شناسهٔ خبر: 158308 - سرویس مجلس
نسخه قابل چاپ منبع: فارس

دولت به صورت مسمتر بازار را رصد کرده و مراقبت فعالیت سودجویان باشد

گلمرادی/2 نماینده مردم ماهشهر در مجلس شورای اسلامی گفت: دولت به صورت مسمتر بازار را رصد کرده و مراقبت فعالیت سودجویان باشد.

به گزارش «نماینده»، علی گلمرادی نماینده مردم ماهشهر در مجلس شورای اسلامی، با اشاره به افزایش قیمت و سهمیه‌بندی بنزین گفت: اتفاقاتی که به دنبال افزایش قیمت بنزین رخ داد به خاطر بدسلیقگی دولت در اجرای طرح سهمیه‌بندی بنزین بود.  جدا از اینکه این سهمیه‌بندی کار درست یا غلطی است اما نحوه اجرای این طرح هزینه‌هایی را تحمیل کرد.

وی افزود: در دولت آقای احمدی نژاد موضوع افزایش قیمت بنزین و هدفمندی یارانه‌ها را داشتیم. در آن زمان دولت یارانه دو ماه مردم را پیش از اجرای هدفمندی یارانه‌ها و افزایش قیمت سوخت به حسابشان واریز کرد و ابعاد مختلف موضوع برای مردم تشریح شد؛ مردم در جریان کامل اجرای طرح قرار گرفتند تا جایی که خود مردم می‌گفتند کی می‌خواهد این طرح اجرا شود و منتظر اجرای طرح بودند.

نماینده مردم ماهشهر در مجلس اظهار داشت: این نشان می‌دهد که مدیریت اصولی و موثر تفاوتش با مدیریت این آقایان در همین است باید هنرمندی به خرج داده شود تا فرایندها، روش‌ها و رویه‌ها به گونه‌ای باشند که ما گرفتار این مسائل و مشکلات نشویم. اجرای بد طرح افزایش قیمت بنزین نتیجه‌اش این اتفاقاتی شد که مشاهده کردیم.

گلمرادی خاطرنشان کرد: ما بر فرایند تصمیم‌سازی در ماجرای سهمیه‌بندی و افزایش قیمت بنزین نقد داریم. مقام معظم رهبری هم فرمودند فرض ما بر این است که‌ آقایان کار کارشناسی انجام دادند و قول هم داده‌اند که قیمت‌ها افزایش پیدا نکند و فشار به جامعه تحمیل نشود اما حقیقتا این آقایان فارغ از کار کارشناسی لحاظ کردن همه جوانب باعث بوجود آمدن این مسائل و مشکلات شدند.

وی افزود: در این ماجرا مقام معظم رهبری فداکاری، ایثار و از خودگذشتگی کردند و این دوستان باید به موقع پاسخگو باشند.

نماینده مردم ماهشهر در مجلس اظهار داشت: یک پای کار کارشناسی در این ماجرا مجلس بوده آیا واقعا نمایندگان با عنوان پیکره کارشناسی مجلس با اجرای سهمیه‌بندی بنزین موافقت کردند؟ آیا نظر مساعد داشتند؟ ما که در جلسه غیرعلنی چند هفته قبل به دلایل متعدد موافق نبودیم در این شرایط سهمیه‌بندی انجام شود.

گلمرادی خاطرنشان کرد: براساس ماده 39 برنامه ششم توسعه به دولت اجازه داده‌ایم که با ملاحظات اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی براساس بودجه سالانه به صورت تدریجی موضوع افزایش قیمت بنزین را انجام دهد نه اینکه یکباره چنین حرکتی صورت گیرد.

وی افزود: این خیلی بد است که با این بهانه و توجیه که مردم در پمپ بنزین‌ها صف می‌ ایستند و پمپ بنزین ها را شلوغ می‌کنند دولت به صورت غافلگیرانه و یکباره سهمیه‌بندی و افزایش قیمت بنزین را اعلام کند. اگر به فرض هم اینگونه بود و مردم چهار لیتر بنزین هم بیشتر ذخیره می‌کردند آیا بخشی از این فشار روانی کمتر نمی‌شد؟ کما اینکه اگر از حدود یک ماه قبل گفته می‌شد و ابعاد مختلف موضوع تشریح می‌شد همین شلوغی پمپ‌بنزین ها را هم نداشتیم.

نماینده مردم ماهشهر در مجلس اظهار داشت: بنا است از اجرای طرح منافع عاید کشور شود نه اینکه این خسارت‌های مادی،‌ معنوی و جانی را داشته باشیم.

وی افزود: تصمیم اتخاذ شده برای افزایش قیمت و سهمیه‌بندی بنزین ایراد دارد چرا که اگر دولت تصمیمات کارشناسی داشت امروز به زبان نمی‌آورد که امروز 60 میلیون نفر در ایران فقیر و محتاجند،‌ دولتی که این حرف را می‌زند پیش از این بنایش بر این بود تا با برجام مشکلات مملکت را حل کند و حالا می‌گوید 60 میلیون فقیر داریم. پس این ادعای دولت کجا رفته؟

نماینده مردم ماهشهر در مجلس اظهار داشت: از سوی دیگر شاید دولت بگوید که با پرداخت مابه‌التفاوت قیمت بنزین به مردم کمک می‌کند اما این تزریق نقدینگی این مساله خود باعث ایجاد تورم می‌شود و موجب ایجاد عامل تورم‌زا در کشور می‌شود و این پرداخت نقدینگی نه تنها کمکی به اقشار مختلف مردم نمی‌کند بلکه موجب کاهش قدرت خرید آنان نیز می‌شود.

گلمرادی خاطرنشان کرد: همچنین اجرای بد این طرح باعث شد تا بهانه به دست فرصت‌طلبانی داده شود که به دنبال ضربه‌زدن به این نظام و کشور هستند و بدون اینکه مطالبه اقتصادی داشته باشند هزینه برای مردم و نظام درست کنند.

وی بر لزوم نظارت بر بازار هم تاکید کرد و گفت: باید دولت به صورت مسمتر بازار را رصد کرده و مراقبت فعالیت سودجویان باشد.

ی افزود: نمایندگان در کمیسیون تخصصی مجلس به دولت تاکید کرد که در این باره باید قانون‌مند حرکت کند و الان هم طبق ملاحظاتی که در قانون آورده شده زمان خوبی برای اجرای این طرح نیست اما آقایان دولتی در اجرای این طرح سوءتدبیر به خرج دادند و رفتارشان در این باره غیرکارشناسی بود و بدون در نظر گرفتن جوانب مختلف کار این طرح را اجرا کردند.

برچسب‌ها:

نظر شما