رسانه دارند و طبعا میهمانان خودشان را خواهند داشت. همچنین می توانند با هماهنگی های لازم قبلی، از فضاهایی که وجود دارد به این منظور استفاده کنند.

این مدرس علوم ارتباطات در ادامه در پاسخ به سوالی در خصوص نگرانی از افت شدید مخاطبان نشریات مکتوب و روزنامه ها و توسعه شبکه های اجتماعی و تعاملی گفت: این مسئله که الگوی مصرف رسانه ای تغییر پیدا کرده و رسانه های اجتماعی در حال جایگزینی با رسانه های دیگر هستند، وجود دارد اما به معنای آن نیست که رسانه های سنتی میدان رقابت را به این رسانه های جدید ببازند.

معاون امور مطبوعاتی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اضافه کرد: وی با بیان اینکه در دوره فضای تعاملی رسانه ای قرار داریم، گفت: به عنوان یک پژوهشگر در حوزه رسانه، نظرم این است که رسانه ها برای ماندگاری خودشان، باید در وجوه ممیزه خود نسبت به سایر رسانه ها تاکید کنند. به عنوان مثال خصوصیتی که رادیو دارد، طبیعتا یک روزنامه ندارد و بالعکس و لذا تاکید بر این وجوه ممیزه می تواند در ماندگاری رسانه ها موثر باشد.

انتظامی هدف از افتخار به شیوه الکترونیکی را برای ثبت نام در این دوره از نمایشگاه مطبوعات، دوری از تبعیض و جلوگیری از به وجود آمدن آن عنوان کرد و گفت: ما در راستای شفافیت، حتی ناگ های مربوط به زمان جانمایی رسانه ها را هم منتشر کردیم، در حالی که خودتان اذعان دارید که در دوره هایی از نمایشگاه که قبلا برگزار می شد، این کار یعنی جانمایی غرفه ها و فضا دادن به رسانه ها توسط ستاد نمایشگاه انجام می شد که این مسئله همیشه گله گذاری هایی را از سوی رسانه ها به دنبال داشت چراکه جلوی آن تبعیض را نمی گرفت.

این مقام مسئول، در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه با توجه به برگزاری نمایشگاه کتاب در شهر آفتاب انتظار می رفت نمایشگاه مطبوعات هم به این مکان منتقل شود، گفت: تصمیم گیری در مورد تعیین محل برگزاری نمایشگاه مطبوعات توسط خود رسانه ها انجام شده است؛ اوایل تابستان این بحث مطرح شد، اما در نهایت جمع بندی روسای تشکل های مدیریتی مطبوعاتی این بود که نمایشگاه در مصلی برگزار شود و از آنجا که ما هم در چارچوب نظرات آنها که در واقع صاحبان نمایشگاه هستند، عمل می کنیم، این مسئله را پذیرفتیم ضمن اینکه به هر حال مصلی به محل فعالیت رسانه ها هم نزدیک تر است و در حالی که این مسئله در ارتباط با نمایشگاه کتاب ضرورتی ندارد.

نظر شما