شناسهٔ خبر: 115619 - سرویس سیاست
نسخه قابل چاپ منبع: ایسنا

افزایش تعداد مستشاران ایرانی در سوریه

عبداللهیان معاون عربی و آفریقای وزیر امور خارجه گفت: مستشاران نظامی ایرانی در سوریه فقط در زمینه مبارزه با تروریسم مشورت می‌دهند. در حالی که مبارزه ارتش سوریه با تروریست‌ها ادامه دارد، ما بر شمار مستشاران خود در سوریه افزوده‌ایم.

به گزارش «نماینده»، حسین امیرعبداللهیان که به دعوت وزارت خارجه انگلیس به لندن سفر کرده است، نگاه واقع‌بینانه اروپا از جمله انگلیس درباره بحران منطقه را موجب رسیدن به راه‌حل‌های عملی‌تر برای برون‌رفت از بحران‌های منطقه دانست.

وی در تشریح مواضع جمهوری اسلامی ایران برای اندیشمندان، صاحب‌نظران سیاسی و سردبیران ارشد رسانه‌های انگلیس، با رد کوتاه‌مدت بودن همکاری ایران و روسیه و محدود شدن آن به رفع بحران سوریه گفت: روابط تهران - مسکو، پایدار و راهبردی است و جمهوری اسلامی ایران روابط مشابهی را با کشورهای اروپایی دنبال می‌کند.

معاون وزیر خارجه ایران گسترش روابط با همسایگان را از اولویت‌های سیاست خارجی کشورمان اعلام کرد و افزود: به همین علت، از تعمیق روابط با کشورهای حاشیه خلیج فارس، عراق و عربستان سعودی، استقبال می‌کنیم.

امیرعبداللهیان افزود: ممکن است عده‌ای منتقد کمک مستشاری ایران به سوریه در جنگ با تروریست‌ها باشند و آن را سازنده ندانند اما بهتر است آن‌ها ابتدا به نقش دولت‌هایی بپردازند که از گروه‌های تروریستی در سوریه حمایت می‌کنند.

به گفته معاون عربی و آفریقای وزیر امور خارجه ادامه داد: همگان می‌دانند که وضع کنونی سوریه، پیامد همکاری و پشتیبانی شماری از کشورهای همسایه سوریه، منطقه و فرامنطقه از سازمان‌های تروریستی است.

وی تاکید کرد: اکنون آشکار شده است که اگر پای گروه‌های تروریستی به سوریه باز نمی‌شد، این بحران پیش نمی‌آمد و اکنون نیز پس از پنج سال خونبار، هیچ جایگزینی برای دولت سوریه وجود ندارد.

امیرعبداللهیان در ادامه گفت: جمهوری اسلامی ایران نقش سازنده خود را با ارائه کمک‌های انسان‌دوستانه و نیز تلاش به منظور حفظ امنیت و یکپارچگی سوریه ارائه کرد و اکنون نیز آماده ادامه همکاری برای حفظ آرامش و برگزاری انتخابات در این کشور است.

وی با رد اینکه روسیه از هوا و ایران از زمین در سوریه عمل می‌کنند، در ادامه سخنانش در اندیشکده شورای اروپایی روابط خارجی در لندن تصریح کرد: فراموش نمی‌کنیم که آمریکایی‌ها در ابتدای شروع بحران مدعی بودند ارتش سوریه در مدت سه ماه از هم خواهد پاشید اما پس از پنج سال، ارتش سوریه همچنان مشغول جنگ با تروریست‌هاست.

معاون وزیر امور خارجه افزود: ارتش سوریه اکنون عملیات آفندی زمینی را آغاز کرده است و مستشاران نظامی ایرانی نیز فقط در زمینه مبارزه با تروریسم، مشورت می‌دهند. در حالی که مبارزه ارتش سوریه با تروریست‌ها ادامه دارد، ما بر شمار مستشاران خود در سوریه افزوده‌ایم و هدف ما، فقط مبارزه با تروریسم در آن کشور است.

امیرعبداللهیان سپس در پاسخ به پرسشی درباره نقش حزب‌الله در سوریه گفت: اوضاع سوریه بسیار پیچیده است مثلا در بلندی‌های جولان جبهه النصره که متحد القاعده است، فعالیت‌های تروریستی دارد.

وی افزود: مجروحان گروه‌های تروریستی القاعده و جبهه النصره، برای مداوا به اسرائیل برده می‌شوند و در مناطق اشغالی، نیروهای جبهه النصره، آزادانه تردد و به منظور عملیات تروریستی، به بیروت و دیگر شهرهای لبنان سفر می‌کنند. به همین علت است که حزب‌الله به منظور تامین امنیت در لبنان، ناچار از دخالت شده است.

معاون وزیر خارجه کشورمان در ادامه در برابر پرسشی درباره جیسون رضاییان، پاسخ داد: دستگاه قضایی ایران که قوه‌ای مستقل است، اسناد و مدارکی بدست آورده و بر اساس آن او را جاسوس می‌داند؛ بنابراین، اینکه در چنین جلسه‌ای و بدون بررسی اسناد و مستندات گفته شود که او جاسوس نیست حرفی غیر منطقی و غیر تخصصی است.

امیرعبداللهیان درباره امکان تغییر جدی در وضع سوریه پس از دخالت نظامی روسیه نیز اظهار کرد: این اقدامات با هدف مبارزه با تروریسم، قطعاً ضروری است اما راه حل نهایی، نظامی نیست بلکه سیاسی است.

وی درباره سازوکار توافق ایران و اتحادیه اروپا نیز یادآور شد: گفت‌وگوهایی انجام شده است که جزئیات آن، در زمان مقتضی منتشر خواهد شد.

معاون عربی و آفریقایی وزیر امور خارجه ایران با تاکید بر اینکه اقدامات گروه‌های تروریستی از جمله داعش، ضد اسلام است و شیعه و سنی نمی‌شناسد، تاکید کرد: ما واقعا به اتحاد شیعه و سنی اعتقاد قلبی داریم و معتقدیم داعش، نه تنها اهل سنت بلکه همه مسلمانان را بدنام می‌کند. اسناد و مدارک فراوانی موجود است که شماری از سازمان‌های اطلاعاتی خارج از منطقه، با حمایت از گروه‌های تروریستی، تلاش می‌کنند شیعه و سنی را در برابر یکدیگر قرار دهند و مسلمانان را متفرق سازند.

به گفته معاون وزیر خارجه کشورمان، جمهوری اسلامی ایران در همه‌جا از جمله عراق، به شیعه، سنی، کرد و عرب، برای مبارزه با داعش و تروریسم کمک کرده است و شیعه و سنی را از هم جدا نمی‌داند.

امیرعبداللهیان افزود: کمک‌های جمهوری اسلامی ایران به مردم عراق، از جمله به سنی‌ها در آزاد ساختن تکریت، زادگاه صدام، به‌گونه‌ای بود که حتی صدای دولت عربستان سعودی را هم درآورد و عربستان سعودی از این که ما به دولت عراق، کمک مستشاری دادیم و در آزادی تکریت کمک کردیم، ناراضی شد.

وی تاکید کرد: در هر حال، ما همچون گذشته برای مبارزه با تروریسم در عراق، به شیعه، سنی و کُرد کمک خواهیم کرد و اگر دولت عربستان سعودی نیز زمانی تصمیم بگیرد با تروریسم مبارزه کند، ما استقبال می‌کنیم.

امیرعبداللهیان در بخش پایانی سخنانش در اندیشکده شورای اروپایی روابط خارجی، گفت: درباره یمن نیز ما از مشارکت همه گروه‌های سیاسی در تعیین آینده آن کشور، حمایت می‌کنیم. یافتن راه حل سیاسی که همه احزاب و سازمان‌های یمنی را در بر گیرد و دولتی منتخب از همگان را ارائه دهد، خواست ماست.

معاون وزیر امور خارجه کشورمان گفت: همان‌گونه که معتقدیم در ساخت آینده سوریه، شرکت و همکاری همه قومیت‌ها لازم است، درباره بحرین نیز معتقدیم دولت آن کشور ناچار است با همه قشرها در تماس باشد و مردم آن کشور را باید در اداره کشور، هماهنگ سازد. به همین علت، تداوم بازداشت مخالفان دولت بحرین، از جمله شیخ علی سلمان را که به دموکراتیک‌ترین شکل ممکن مخالفت سیاسی خود را با نظام حاکم ابراز کرده، سازنده نمی‌دانیم.

به گزارش ایسنا به نقل از خبرگزاری صداو‌سیما از لندن، معاون وزیر خارجه ایران در پاسخ به پرسشی درباره حمایت ایران از حوثی‌ها و اینکه ایران قصد دارد آنان را در یمن حاکم کند؟ اظهار کرد: حوثی‌ها گروهی تاثیرگذار در یمن هستند و در دو سال اخیر نقش بارزی در سرکوب القاعده در این کشور داشتند. ما در پی آن نیستیم که حوثی‌ها بر کل یمن حکومت کنند بلکه ما از یمنی حمایت می‌کنیم که همه گروه‌ها از جمله حوثی‌ها در آن نقش داشته باشند و به همین خاطر از تشکیل دولت وحدت ملی حمایت می‌کنیم.

امیرعبداللهیان همچنین خاطرنشان کرد: مبارزه با تروریسم و القاعده را موضوعی اساسی در یمن می‌دانیم که اکنون جهان از آن غافل شده است. ایران از یمنی حمایت می‌کند که پیام‌آور صلح و آرامش برای همه کشورهای منطقه از جمله عربستان سعودی باشد.

معاون عربی و آفریقای وزیر امور خارجه کشورمان در سفر دو روزه به انگلیس قرار است با مشاور امنیت ملی نخست‌وزیر این کشور، وزیر امور خارجه انگلیس و شماری از مقام‌های این وزارتخانه و اعضای مجلس این کشور دیدار و درباره راه‌های گسترش روابط و دیگر مسائل مورد علاقه دو کشور بویژه راه‌های برون‌رفت از بحران‌های منطقه گفت‌وگو کند.

نظر شما