شناسهٔ خبر: 181956 - سرویس پارلمان شهری
نسخه قابل چاپ منبع: فارس

چمران: اصل مسأله حریم باید در مجلس شورای اسلامی حل شود

مهدی چمران رئیس شورای شهر تهران با اشاره به موضوع حریم در تهران گفت:‌ اصل مسأله حریم باید در مجلس شورای اسلامی حل شود؛البته پیگیر هستیم و جلساتی هم گذاشته شده ما همچنین با دادستان کل کشور هم در این زمینه صحبت کرده‌ایم و نامه مفصلی برای دادستان ارسال شده است.

به گزارش «نماینده»، مهدی چمران رئیس شورای شهر تهران امروز ۹ آبان ۱۴۰۲، در حاشیه صد و هشتاد و هشتمین جلسه شورای شهر تهران در جمع خبرنگاران گفت: شهردار تهران امروز دستاوردهای سفر خود به چین را در حوزه حمل و نقل عمومی، پسماند و مسکن در شورا ارائه خواهد کرد.چیزی که تا کنون در مورد این سفر گفته شده خلاصه است و قرار است امروز به صورت کامل دستاوردها مطرح شود.

وی با بیان اینکه حمل و نقل عمومی برای ما بسیار مهم است گفت: قرارداد واگن‌ها از جمله دستاوردهای مهم این سفر است. ما می‌توانستیم اتوبوس را از جای دیگر هم تأمین کنیم اما بحث واگن تخصصی بود و از شرکت‌های چینی باید تهیه می‌شد. در سال ۹۵ تفاهم‌نامه این واگن‌ها بسته و به قرارداد رسید اما پرداختی صورت نگرفت در سال ۱۴۰۲ پیش‌پرداخت داده شد و ساخت ۷۹۱ دستگاه واگن مترو آغاز شد.

چمران با تأکید بر اینکه مدت زمان واگذاری این واگن‌ها به ۱۲ ماه رسیده است، گفت: چینی‌ها پذیرفتند کار را با سرعت بیشتری انجام دهند ابتدا قرار بود ۲۳ ماهه این واگن‌ها واگذار شود.

رئیس شورای شهر تهران در بخش دیگر سخنانش به موضوع حریم اشاره کرد و گفت:‌اصل مسأله حریم باید در مجلس شورای اسلامی حل شود. البته پیگیر هستیم و جلساتی هم گذاشته شده ما همچنین با دادستان کل کشور هم در این زمینه صحبت کرده‌ایم و نامه مفصلی برای دادستان ارسال شده است.

چمران با بیان اینکه ما گلادیاتور نیستیم که به هم چنگ بزنیم گفت: همه باید در یک استان در کنار هم زندگی کنند و هر شهر از حق خود برخوردار باشد و عدالت‌محوری رعایت شود.

وی همچنین در ادامه گفت: امروز موضوع درگاه پکپارچه که هفته پیش بحث‌هایی در مورد آن شده به اتمام می‌رسد و همچنین دو نماینده هم برای توانمندسازی زنان انتخاب می‌شود.

بر اساس این گزارش سوده نجفی عضو شورای شهر تهران در جلسه امروز شورا به موضوع شهر دوستدار سالمند اشاره کرد و گفت:‌ چگونگی ارائه خدمات به سالمندان به تصویب رسیده و دوره اجرایی آن حداکثر دو سال پس از ابلاغ است و اجرای آن منوط به ارائه گزارش ارزیابی است.

وی با بیان اینکه هنوز این لایحه به شورای شهر نیامده است گفت: بر اساس آمارها تهران رو به سالمندی می‌رود و امروز ۲۰ درصد جمعیت شهر تهران را سالمندان تشکیل داده‌اند.

وی به مناسب‌سازی فضای شهری برای معلولان حرکتی و جانبازان هم اشاره کرد و گفت: شهرداری هر سه ماه یکبار گزارشات خود را در این زمینه را به شورا ارائه کند که متأسفانه تا کنون این امر محقق نشده است.

این عضو شورای شهر تهران همچنین به موضوع راه‌اندازی مراکز خرید در سه راه افسریه واقع در منطقه ۱۵ شهرداری تهران اشاره کرد و گفت: این کار باعث بروز ترافیک شده است و از شهرداری می‌خواهیم با همکاری پلیس این موضوع را بررسی کنند.

در ادامه جلسه امروز شورا حبیب کاشانی خزانه‌دار شورا گفت: رژیم صهیونیستی دست به کشتار هر قشری زده است و اتحادیه اروپا نام این ظلم ۷۵ ساله را دفاع مشروع گذاشته است.

وی ادامه داد: این چه دفاع مشروعی است که بمب دو تنی بر سر آدم‌هایی که نارنجک سمت آنها پرتاب می‌کنند فرو ریزد. ۲ هزار کیلوگرم بمب حجم بالایی از تلفات را به دنبال دارد نمی‌دانیم نام این اتفاقات را حقوق بشر بگذاریم از کسانی که صاحب اندیشه هستند می‌خواهیم گوشه‌ای از این جنایات را به تصویر بکشند. ۱۶ هزار نفر در بیمارستان‌ها آواره هستند و باز هم رژیم صهیونیستی تهدید می‌کند که می‌خواهد بیمارستان‌ها را بمباران کند. این دفاع مشروع نیست بلکه یک جنگ نابرابر است.

نظر شما