شناسهٔ خبر: 122079 - سرویس بین‌الملل
نسخه قابل چاپ منبع: صدا و سیما

تصویب طرح دشوار کردن رفع تحریمهای ایران

کنگره آمریکا پایگاه اینترنتی هیل:مجلس نمایندگان آمریکا طرح موسوم به شفافیت تأمین مالی تروریسم ایران راتصویب کرد.

به گزارش «نماینده» به نقل از پایگاه اینترنتی هیل، اعضای مجلس نمایندگان با ۲۴۶ رای موافق در مقابل ۱۸۱ رای مخالف طرح موسوم به «قانون شفافیت تامین مالی تروریسم ایران» را تصویب کردند. تقریبا تمام جمهوریخواهان به این طرح رای مثبت و اکثریت دموکراتها به آن رای منفی دادند.

انتظار نمی رود این طرح حتی با وجودی که جمهوریخواهان کنترل هر دو مجلس نمایندگان و سنا را در اختیار دارند به قانون بدل شود. حتی اگر مجلس سنا هم این مصوبه را تصویب کند اوباما وعده داده است که آن را وتو خواهد کرد چون باعث می شود تا توافقنامه هسته ای تاریخی با ایران از بین برود.

مجلس نمایندگان ماه گذشته با اختلافی اندک این مصوبه را تصویب کرد اما این رای گیری بعد از آنکه تقریبا یک سوم اعضا خیلی دیر 

آرای خود را به صندوقها انداختند فاقد اعتبار اعلام شد.

این رای گیری در روز سیزدهم ژانویه انجام شد. روز شانزدهم ژانویه مقامات امریکا و ایران توافقنامه پیچیده ای را اعلام کردند که بر اساس آن ایران همزمان با اجرای توافقنامه هسته ای بین المللی چهار زندانی امریکایی را آزاد کرد.

منابعی در کنگره گفتند رای گیری سیزدهم ژانویه به این علت فاقد اعتبار بود که رئیس جدید این مجلس یعنی پال ریان Paul Ryan اعضا را برای اینکه به موقع رای دهند تحت فشار گذاشته بود نه به علتی مرتبط با توافق مبادله زندانیان.

نظر شما