شناسهٔ خبر: 183201 - سرویس اقتصاد
نسخه قابل چاپ منبع: تسنیم

افزایش معافیت‌های مالیاتی باعث افزایش جهش تولید می‌شود

جهش تولید عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس گفت: معافیت مالیاتی به نوعی حمایت چند جانبه از تولید کننده است. هرچند که مردمی کردن اقتصاد و هموار کردن مسیر رشد تولید و رشد اقتصاد فقط تولید نیست بلکه مسیرهای زیاد دیگری هم وجود دارد.

به گزارش «نماینده»، اله وردی دهقانی عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی درباره لایحه اصلاح قانون مالیات‌های مستقیم و تأثیر این لایحه در افزایش معافیت‌های مالیاتی و بالتبع افزایش مشارکت مردم در جهش تولید گفت: لایحه اصلاح مالیات‌های مستقیم توسط دولت به مجلس ارائه شده است و در این لایحه به میزان زیادی تخفیف‌های مالیاتی به تولیدکنندگان اعطا شده است.

وی در ادامه بیان کرد: برخی معتقدند اعطای این تخفیف‌های مالیاتی نتیجتاً منجر به کاهش درآمدهای دولت می‌شود اما در واقع اعطای این معافیت‌های مالیاتی، سرمایه‌گذاری در تولید محسوب می‌شود زیرا باعث می‌شود مبالغ بیشتری در اختیار تولیدکننده باقی بماند و این مسأله باعث می‌شود که تولیدکننده کار خود را توسعه داده و تولید آن‌ها افزایش پیدا کند و در نتیجه جی دی پی کشور افزایش پیدا می‌کند.

دهقانی توضیح داد: معافیت مالیاتی به نوعی حمایت چند جانبه از تولیدکننده است. هر چند که مردمی کردن اقتصاد و هموار کردن مسیر رشد تولید و رشد اقتصاد فقط تولید نیست بلکه مسیرهای زیاد دیگری هم وجود دارد.

وی ادامه داد: خیلی از قوانین و آیین‌نامه و بخش نامه‌های قدیمی موجود در اقتصاد سنتی ما وجود دارد و به این راحتی‌ها اقتصاد ما از دست‌های موانع ترمز گیرنده و فلج‌کننده نمی‌تواند رهایی پیدا کند.

این نماینده مجلس یازدهم توضیح داد: رهایی از اقتصاد سنتی و رفتن به سمت اقتصاد رو به رشد نیازمند یک بینش باز و منشوری است که توسط مجریان و دولت باید تهیه شود و حرف و اول و آخر را باید مردم و سرمایه‌گذار بزنند و کمک کنیم تا با کمک مردم و توان مردمی و سرمایه مردمی اقتصاد در گل نشسته کشور را نجات دهیم.

وی ادامه داد: لایحه اصلاح مالیات‌های مستقیم به مجلس ارائه شده و قطعاً در صحن علنی مجلس دستخوش تغییراتی خواهد شد ولی باید این لایحه نهایی شود تا گام‌های مؤثر و مثبتی برای رشد تولید برداشته شود و به این وسیله جهش بزرگی در مزیت اقتصادی و صنعتی و تولیدی کشور رخ دهد.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس بیان کرد: البته محقق شدن این مسأله نیازمند ایجاد انقلابی در نگرش‌ها است و دولت باید اقتصاد را به مردم مخصوصاً شرکت‌های دانش بنیان، ‌های تک و فناور واگذار کند.

نظر شما